Poprzedni temat «» Następny temat
A moze by tak NAD Wieliczka?
Autor Wiadomość
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 15-02-2011, 06:21   

fungi napisał/a:
Ale szczerze mowiac - nie ma to jak loty nad pagorkami ( Lososina, Nowy Targ, Mszana, Limanowa, Myslenice). Na północ od Krakowa jest nudno - plasko jak na stole

Potrafię sobie to wyobrazić :-)
Mam wrażenie, że w niedzielę najlepszy widok był z mniej więcej 8-10000 ft. Po starcie byliśmy gdzieś tak za Chrzanowem. Widać już było Jezioro Żywieckie, Pilsko, Babią Górę (to wszystko mocno w dole), Beskid Mały no i cały masyw Tatr wysokich i Niżnych. Nad Beskidem Sląskim już były chmurki. Trudno było oczy oderwać. Dobrze że nie musiałem pilotować, bo ciężko byłoby się skupić :D
Kiedyś samoloty lecące od zachodu podchodziły mniej więcej na linii Głogoczów - świątniki i potem robiły nawrót wychodząc "na prostą" do podejścia gdzieś nad Wzgórzami Krzesławickimi. Teraz widzę, że latają dużo bardziej na północ i czasem zawracają nad węzłem wielickim. Czy cos się zmieniło - czy po prostu piloci oszczędzają wykonując ciaśniejszy zakręt?
Pobienik blisko - chyba musicie tam bardzo uważać.
Raz mi się zdarzyło lądować w Balicach od zachodu - czy to mogło wynikać z pogody?
To jeszcze anegdota: znajomy jajcarz, któy skakał w aeroklubie ze spadochronem leciał kiedys do Egiptu. W hali odlotow, gdzie było spotkanie z przedstwicielem biura zapytał kiedy dostaną spadochrony. Na pytanie po co - odpowiedział, że latał w życiu kilkadziesiąt razy i zawsze ze spadochronem. :D PArę osób miało miny dosyć zmieszane ;)
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
fungi 
Sztygar


Osiedle: Krzyszkowice II
Wiek: 44
Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 62
Wysłany: 15-02-2011, 13:45   

kiotari napisał/a:
Kiedyś samoloty lecące od zachodu podchodziły mniej więcej na linii Głogoczów - świątniki i potem robiły nawrót wychodząc "na prostą" do podejścia gdzieś nad Wzgórzami Krzesławickimi. Teraz widzę, że latają dużo bardziej na północ i czasem zawracają nad węzłem wielickim. Czy cos się zmieniło - czy po prostu piloci oszczędzają wykonując ciaśniejszy zakręt?
Pobienik blisko - chyba musicie tam bardzo uważać.
Raz mi się zdarzyło lądować w Balicach od zachodu - czy to mogło wynikać z pogody?


Odpowiadajac na Twoje pytania - to zalezy od natezenia ruchu i od pasa na ktorym laduja.
Jak jest spore natezenie ruchu ( a ostatnio w Balicach tak jest) to kontrolerzy wysylaja samoloty dalej aby miec wiecej czasu zeby je poukladac w kolejce do ladowania. Czasem jest tak ze kontroler w ostatniej chwili dochodi do wniosku ze zmiesci jeszcze jedna maszyne przed druga i prosi pilota aby zmienil kurs i lecial na "final".
Kiedys lecialem na Balice i musialem 35 minut krecic sie w kolko nad Kryspinowem (punkt Kilo (K)) bo byl taki ruch - caly czas ktos przylatywal i odlatywal, a miedzyczasie wyladowal 747.

Co do Pobiednika - nad pobniednikiem jest strefa Balic, dlatego nie wolno nam latac powyzej 1830ft. Jesli wszyscy piloci przestrzegaja zasad to nic nam nie grozi. Czesto bywa ze lecimy sobie kolo Pobiednika i nad nami leci samolot pasazerski.

Co do ladowania - zazwyczaj siada sie na pasie 25 (magnetyczny kierunek pasa w Balicach okolo 250 stopni) ze wzgledu na oprzyzadowanie zainstalowane na lotnisku (system podejscia ILS - (Instrument Landing System)) jest to precyzyjny system ktory jak po sznurku sprowadza samolot na ziemie. Z drugiej strony jest pas 07, na ktorym zainstalowany jest mniej precyzyjny system NDB. Oczywiscie kierunek podejscia jest scisle zwiazany z pogoda - a dokladniej mowiac z wiatrem. Samoloty musza ladowac (i startowac) pod wiatr. Jesli wiec jest dobra pogoda (widocznosc) i wiatr wieje ze wschodu na zachod, to samoloty siadaja lecac od strony zachodniej na pasie 07. Jesli jest tak, ze jest slaba widocznosc, to malym i tak nie wolno latac, a duze mimo wszystko laduja na pasie 25 podpierajac sie systemem ILS aby bylo bezpieczniej :)

