Poprzedni temat «» Następny temat
TOP TEN - 10 CUDÓW CENTRUM WIELICZKI - 2008

Wielicka Ohyda Roku
Dom Handlowy Kinga
26%
 26%  [ 41 ]
Kościół św. Klemensa - elewacja
1%
 1%  [ 3 ]
Ogrodzenie wokół Szybu Regis
25%
 25%  [ 40 ]
Ulica Sikorskiego
4%
 4%  [ 7 ]
Rynek Górny
6%
 6%  [ 10 ]
Rynek Dolny - wielickie Łazienki i Sukiennice
7%
 7%  [ 11 ]
Rynek Dolny, Goliana - kamieniczki
3%
 3%  [ 6 ]
Okołokolejowy Zespół Kramów, tzw. Kebab Square
18%
 18%  [ 28 ]
Fontanna przed Pałacem Konopków
0%
 0%  [ 0 ]
Czerwona Kamienica i bloki przy Aleji JP II
5%
 5%  [ 8 ]
Głosowań: 64
Wszystkich Głosów: 154

Autor Wiadomość
solniak 
Gallus gallusPomogła: 2 razy
Wiek: 22
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 07-08-2007, 11:09   TOP TEN - 10 CUDÓW CENTRUM WIELICZKI - 2008

Witam Państwa i zapraszam na wycieczkę po najpiękniejszych miejscach Wieliczki. Oto TOP TEN – dziesięć najbardziej atmosferycznych miejsc w centrum naszego miasta. Ruszajmy!

1. Zacznijmy zwiedzanie od Domu Handlowego „Kinga”. Ta Królowa Wieliczki została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Potworności UNESCO, natychmiast po wybudowaniu, gdyż jej kształtna bryła i subtelności architektoniczne w sposób reprezentatywny oddają zadumę epoki schyłkowego Gierka. Geniusz osoby, która dała pozwolenie na budowę, zamanifestował się w spojrzeniu w przyszłość. Człowiek ten miał wizję: nowe budynki, które powstaną obok, będą równie przaśne jak DH Kinga (okrąglak z WC). Kubatura budynku - typowa dla naszego miasta - delikatnie nawiązuje do piramid, a radosne wzorki brudu na tynku elegancko współgrają z tynkiem na sąsiednim kościele św. Klemensa.Propozycja upiększenia obiektu: Wyburzyć całkowicie i postawić coś nowego. w tym celu należy poprosić Spielberga o sfinansowania przedsięwzięcia, w zamian za wcześniejsze użyczenie budynku do filmu „PLanista”. Ewentualnie dokonać rytualnej dekapitacji drugiego piętra w czasie obchodów „Dni Kingi”, a jeśli to też będzie niemożliwe przerobić fasadę.
Ok. Poddaje się. Samo malowanie to wyzwanie.


2. Numer dwa wśród wielickich ślicznotek to kościół św. Klemensa. Do Watykanu jedzie się oglądać freski, ale Michał Anioł, gdyby żył, mógłby się udać po naukę do Wieliczki, podziwiając frapujące arabeski brudu na elewacji kościoła. Powiedzmy śmiało: są powody do dumy, gdyż mało jest już miast w Polsce, gdzie centralny obiekt jest tak frapująco ohydny z zewnątrz (i nie mówię tu o dolnej partii kościoła gdzie ostatnio prowadzone są roboty). Na całym świecie kościół zawsze był ważnym obiektem każdego miasta, domem Boga, świadectwem potęgi Watykanu i wyrazem troski wiernych. Nie żeby coś się zmieniło: on nadal świadczy o mieście, kościele i wiernych...Propozycja upiększenia obiektu: Podobno koszt nowej elewacji to 2 miliony złotych.
Jeśli założyć, że parafia ma 5 tysięcy wiernych, to każdy musiałby się zrzucić po 400 zł na odmalowanie Domu swojego Boga. (Zauważyłem, że przed końcem mszy najszybciej udają się do domu osoby stojące na zewnątrz. Nie ma się co dziwić. Ileż można patrzyć na tą elewację....)


3. Nie ruszajmy się daleko spod kościoła, ponieważ obok znajduje się nasz obiekt numer trzy. Jest to wystawa czasowa, na którą szczęśliwie załapali się Państwo. Wystawa nazywa się „Ogrodzenie wokół Szybu Regis”. Musimy się spieszyć z jej oglądnięciem, gdyż jest tutaj od kilkunastu lat i być może będzie jeszcze tylko kolejne tyle. Nawiązuje ideowo do Muru Berlińskiego: jak ogrodzenie runie, nastaną dla Wieliczki lepsze czasy. Panowie przesiadujący zwyczajowo z buteleczką na ławeczce obok to kustosze.
Idziemy dalej.Propozycja upiększenia obiektu: Założyć, że ogrodzenie będzie tam stać jeszcze sto lat i wyciągnąć wnioski.

