Poprzedni temat «» Następny temat
Problemy z komunikacją na południu gminy
Autor Wiadomość
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 15-11-2010, 12:54   

Bartek napisał/a:
nie koniecznie Koźmice są docelową miejscowością - to tak by łatwiej było dyskutować.


Myślę, że bardziej logiczną "końcówką" takiej linii byłby Gorzków - jako ostatnia wieś w gminie na południu (albo Byszyce).

Bartek napisał/a:
Ciężko namówić krakowski urząd do tego by stworzył coś poza miastem. Po prostu nie mają w tym interesu.


No cóż - najlepiej niech przejdą po ulicach w okolicy II obwodnicy i zobaczą ile samochodów KWI parkuje tam cały dzień. te samochody tworzą korki w Krakowie - na które wyborcy krakowscy tak narzekają. może to jest argument? Gdybym miał możliwośc sensownej komunikacji (nie na śledzia) - to pewnie bym ze 2-3 razy w tygodniu pojechał komunikacją zamiast samochodem/ A tak wole stać w korkach - i niech inni tez stoją.... :diabel2:
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 15-11-2010, 13:16   

Bartek napisał/a:
Ciężko namówić krakowski urząd do tego by stworzył coś poza miastem


Mylisz się na całej linii.
Właśnie ciężko jest ich namówić do partycypowania w kosztach, jednak jeśli Wieliczka powie dajcie nam linie TYLKO na naszym terenie to krakowski urząd z uśmiechem pobierze odpowiednią kwotę nad NAS i taka linię utworzy.

Bartek napisał/a:
tylko czy to nie doprowadzi do zamknięcia prywatnych linii?

Niech zaczną wozić pasażerów w cywilizowany sposób, to nie będą mieli z tym problemów. Na razie to mają politykę nachapać się ile można.
Ja pamiętam jak było paliwo prawie po 5 zł kilka lat temu. Była wymówka, bo ceny paliw..... Akcyza została obniżona kilka dni później - cena paliwa poszła w dół sporo, jednak wówczas nikt nie powiedział, obniżamy ceny bo cena paliw .....

kiotari napisał/a:
Myślę, że bardziej logiczną "końcówką" takiej linii byłby Gorzków - jako ostatnia wieś w gminie na południu


To miejsce było by najlepsze, gdyż właśnie tam chciano przedłużyć linię ze Świątnik.

Problem w tym, że linia od Gorzkowa przez Wieliczke w stronę Krakowa, będzie kosztować przy założeniu kursów co godzinę, a w szczycie co 30 min ok 1mln 100tys zł rocznie
Oczywiście to koszty jakie poniesie Wieliczka + do tego odcinek krakowski
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
Ostatnio zmieniony przez nietopesh 15-11-2010, 13:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Bartek
Zawalisko


Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 615
Wysłany: 15-11-2010, 13:17   

Tylko, że oni (urzędnicy) wolą wprowadzić opłaty za parkowanie (jak ostatnio na Kazimierzu) i niech inni się martwią. Może jak ruszy się coś z koleją aglomeracyjną i będzie jeszcze większy problem z parkowaniem w Wieliczce to coś się zmieni. Niestety będzie to przerzucenie problemu z Krakowa na Wieliczkę i radźmy sobie sami :(
_________________
http://about.me/bolivarinfo
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 15-11-2010, 13:20   

Bartek napisał/a:
będzie to przerzucenie problemu z Krakowa na Wieliczkę i radźmy sobie sami


Problem już jest widoczny, w związku z czym właśnie trzeba juz teraz myśleć o sensownym przedłużaniu linii, tak aby przechodziły przez Wieliczke, a nie bokami.
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
Bartek
Zawalisko


Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 615
Wysłany: 15-11-2010, 13:24   

nietopesh napisał/a:
To miejsce było by najlepsze, gdyż właśnie tam chciano przedłużyć linię ze Świątnik.

Problem w tym, że linia od Gorzkowa przez Wieliczke w stronę Krakowa, będzie kosztować przy założeniu kursów co godzinę, a w szczycie co 30 min ok 1mln 100tys zł rocznie
Oczywiście to koszty jakie poniesie Wieliczka + do tego odcinek krakowski

To może być sporym problemem...
Masz może dostęp lub spotkałeś się z podobnymi wyliczeniami na trasie Wieliczka Gorzków (lub podobne)?

nietopesh napisał/a:
Bartek napisał/a:
tylko czy to nie doprowadzi do zamknięcia prywatnych linii?

Niech zaczną wozić pasażerów w cywilizowany sposób, to nie będą mieli z tym problemów. Na razie to mają politykę nachapać się ile można.

MPK też daleko od cywilizacji... no chyba, że ja mam pecha. Na szczęście nie na przedniej szybie jak w busie ale na drzwiach w autobusie.

Cytat:
Mylisz się na całej linii.
Właśnie ciężko jest ich namówić do partycypowania w kosztach, jednak jeśli Wieliczka powie dajcie nam linie TYLKO na naszym terenie to krakowski urząd z uśmiechem pobierze odpowiednią kwotę nad NAS i taka linię utworzy.

