Poprzedni temat «» Następny temat
Dlug Wieliczki to ponad 100 mln zl . nadal rosnie
Autor Wiadomość
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 22-10-2018, 09:15   

Darek napisał/a:
Mało tego, za chwilę stajemy się płatnikiem w unii (to po co nas wyrzucać?), zostaniemy po prostu na marginesie tej struktury jako kraj mało rozgarnięty, bez żadnego zdefiniowanego celu długofalowego, jednym słowem totalnie nieprzewidywalny.


Jeszcze parę lat temu przyznałbym Ci bez wahania rację. Dzisiaj widzę to inaczej trochę. Nawet zwolennicy Brexitu twierdzili, że w krótszej perspektywie Albion straci na wyjściu z UE. Przesądziły względy pozaekonomiczne. Politycznie UE wyglądała inaczej, gdy Polska była przyjmowana. Niedawno widziałem w BBC ciekawą dyskusję gdzie komentatorzy polityczni sugerowali, że po wyborach w w 2019 PE zdryfuje w prawo a wówczas może na serio rozpocząć dyskusja o przyszłości UE. UE zaczęła się od wspólnoty węgla i stali oraz wspólnej polityce energetycznej - jak wiemy, niewiele z tego zostało. Zgadza się, że wielu polityków będzie bronić diet europosłów jak niepodległości ale znów dla partii radykalnych, które szans na te diety nie mają, program "Polska poza Unią", może być trampoliną do sukcesu wyborczego.
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 22-10-2018, 15:02   

Pełna zgoda, że uwarunkowania polityczne i gospodarcze kilkanaście lat temu były zupełnie inne niż teraz. Chociaż jedno pozostało bez zmian: dostęp do wspólnego rynku i kraje takie jak Szwajcaria i Norwegia, które w UE nie są (bo im do szczęścia to niepotrzebne) to korzystają e wspólnego rynku (za odpowiednią opłatą).
Co do Brexitu to sprawa jest bardziej skomplikowana, bo Szkocja i Irlandia Północna nie bardzo chcą się wypisywać, więc cokolwiek nie zrobią to będzie zawierucha totalna. Na dziś to wygląda tak, że rozmowy trwają i trwają i efektów nie widać.
Co do nagłej zmiany w prawo PE, to nie byłbym tego taki pewien. Bogate kraje starej unii to wciąż duża pomoc socjalna i lewica (albo centrum) trzyma się tam bardzo dobrze. Poza tym, gospodarki starej unii potrzebują rynków zbytu jak powietrza. Nie pamiętam dokładnych danych, ale takie Niemcy żyją tylko z eksportu, więc siłą rzeczy liczy się dla nich dostęp do innych rynków. Musiałoby się wydarzyć coś na skalę światowego kryzysu, żeby to zmienić.
Co do Polski zaś to chyba nikt o zdrowych zmysłach nie chce się wypisać z UE, pomimo jej całej ułomności. Bez UE jesteśmy nikim (w UE wprawdzie niewiele znaczymy, ale lepiej tam być niż być poza). Gdyby zaś UE się rozpadła to chyba jest na to najlepszy moment, póki nie będziemy płatnikiem :) .
 
     
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 23-10-2018, 11:36   

Darek napisał/a:
chyba nikt o zdrowych zmysłach nie chce się wypisać z UE, pomimo jej całej ułomności.


Obawiam się właśnie tego, że "zdrowe zmysły" to nie jest mocna strona polityków. :) Zwłaszcza tych, którzy dopiero próbują sięgnąć po władzę.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 16