4. Czas na wielicką Kanoniczą. Ladies and Gentlemen! Oto ulica Sikorskiego. Efektowne kamieniczki po lewej prowadzą nasz wzrok do słynnej „Ściany Płaczu”. Nastrój grozy udziela się. Legendy mówią, że nikt nie chciał tam nawet swojego billboardu powiesić...Propozycja upiększenia obiektu: Nie wierzyć w legendy i spróbować coś zawiesić. Choćby „Codziennie niskie ceny” Biednejbronki.

5. Zapraszam na Rynek. Jest tu kilka obiektów, które razem tworzą Zabytkowy Zespół Rynku Górnego Który Piękny Jest. Większość kamieniczek w Rynku została zniszczona przez odnowienie, ale te trzy narożne nie. Proszę: tu apteka, a tu sklep z artykułami biurowymi. Proszę to dobrze zapamiętać, gdyż za chwilę nawiążemy do tego.

A ta z kolei kamieniczka (obecnie telefony i kredyty), jeszcze w zeszłym roku wygrała Konkurs Na Ohydę Miasta w kategorii „Gigantyczne Reklamy Przesłaniające Całą Elewację.” Jak widać nie wielkość się liczy, gdyż biznes, który tam był, został zamknięty i zostały tylko cienie po reklamach. Ale kamieniczka przecież wciąż zachwyca, prawda?Klimatu Rynkowi Górnemu dodaje tajemnicza Kula - na fontannę za sucha i za brzydka, a na pomnik tylko za brzydka. Są teorie, że ze względu na rosnące w niej kwiatki jest to po prostu wielka donica. Jej walory użytkowe docenia firma sprzątająca miasto podmiatając tam śmieci.

Uwagę przyciągają też kwietniki ilustrujące dwa ważne w dziejach miasta okresy architektoniczne: wczesnodudajski i późnodudajski.Styl wczesnodudajski to odpowiednik stylu romańskiego: surowa, czytelna forma, prosty materiał, wzory które znamy już z DH Kinga lub elewacji kościoła św. Klemensa.Styl późnodudajski to wielicki barok: kobiece kształty i wyrafinowany materiał w kolorze romansującym z płytami rynkowymi. (Złoty pierścień nawiązuje przypuszczalnie do lecącego wtedy w kinach Tolkiena.) Ewidentnie widać, że był to najlepszy czas dla władców miasta, którzy hojnie ozdabiali miasto najlepiej jak nie umieli.
Turyści licznie i chętnie przychodzą właśnie tutaj, by doświadczyć niezwykły klimat tego miejsca (tzw. klimakterium).Propozycja upiększenia obiektu: Dobrzydzić jeszcze kamieniczkę w czwartym rogu, aby zachować harmonię. Kwietniki i fontanne podrzucić Dobczycom, albo Niepołomicom jako prezent. Ciężko im będzie odmówić, a Wieliczka zyska w stosunku do tych miast przez kontrast.

6. Proszę zejdźmy z powrotem na Rynek Dolny i zobaczmy jeszcze jedno dzieło z okresu dudajskiego. Są to wielickie Łazienki – okrąglak w którym mieści się WC i stoiska, z których jedno ma bardzo duży wybór bateryjek, co chyba przesądziło o centralnym ulokowaniu tego budynku. Wielickie Łazienki skutecznie przesłaniają kamienicę z 1892 roku, gdzie na pierwszym piętrze (odnowionym) powiewa reklama narkotyku LSD. Zważywszy jak wygląda parter tej kamienicy, doceńmy, że okrąglak zasłania...

Inny stary budynek, który okrąglak chroni przed oczami, to wielickie Sukiennice. Zwróćcie Państwo uwagę na liczbę dziur nad łukami, które pobieżnie załatano masą szpachlową. Prawda, że to niesamowite ile można zrobić łat i nie zmieniać elewacji?
W środku Sukiennic znajdują się obecnie delikatesy, ale dawniej, za czasów austriackich były tu stajnie. Widać troskę właścicieli o zachowanie dawnego charakteru budynku.
Wracając do okrąglaka, z przykrością muszę stwierdzić, że drugi, jeszcze piękniejszy, został postawiony na Rynku Górnym i przez krótki czas był używany jako kawiarnia. Niestety został bezmyślnie usunięty, bo mieszkańcy sąsiednich kamienic skarżyli się na zapach moczu. A Łazienki przetrwały. Zostały szczelniej skonstruowane. Szkoda.

Propozycja upiększenia obiektu: Czekajmy na tąpnięcie.

