Poprzedni temat «» Następny temat
Biskupice
Autor Wiadomość
Bronek 
ZawaliskoOsiedle: Boża Wola
Pomógł: 4 razy
Wiek: 30
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 717
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 11-07-2013, 13:13   

przemo napisał/a:
Nie wiadomo jaki jest cel przekazania tej "informacji"


Prosty - ktoś może nie czytać DP, nie odwiedzać ich strony, sprawdza wiadomości tutaj.

Jak inni tak robią, to jest ok :) Koniec off-topu.
_________________
www.srodmiescie.wieliczka.eu
 
     
pablo 
MinaOsiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 46
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2645
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 11-07-2013, 13:18   

Cytat:
Nie wiadomo jaki jest cel przekazania tej "informacji"

Informacyjny? :)
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 21-09-2013, 11:28   

Z Biskupic widać daleko
Cytat:
WYDARZENIE. Ten weekend będzie dla mieszkańców całej parafii pamiętny. W sobotę świętować będą oddanie do użytku platformy widokowej, a w niedzielę zakończenie obchodów 350-lecia konsekracji kościoła pw. św. Marcina.

Biskupice, środa przed południem. Do "godziny 0" brakuje jeszcze nieco ponad 2 dni i 3 noce. W sumie około 70 godzin. Jak na to, że w tym czasie trzeba zbudować altanę, ustawić lunetę i tablice informacyjne, przygotować wystawy, urządzić zagrodę, przyrządzić poczęstunek i zrobić mnóstwo innych rzeczy - czasu jest niewiele. Ale organizatorzy biskupickiej imprezy są pewni, że się uda. Po prostu muszą zdążyć, więc zdążą. Tego zdania jest zarówno proboszcz ks. Andrzej Duda, jak i pani Józefa Dąbrowska z Rady Parafialnej.

Głównym punktem sobotniego spotkania będzie oddanie do użytku "Panoramy Biskupickiej" - punktu widokowego na wzgórzu Chełmik, w sąsiedztwie kościoła. Z wysokości 358 m npm roztacza się piękny widok na okoliczne wsie, Puszczę...
źródło: http://www.dziennikpolski...dac-daleko.html
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 21-09-2013, 11:42   

Zaproszenie na Jubileusz 350. lecia konsekracji kościoła Biskupice
Cytat:
Osiem wieków historii, tradycji i wiary. Na pożegnanie lata, w weekend 21 - 22 września Parafia w Biskupicach zaprasza na swoje podwójne święto: jubileuszowe obchody 350 - lecia konsekracji zabytkowego kościoła oraz oddanie do użytku „Panoramy Biskupickiej” – nowo utworzonego i zagospodarowanego punktu widokowego w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej świątyni.

Na program tego przedsięwzięcia składają się następujące elementy: uroczysta, jubileuszowa Msza Święta (niedziela, godz. 16.00), wystawa fotograficzna prezentująca najcenniejsze elementy wyposażenia kościoła w Biskupicach oraz retrospektywna wystawa „Parafia Biskupice na starej fotografii”, ekspozycja drzew genealogicznych biskupickich rodów opracowanych przez uczniów szkół podstawowych z terenu parafii, wystawa starych narzędzi, sprzętu gospodarstwa wiejskiego i przedmiotów codziennego użytku na wsi, degustacja tradycyjnych potraw, koncerty prezentujące folklor rejonu Biskupic, muzykę tradycyjną i sakralną. Drugim „jubileuszowym” dziełem parafii jest opracowanie koncepcji, zagospodarowanie i oddanie do użytku parafian, mieszkańców Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego, pielgrzymów i turystów „Panoramy Biskupickiej” – punktu widokowego usytuowanego na wzgórzu Chełmik, w sąsiedztwie zabytkowej świątyni. Celem tego przedsięwzięcia jest zagospodarowanie i wyposażenie w małą architekturę turystyczną naturalnego punktu widokowego, z którego roztacza się przepiękna panorama na Wieliczkę, okoliczne wioski gmin: Wieliczka, Biskupice i Niepołomice, północno-wschodnią cześć Krakowa, Niepołomice i Puszczę Niepołomską. W punkcie widokowym znajdzie się przestronna altana, lorneta do penetrowania uroków okolicznego krajobrazu, tablice informacyjne, ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci. W sobotę, 21 września od godz. 10.00 zachęcamy rowerzystów do przejażdżek po szlakach rowerowych Gminy Biskupice i udziału w „Rowerowej grze terenowej”, udziału w przygotowanych dla wszystkich koncertach, prezentacja artystycznych, konkursach, grach i zabawach, smakowaniu potraw tradycyjnych i wspólnym biesiadowaniu przy ognisku.
tekst: ks. Andrzej Duda, Proboszcz Parafii Biskupice
źródło: http://www.biskupice.pl/a...-biskupice.html
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 21-09-2013, 17:28   