Mam nadzieje ze jasno wszystko wytlumaczylem :)
Pozdrawiam.
_________________
Auschwitz
Taxi Wieliczka
Tonometry bezkontaktowe
 
     
ygrek 
Mina



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1160
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 15-02-2011, 14:15   

fungi a możesz przybliżyć koszty i sposób zdobycia licencji pilota w Polsce w XXI w.?
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 15-02-2011, 17:01   

25000 plus wylatanie odpowiedniej liczby godzin.. najłatwiej zdobyć ją w USA

licencja zawodowa to już jakieś 100000... ale pewnie fungi wie więcej bo ja się orientowałem 2 lata temu właśnie w USA
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 15-02-2011, 19:10   

Slyszalem, ze ludzie robia na Slowacji. Taniej i jakies wieksze uprawnienia ale nie znam sie na tym
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 15-02-2011, 19:12   

znajoma tam jeździła skakać ze spadochronem, wychodziło jej prawie połowa tego co chcieli tu w pobiedniku..
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
fungi 
Sztygar


Osiedle: Krzyszkowice II
Wiek: 44
Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 62
Wysłany: 16-02-2011, 18:28   

Witam,

Nie ma takiej mozliwosci, zeby zdobyc licencje pilota zawodowego za 100 000 PLN, wedlug mnie jest to koszt co najmniej 150 000 pln.

Zwykla licencja turystyczna to faktycznie okolo 25000PLN.

W Stanach lub Kanadzie faktycznie jest tasniej, ale Europa nie uznaje ich licencji i trzeba robic konwersje. Cena konwersji to okolo 15000 - 20000

Pozdrawiam.
_________________
Auschwitz
Taxi Wieliczka
Tonometry bezkontaktowe
 
     
fungi 
Sztygar


Osiedle: Krzyszkowice II
Wiek: 44
Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 62
Wysłany: 11-05-2011, 00:03   

Dla zainteresowanych:
Od 6-tego Maja tego roku ulegla zamianie strefa kontrolowana lotniska w Balicach. Została ona przesunięta troszeczkę na północ Krakowa, a strefa niekontrolowana podniesiona do wysokości 2300 stop. Teraz samoloty podchodzace do Balic powinny nas omijac wyzej i dalej.
Wiąże się to również z wprowadzeniem procedur przylotowych (TZW. STAR) w Krakowie - Balicach.
Pozdrawiam.
_________________
Auschwitz
Taxi Wieliczka
Tonometry bezkontaktowe
 
     
Piotrex 
Mina
Obiezyswiat



Osiedle: wies
Pomógł: 1 raz
Wiek: 96
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 1447
Skąd: Wieliczka i okolice
Wysłany: 11-05-2011, 02:20   

A ja zapytam co to za balony ostatnio nad naszym pogórzem ladnie latały , było ich kilka ...
Robili zdjęcia widziałem i nie wiem czy nie lądowali gdzieś na łakach na Sierczej ..

Bardzo fajnie to wygladało ...

Ja żałuje że nie ma zawodów Red Bull Air Racing w Krakowie nad wisłą, kiedys byłem na pokazie takiego samolotu wyscigowego , łodzi i F1 pod wawelem widoki pieknę ...
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 11-05-2011, 10:52   

bo u nas nie ma na tyle miejsca...

byłem w Budapeszcie przez przypadek jak były rozgrywane te zawody.. wrażenia niesamowite..
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 11-05-2011, 10:55   

Tsubasa napisał/a:
bo u nas nie ma na tyle miejsca...


Znaczy się w Wieliczce, bo w Krakowie, to pamiętam swego czasu na Błoniach były takie imprezy balonowe i pokazy samolotów.
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
Piotrex 
Mina
Obiezyswiat



Osiedle: wies
Pomógł: 1 raz
Wiek: 96
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 1447
Skąd: Wieliczka i okolice
Wysłany: 11-05-2011, 11:40   

Tsubasa napisał/a:
byłem w Budapeszcie przez przypadek jak były rozgrywane te zawody.. wrażenia niesamowite..


Ja byłem w Krakowie na tej imprezie:

http://www.youtube.com/watch?v=nOwBUsTkEX4

Było fantastycznie, ja mysle że dało by się to rozegrać u nas spokojnie

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Vettel powiedział wtedy ze nie mógł jechać szybciej niż 200km/h bo na tak nierównej drodze jeszcze nie jeździł F1 i za duże ryzyko było :P
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 11-05-2011, 11:48   

a to na tym też byłem..

na Red Bull Air Race potrzebna jest szersza rzeka a u nas tylko zakole Wisły jest atrakcyjne widokowo i chyba mamy za dużo mostów na trasie.. jednakże widok samolotu zapychającego 300km/h nad taflą wody - bezcenny :)
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 17