Masz rację, jednak skoro ma to odciążyć Kraków od korków to teoretycznie jest też im na rękę. Sam widzisz jakie to kwoty i nie wiem czy w budżecie Wieliczki coś takiego może się pojawić.
_________________
http://about.me/bolivarinfo
 
     
Bartek
Zawalisko


Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 615
Wysłany: 15-11-2010, 13:27   

nietopesh napisał/a:
Bartek napisał/a:
będzie to przerzucenie problemu z Krakowa na Wieliczkę i radźmy sobie sami


Problem już jest widoczny, w związku z czym właśnie trzeba juz teraz myśleć o sensownym przedłużaniu linii, tak aby przechodziły przez Wieliczke, a nie bokami.

Jak najbardziej jestem za. Kwestia kosztów. Jestem też za metodą małych kroków. przedłużmy (za małe pieniądze) i sprawdźmy czy się sprawdza. Działa to idziemy dalej.
Jeżeli jednak jest na to budżet to spokojnie można sobie darować i iść na całość (linie przez Wieliczkę).

nietopesh, ja naprawdę jak widzę dobre propozycje i argumenty to zmieniam zdanie. Jedyne co stanowi problem w przeforsowaniu linii przez Wieliczkę to pieniądze.
_________________
http://about.me/bolivarinfo
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 15-11-2010, 13:46   

Bartek napisał/a:
Jedyne co stanowi problem w przeforsowaniu linii przez Wieliczkę to pieniądze.


Z tym się zgadzam, ale też nie do końca.

Aktualnie gdy linia leci do Krakowa, Wieliczka jedynie dopłaca, a z biletów ma ZERO.
W przypadku gdy linia będzie jeździła tylko i wyłącznie po terenie Wieliczki, to Kraków nie ma prawa do roszczenia żadnego.

Może warto iść w tą stronę.

Można też zrobić linię okrężną. Zasięg większy, koszta mniejsze.

Bartek napisał/a:
Na szczęście nie na przedniej szybie jak w busie ale na drzwiach w autobusie.


A co wolisz, szybe w busie, na klęczka, czy drzwi w autobusie na stojąco.

Drugie pytanie czy wolisz mieć wypadek jadąc w busie, czy autobusie :?:
Wiadomo, że najlepiej nie mieć wypadku, ale zakładamy że taka sytuacja nastąpi.

Bartek napisał/a:
Masz może dostęp lub spotkałeś się z podobnymi wyliczeniami na trasie Wieliczka Gorzków (lub podobne)?

Wyliczenia niestety nie istnieją - trzeba zrobic je samemu.
Jak podano ostatnio w prasie MPK bierze 6 zł netto za wozokilometr i wedle tego przelicznika podałem cenę.
Mobilis wygrał przetarg podając cenę ok 5.00-5.30 zł netto za wozokilometr
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
Ostatnio zmieniony przez nietopesh 15-11-2010, 13:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Bartek
Zawalisko


Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 615
Wysłany: 15-11-2010, 13:52   

Właściwie cała komunikacja miejska na świecie jest dotowana. Pytanie czy koszt biletów (przykładowo normalny 2 zł) pokryje przynajmniej 50% kosztów? Druga sprawa prowadzi to do konieczności posiadania własnych biletów jednorazowych i okresowych. Może jednak udało by się namówić MPK na wspólne bilety okresowe? Na zasadzie jak z koleją aglomeracyjną czy park and ride. Naprawdę sporo wątków do omówienia i problemów do rozwiązania.

Szkoda, że nie ma takich wyliczeń jak w wypadku nocnego.
_________________
http://about.me/bolivarinfo
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 15-11-2010, 14:02   

Bartek napisał/a:
Właściwie cała komunikacja miejska na świecie jest dotowana.


Owszem zgadzam się z tobą, ale teraz nie zaskoczyłeś o co mi chodzi chyba.

Ja nie mówię że nie dotować. Kraków dotuje, dla siebie i zbiera kasiane z biletów. Wieliczka też dotuje i żadnych z tego korzyści nie posiada.
Nie ważne czy zbierze się 50% czy 10% ważne że cokolwiek trafia do kasy i obniża wysokość dotacji.
Nie chodzi mi też o rozdział od Komunikacji Krakowskiej, a jedynie o wynegocjowanie lepszych warunków.

Przykład dla zobrazowania.

Linia kursująca wyłącznie po terenie gminy Wieliczka. Zgodnie z zasadami Wielicka dopłaca 100% wartości. Aktualnie zysk z biletów zbiera Kraków - czysty zysk prawda :?: W związku z powyższym uważam, za stosowne wynegocjować takie warunki, ktore mówią o przekazaniu pieniążków ze sprzedaży biletów miesięcznych na ową linię do kasy miasta Wieliczka.
Tak samo za bilety jednorazowe sprzedane na naszym terenie kasa trafia na konto gminy Wieliczka, a nie do Krakowa.