Forumowa cenzura.
_________________
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 25-09-2013, 08:32   

Nie chcą pracować pod czujnym okiem wójta?
Cytat:
INWESTYCJE. Przed końcem tego roku poprawi się bezpieczeństwo przy drogach wojewódzkich w Łazanach, Ochmanowie i Gdowie. W Tomaszkowicach ciągle trwa w tej sprawie pat.

Wyznaczenie przejścia dla pieszych, montaż belki pulsacyjnej oraz budowa bezpiecznego dojścia do przystanku autobusowego - wykonanie tych prac na niebezpiecznym skrzyżowaniu przy Urzędzie Gminy w Tomaszkowicach nazywano najważniejszym tegorocznym przedsięwzięciem na drogach wojewódzkich w gminie Biskupice.

Na tę inwestycję mieszkańcy czekają od lat, priorytety władz gminy w tym względzie też się nie zmieniły, ale na razie nie można wykonać bardzo potrzebnej inwestycji.

Firmy, która zechce zająć się poprawą bezpieczeństwa przy "krzyżówce" szukano bezskutecznie już w pięciu przetargach. Najczęściej nie składano na te konkursy żadnej oferty, a jeśli już taka się pojawiła, to jej cena przekraczała o 100 proc. kwotę, jaką gmina i województwo zarezerwowali na to zadanie.

- Jeszcze w tym tygodniu ogłosimy kolejny przetarg na wykonanie przejścia dla pieszych w Tomaszkowicach, a jeśli i tym razem nie zgłosi się do niego żadna firma, to będziemy mogli szukać wykonawcy tej inwestycji "z wolnej ręki". Mam nadzieję, że w uda się go w końcu znaleźć i przejście powstanie jeszcze tej jesieni - mówi wójt Biskupic Henryk Gawor.

Pracownicy Urzędu Gminy usiłowali namówić na wykonanie prac w Tomaszkowicach firmy, które startowały w przetargu na budowę chodnika przy drodze wojewódzkiej na przysiółku Brodki w Łazanach (ten konkurs ofert ujmował obie inwestycje, mające poprawić bezpieczeństwo, ale firmy mogły zgłosić, że chcą realizować tylko jedną z nich).

- Jednak nikt nie chciał podjąć się budowy przejścia w Tomaszkowicach. Sytuacja jest tak zaskakująca, że zaczęliśmy już żartować, że firmy boją się zająć tą inwestycją, bo z okien Urzędu Gminy będziemy mogli przez cały czas obserwować, jak toczą się prace... - komentuje sprawę Henryk Gawor.[…]
JOLANTA BIAŁEK
więcej: http://www.dziennikpolski...kiem-wojta.html
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 26-04-2014, 07:32   

Tajemnicza Bukowa Góra
Cytat:
Zaczęło się od wzgórza Chełmik, znajdującego się w pobliżu Bukowej Góry, w sąsiedztwie cmentarza i kościoła w Biskupicach. Archeolodzy z wielickiego Muzeum Żup Krakowskich, którzy prowadzili tam badania w latach 60-tych minionego stulecia, odkryli zabytki z okresu kultury łużyckiej. Stwierdzili też, że na Chełmiku była przed wiekami osada mieszkalna.

