Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: master7
07-08-2009, 08:21
Skarby bractw i cechów na ziemiach polskich
Autor Wiadomość
wieliczka24.info
Redakcja portalu



Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 150
Wysłany: 07-08-2009, 08:16   Skarby bractw i cechów na ziemiach polskich

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę Skarby bractw i cechów na ziemiach polskich w Zamku Żupnym, w dniach 18.08 - 15.11.2009 r.

W dobie pracy w nowoczesnych, wielkich korporacjach pojęcia związane z dawnymi cechami odchodzą powoli w zapomnienie. Warto jednak przypomnieć, że zawodowe grupy nie są naszym wynalazkiem. Już wiele wieków temu ludzie pracujący w podobnych profesjach - aby przetrwać i chronić swe interesy - łączyli się w zawodowe grupy - cechy, bractwa lub kongregacje. Ich działalność była oczywiście związana z wieloma materialnymi świadectwami zawodowej aktywności. Akcesoria cechowe dotyczyły funkcjonowania tych organizacji na płaszczyźnie administracyjno - prawnej, obrzędowej, religijnej, a czasem nawet wojskowej. Wspomniane zabytki, nie zawsze doceniane nie tylko ze względu na swe walory artystyczne, ale również źródłoznawcze, stanowią bazę wystawy czasowej prezentowanej w Zamku Żupnym od 18 sierpnia do 15 listopada br. Celem ekspozycji organizowanej przez Muzeum Zup Krakowskich Wieliczka jest przedstawienie bogactwa kultury materialnej oraz duchowej cechów, bractw i organizacji zawodowych działających na terenach dzisiejszych ziem polskich.

Dzięki przychylności kilkudziesięciu muzeów, fundacji, instytucji kościelnych i organizacji rzemieślniczych udało się zgromadzić szereg cennych, bogato zdobionych przedmiotów związanych z historią bractw, cechów czy kongregacji. Na prezentowanej wystawie nie mogło oczywiście zabraknąć obiektów stanowiących istotny element dziejów dwóch małych miejscowości południowej Polski - Wieliczki i Bochni. Wśród skarbów wielicko-bocheńskich korporacji zawodowych odnaleźć dziś można wyjątkowy przykład rzemiosła artystycznego. Fundowany przez żupnika Seweryna Bonera i ofiarowany w 1534 r. Bractwu Kopaczy w Wieliczce. Róg to symbol bogactwa, jakim w okresie renesansu dla królewskiego skarbu były krakowskie żupy solne. Sam róg ozdobiony jest trzema okuciami srebrnymi na których widnieje m. in. herb Bractwa Kopaczy. Ten sam herb umieszczony został na, przechowywany dziś w parafii św. Klemensa, złoconym kielichu z XVI w.

Obok wielicko-bocheńskich "skarbów" na wystawie znajdą się obiekty związane z organizacjami zawodowymi działających na terenach ziem polskich. W 1564 r. ufundowany został kolejny wyjątkowy zabytek (reprezentowany w kopii) - srebrny kur symbol Krakowskiego Bractwa Kurkowego. Najwyższy poziom artystyczny reprezentują także eksponaty związane z Krakowską Kongregacją Kupiecką: srebrny pucharek w kształcie okrętu z ok. 1620 r., laska starszego bractwa oraz mosiężna lada i relikwiarz - oba z motywem okrętu - symbolu kupieckiej działalności członków Kongregacji.

Wystawa będzie obfitowała w liczne przykłady kunsztu rzemieślniczego, zwłaszcza złotnictwa, z XVI-XVIII w.: kufle, wilkomy, dzbany i konwie. Dzieła te zazwyczaj zdobiono inskrypcjami, znakami cechowymi lub przedstawieniami świętych patronów. Ważne miejsce w życiu i funkcjonowaniu dawnych cechów odgrywała sfera sakralna, reprezentowana przez: pasyjki, krucyfiksy i obrazy patronów cechowych.

Mamy nadzieję że wśród tej ogromnej różnorodności prezentowanych zabytków, różnych materiałów, technik artystycznych, każdy zwiedzający znajdzie coś co go zainteresuje, a wszyscy zauważą ogromne bogactwo tradycji dawnych cechów, którego współcześni rzemieślnicy zapewne nawet nie podejrzewają.

Plik ściągnięto 713 raz(y)
96,39 KB
Plik ściągnięto 7 raz(y)
142,37 KB
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 20