Bartek napisał/a:
Szkoda, że nie ma takich wyliczeń jak w wypadku nocnego.


Wszystko w swoim czasie - pomysł pojawił się praktycznie wczoraj i debatujemy z kiotarim na ten temat.
Na razie podałem pierwsze wyliczenie 1 linii do Gorzkowa 1mln 100 tys rocznie, przy linii okrężnej zszedłem do 766 tys rocznie.
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 15-11-2010, 14:12   

Linia okrężna, która jechałaby z Wieliczki przez Rożnową, Sierczę Koźmice Wielkie, Gorzków, i wracała przez Jankówkę, Pawlikowice (przejazd drogą Gorzków - Raciborsko - to moze być problem?), Rożnową do Wieliczki obsługiwałaby w zasadzie całą południową część gminy. Zakładając, że do przystanku można podejść 1 km, mamy w zasięgu nastepujące wsie:
Rożnowa, Siercza, część Sygneczowa, Janowice, Koźmice Wielkie, Koźmice Małe, Gorzków, Byszyce, Jankówka, część Raciborska, Pawlikowice, Mietniów (?) - cos pominąłem?
Ile to mieszkańców gminy? - Czy jest gdzies na stronach gminy podana iośc mieszkańców z podziałem na sołectwa? Podejrzewam, że sprawa dotyczy ok 10 tysięcy mieszkańców - pytanie ile z nich dojeżdża do pracy i szkoły do Krakowa/Wieliczki. Myślę, że sporo.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
Ostatnio zmieniony przez kiotari 15-11-2010, 14:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Bartek
Zawalisko


Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 615
Wysłany: 15-11-2010, 14:12   

Cytat:
Owszem zgadzam się z tobą, ale teraz nie zaskoczyłeś o co mi chodzi chyba.

Zaskoczyłem, zaskoczyłem. Po prostu założyłem, że zrozumiesz o co chodzi ;)

nietopesh napisał/a:
Linia kursująca wyłącznie po terenie gminy Wieliczka. Zgodnie z zasadami Wielicka dopłaca 100% wartości. Aktualnie zysk z biletów zbiera Kraków - czysty zysk prawda :?: W związku z powyższym uważam, za stosowne wynegocjować takie warunki, ktore mówią o przekazaniu pieniążków ze sprzedaży biletów miesięcznych na ową linię do kasy miasta Wieliczka.
Tak samo za bilety jednorazowe sprzedane na naszym terenie kasa trafia na konto gminy Wieliczka, a nie do Krakowa.

Mam nadzieję, że się mylisz i ew. decydenci nie pominą dochodu z biletów przy negocjacjach. Zastanawia mnie czy opłaca się pchać we własny transport (czyli założenie MPK Wieliczka) czy właśnie wynajem od Krakowa całego bajzlu (autobusy, kierowcy, bilety). Przyznam, że otrzymanie co miesiąc faktury jest o wiele wygodniejsze niż samemu zajmowanie się całością. Kwestia jakie są różnice i czy warto bawić się w to.
Rozumiesz o co mi chodzi? Może się okazać, że powołanie działu ds. rozliczeń z MPK (szef, sekretarka, księgowa, młodsza księgowa) będzie kosztowniejsze niż zysk z biletów.
_________________
http://about.me/bolivarinfo
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 15-11-2010, 14:21   

Bartek napisał/a:
Mam nadzieję, że się mylisz i ew. decydenci nie pominą dochodu z biletów przy negocjacjach.


Aktualnie jakoś pomijają. :diabel2:

Bartek napisał/a:
Może się okazać, że powołanie działu ds. rozliczeń z MPK (szef, sekretarka, księgowa, młodsza księgowa) będzie kosztowniejsze niż zysk z biletów.


I po co tyle tej administracji :?: A kto sie teraz zajmuje parkomatami i strefą parkowania :?: Nie można im dołożyć raz na jakiś czas kilku fakturek :?: Myślę że się nie pogniewają zwłaszcza, gdy rozmawiamy o jednej linii.

Co do zysków to popatrz na post kiotariego - jakoś wątpię, że brakowało będzie chętnych na takie rozwiązanie.
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 15-11-2010, 14:33   

kiotari napisał/a:
le to mieszkańców gminy? - Czy jest gdzies na stronach gminy podana iośc mieszkańców z podziałem na sołectwa?


Gdzieś to było, ale na chwilę obecną podam liczby określające dorosłych mieszkańców

Pawlikowice - 1049
Raciborsko i Jankówka - 1200
Gorzków i Byszyce - 1251
Koźmice Wielkie i Małe - 2355
Janowice - 930
Sygneczów - 1334
Siercza i Rożnowa- 1412
--------------------------------------------

Suma 9531 + dzieci
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 15-11-2010, 14:40   

nietopesh napisał/a:
Suma 9531 + dzieci


Ja bym to napisał: Sprawa dotyczy 9531 wyborców oraz ich dzieci ;)
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 15-11-2010, 14:53   

Ahh to PKW takie pomocne czasem bywa i dostarcza twardych argumentów władzy ;)
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 16