Ale także na szczycie Bukowej Góry w Biskupicach jest wgłębienie, o którym mieszkańcy tego rejonu mawiają – „dziwne”. Leśne poszycie w tym miejscu przez cały czas zapada się i osypuje, jakby wciągane do wnętrza ziemi... Archeolodzy twierdzą, że wzniesienie to nie powstało samo z siebie. Bukowa Góra to pozostałość po średniowiecznym grodzisku. Zachowały się tam m.in. pozostałości drewnianych umocnień obronnych, które otaczały kiedyś wzniesienie w trzech miejscach.

W Biskupicach badania archeologiczne prowadzono już w latach 1918–1939, ale nie ma wątpliwości, że nie wszystkie zagadki z przeszłości tego rejonu udało się odkryć. Za Bukową Górą znajduje się wzniesienie zwane Górą Brzozową, za którą jest jeszcze jeden „kopiec”, o którym mieszkańcy mówią „Złota Góra”. Te wzgórza nadal skrywają tajemnice. A projekt, by w Bis-kupicach wytyczyć szlak turystyczny odżywa co jakiś czas. Potem popada w zapomnienie...

– Zaliczam Biskupice do jednego z najciekawszych obszarów archeologicznych w rejonie wielickim. Warto zajrzeć tam choćby z dwóch względów: po pierwsze – grodziska, po drugie – zabytkowy kościół. Badając wzgórze Chełmik sprawdziliśmy też sondażowo ten rejon; są tam m.in. znakomicie zachowane średniowieczne fundamenty kościoła – stwierdził prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, gdy zagadnęliśmy go kiedyś o „tajemnice bisku¬pickich wzgórz”.

Jesienią 2013 roku, podczas obchodów 350–lecia konsekracji zabytkowego kościoła w Biskupicach, otwarto na wzgórzu Chełmik także Panoramę Biskupicką. Z platformy widokowej, znajdującej się na wysokości 358 m npm i wyposażonej w specjalną lornetę, można oglądać okoliczne wsie, Puszczę Niepołomicką i część Krakowa. Są tam także tablice informacyjne, ławki, stojaki na rowery i altana.
żródło: http://www.dziennikpolski...aleria-material
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 28-05-2015, 09:55   

Cytat:
Pasażerowie w rozpaczy

Komunikacja. Od 1 czerwca zostanie zlikwidowana jedyna linia busowa kursująca na trasie Kraków–Biskupice–Dobranowice–Gdów. O tym, że już od poniedziałku stracą możliwość dojazdu do pracy czy szkoły, podróżni korzystający regularnie z usług firmy przewozowej CH–Bus, dowiedzieli się w tym tygodniu od kierowców busów.

[...] – Zajmiemy się sprawą, będziemy rozmawiać z innymi firmami przewozowymi. Na pewno nie zostawimy mieszkańców Biskupic bez pomocy – zapewnia Henryk Gawor.
Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski...paczy,id,t.html
 
     
Markis 
Kopacz


Wiek: 51
Dołączył: 07 Paź 2015
Posty: 4
Wysłany: 21-01-2016, 11:36   

Podbijam temat. Czy ktoś wie gdzie w gm. Biskupice powstaje strefa przemysłowa? Pytam, gdyż ostatnio szukając działki budowlanej przestrzegano mnie, że uwaga na zmiany, że będzie strefa przemysłowa....
 
     
Bartlomiej
Skarbnik


Dołączył: 12 Gru 2011
Posty: 85
Wysłany: 22-01-2016, 08:45   

biznes rządzi się swoimi prawami, trudno aby właściciel firmy dopłacał do kursów aby zrobić dobrze mieszkańcom
 
     
ewa1980 
Szyb
Ewa


Wiek: 40
Dołączyła: 03 Sty 2011
Posty: 163
Skąd: Trąbki-Wieliczka
Wysłany: 23-01-2016, 07:41   

Czytając artykuł rozumiem rozgoryczenie mieszkańców i ich dzieci, ale jeśli cena biletu wzrośnie o 3zł to ich złość będzie jeszcze większa. Wójt jak zwykle uprawia politykę, ale w sumie to szeroko wątpię by mógł coś zrobić.
_________________
Ewa
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 14