Poprzedni temat «» Następny temat
Wielicki SMOG - wielickie powietrze
Autor Wiadomość
hrabia_wronski 
Groty kryształowe


Dołączył: 09 Sty 2008
Posty: 102
Wysłany: 03-09-2009, 15:50   Wielicki SMOG - wielickie powietrze

W dzisiajeszym "dzienniku Polskim" jest ciekawy artykul na temat czystosci powietrza .
Cyt :
Normy przekroczone w 9 strefach

Program ochrony powietrza opracowywany jest dla stref, w których przekroczone zostały dopuszczalne lub docelowe poziomy zanieczyszczeń. W wyniku rocznej oceny jakości powietrza w województwie małopolskim dokonanej w 2007 r. wyznaczono 9 takich stref. Przekroczenia wartości dopuszczalnych dla pyłu zawieszonego PM10 i wartości docelowych benzo(a)pirenu wystąpiły w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie oraz strefach bocheńsko-brzeskiej, chrzanowsko-olkuskiej, krakowsko-wielickiej, miechowsko-proszowickiej, myślenicko-suskiej i nowotarsko-tatrzańskiej. Dodatkowo w Krakowie nastąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych dla dwutlenku azotu, natomiast w strefie chrzanowsko-olkuskiej - dwutlenku azotu i dwutlenku siarki.
Koniec cytatu..
Ma ktos pomysl jak to rozwiazac ?
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 03-09-2009, 16:32   

uniemożliwić spalanie ludziom śmieci
zmusić hutę do włączenia filtrów
 
     
merevel
Groty kryształowe


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 102
Wysłany: 04-09-2009, 08:27   

może Cię zaskoczę ale wszystkie filtry które Huta ma i może włączyć są włączone.
 
     
Dzidek
Poprzecznia


Wiek: 47
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 127
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 04-09-2009, 09:33   

A ja zapraszam na Sierczą, Chorągwice aby poogladać co jest nad Krakowem rano, widok piękny piękna pogoda a nad Krakowem i ...Wieliczką wisi wielka rozłożysta czapa :D
Jak to pieknie mieszkać powyżej tej strefy ;)
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 04-09-2009, 09:38   

Przyznaję, nie mam wiedzy, a jedynie bazuje na "wieści gminnej".
Ale kiedyś czytałem, że maksymalna kara jaką zakład może dostać za nie włączenie filtrów to 5000zł, więc ponieważ zużywa to sporo energii generalnie zakłady starają się na tym oszczędzać. Dopiero w 2012 r ma wejść jakieś prawo, które nakłada horrendalne kary za taki proceder.
Większa ilość syfu to zapewne też wynik coraz większej dysproporcji ceny węgla i gazu. Niestety zapewne ta się nie zmieni, a jeżeli już to tylko w złą stronę :( , więc syfu będzie coraz więcej, bo i w nowych domach ludzie wracają do węgla.
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 04-09-2009, 18:59   

Dziś w dzienniku piszą, że w Krakowie chcą zakazać palenia paliwem stałym, czyli przede wszystkim węglem. Znam masę ludzi, którzy muszą się zapożyczać na węgiel, a co dopiero jak będą musieli opalać gazem?
 
     
Młody
Gość
Wysłany: 04-09-2009, 19:48   

Jak się ktoś przypatrzy na kominy EC łęg, to w dzień dymu za bardzo nie widać, ale tak bardzo wczesnym rankiem to można jeszcze zobaczyć kłęby czrnego dymu wychodzące z kominów, to samo jest zresztą z hutą.
W nocy nikt przecięż nie zobaczy, że z kominów idzie czarny dym, więc w nocy zapewne palą tam czym się da, albo dezaktywują filtry, albo jedno i drugie.
Smutne to, ale prawdziwe, obserwowane wiele razy.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 04-09-2009, 20:01   

Wystarczy zakazc sprzedazy czegos co sie zwie "eko" groszek i czystosc powietrza wzrosnie o 30 %.
_________________
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 04-09-2009, 21:20   

Ale eko groszek jest dlatego eko, że jest w nim o ile się nie mylę mało siarczanów czy czegoś w tym stylu. Jak nie będzie eko, dalej będzie węgiel.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 04-09-2009, 21:24   

Mało siarczanów to on ma na papierze
to jest przewaznei wegiel z najgorszych zloz ktorego nie chca kupic elektrownie.
_________________
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 07-09-2009, 15:13   Idzie jesień, zacznie się palenie bele czym...

Zamierzam zrobić ulotkę. Chcę, żeby się składała z 3 części:
-części informacyjnej - co jest w tworzywach sztucznych, dlaczego nie warto tego palić i jak mocne rakotwórcze substancje to zawiera
-części instruktażowej - gdzie można się udać, gdzie zgłosić (pod jaki tel) takiego delikwenta który pali takim syfem, zamierzam po te info udać się także do SM
-części karnej - co za to grozi
Zamierzam ją rozprowadzić po najbliższej części lekarki.
Jest ktoś chętny to dorzucenia się do kosztów, tudzież do rozprowadzenia po skrzynkach po swojej części miasta? Ja biorę na siebie lekarkę na wschód od grotgera.
Koszt jest niewielki, wydrukowanie 5000szt to 133zł, na lekarkę zejdzie mi myślę ok. 500szt.

Może to walka z wiatrakami, ale mam nadzieję, że chociaż do jakiegoś procentu palących rakotwórcze i śmierdzące syfy coś dojdzie.
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 07-09-2009, 15:42   

pablo, podziwiam Cię gdyż formą uświadamiania powinny się zająć uprzywilejowani ludzie którzy za to biorą pieniądze.
Cytat:
Jest ktoś chętny to dorzucenia się do kosztów,
tutaj podziw jeszcze większy gdyż znam inne sposoby marnotrawienia pieniędzy. Podsumowując moim zdaniem to walka z wiatrakami.
Cytat:
ale mam nadzieję, że chociaż do jakiegoś procentu palących rakotwórcze i śmierdzące syfy coś dojdzie.
na to bym nie liczyła
_________________
Pozdrawiam
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 07-09-2009, 16:13   

Cytat:
gdyż formą uświadamiania powinny się zająć uprzywilejowani ludzie którzy za to biorą pieniądze.

Czekaj tatka latka..
Kiedyś udało mi się jednego sąsiada (co prawda werbalnie i nie w Wieliczce uświadomić :) , może więc i tutaj to coś da :)
 
     
ygrek 
Mina



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1160
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 07-09-2009, 21:16   

pablo, 500 na lekarkę to nie mało? Ja się dorzucę do drugich 500 :) Jakby co daj znać na pw.
 
     
osmosis
Gość
Wysłany: 07-09-2009, 22:53   

Tylko nie wrzucajcie takich naiwnych ulotek do mojej skrzynki /
Uswiadamiaj ,ucz a nie strasz.
Straszyc to sobie mozesz ...
Juz mamy deficyt gazowy i ludziska beda palic byle czym .
Zakazami i bzdurnymi ulotkami tylko smiesznie ..
Dopoki nie poprawisz ekonomiki to gadaj sobie zdrow.
Po czesci popieram Agge ale rozwiazania problemu szukac trzeba.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 17