7. Pamiętają Państwo co na Rynku mieściło się w dwóch ohydnych kamieniczkach? Zgadza się: apteka i sklep z artykułami biurowymi. A teraz popatrzmy na dwa urokliwe budynki w okolicy Dolnego Rynku. Co się w nich mieści? Apteka i artykuły biurowe. Jeden dozdabia DH Kinga, a drugi od lat inspiruje architektów chlewików

Propozycja upiększenia obiektu: Zmienić biznes, bo w tych dwóch nie można dorobić się fajnego lokalu.

8. Kolejny obiekt na naszej trasie to zabytek małej architektury: Okołokolejowy Zespół Kramów, tzw. Kebab Square, gdzie zapach fast foodów przywołuje Nowy York.Propozycja upiększenia obiektu: Nie trzeba nic robić. Jest już podobno w planach zrównanie z ziemią. (Choć może dotyczy to tylko budynku PKP za kramami.)

9. Wieliczka Rzymem Małopolski i fontannami słynie. Przed pałacem Potockich wznosi się kolejny powód do dumy: fontanna z okresu przeddudajewskiego. Białawe pęcherzyki, które unoszą się na wodzie, skłoniły niejednego Wieliczanina do wolontariatu w Sanepidzie. Mogą Państwo nabrać ich sobie do butelek na pamiątkę. Forma i materiał fontanny symbolizują zawartość teczek w archiwach sąsiedniego IPN.Propozycja upiększenia obiektu: Rzym też można by obdarować...

10. Ostatnie miejsce w moim prywatnym rankingu, to dwa monumentalne obiekty w okolicy Szybu Daniłowicza. Proszę, może przejdziemy.
Oto pierwszy z nich: Czerwona Kamienica. (Bardzo żywo reagują na nią japońscy turyści z Hiroszimy...) Zachwyca i zachęca każdego turystę pod Kopalnią, aby ruszyć w miasto i sprawdzić czy od drugiej strony także jest obdarta ze skóry.Drugi obiekt to bloki przy Aleji JP II. Komuna, gotyk, klasycyzm. Od razu widać, ile każda epoka była warta...Propozycja upiększenia obiektu: Nie patrz na boki, albo patrz wyżej rozwiązanie dla DH Kinga.

I tu dobiega końca nasza wycieczka.
Myślę, że przekonałem Państwa: Wieliczka, to miasto niezwykłej urody, które mieszkańcy Krakowa i reszty świata będą odwiedzać tłumnie w poszukiwaniu głębokich przeżyć. Dziś zobaczyliśmy tylko centrum, ale jutro coś dla prawdziwych koneserów - Last Minute: Wieliczka-Przedmieścia. Zbiórka o 8:00 rano pod Synagogą.

/// Proponuje, by portal wręczał co roku dyplom dla Wielickiej Ohydy Roku. Albo jeszcze lepiej nagrodę, np. miniaturkę DH Kinga.
To mogłoby nie tylko nobilitować, ale i mobilizować do działania.
///Autor tego tekstu wyraża też zgodę na wykorzystanie tych zdjęć jako e-pocztówek z Wieliczki. ;)
/// Nasuwa mi się też refleksja, że miasta są jak ludzie: w czasie swojej historii doświadczają ran, skaleczeń i urazów. Niektóre wydają się być trwałe, niektóre znikają. Karawana idzie dalej...


[ Komentarz dodany przez: master7: 8 Sierpień 2007, 10:17 ]
Dodana ankieta na początku tematu

-> Można głosować na maksimum na trzy obiekty.
-> Wybrany obiekt otrzyma tytuł Wielickiej Ohydy Roku, dyplom (o ile znajdzie się sponsor) oraz zostanie "zareklamowany" w lokalnej prasie za pomocą e-maila ;)
-> Użytkownik który najtrafniej wytypuje pierwszą trójkę dostanie od Redakcji nagrodę (o ile się znajdzie sponsor ;) )
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
oseczka 
ZawaliskoOsiedle: Lekarka
Pomogła: 3 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 926
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 07-08-2007, 11:12   

solniak,

kurde tylko turystów tymi zdjęciami odstraszysz :P
_________________
Nadeszło w pore lato powiedz mi co Ty na to? Słoneczko ładnie tańczy ma kolor pomarańczy przy Tobie zaraz płone Twe ciało opalone całuje kiedy tańczy bo smak ma pomarańczy....
 
     
arash 
Solanka


Dołączył: 26 Mar 2007
Posty: 41
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 07-08-2007, 11:17   

solniak napisał/a:
Do Watykanu jedzie się oglądać freski, ale Michał Anioł, gdyby żył, mógłby się udać po naukę do Wieliczki,

dla mnie tekst roku :) :D :P
_________________
żeby być kimś, zawsze trzeba być sobą...
 
     
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 48
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 07-08-2007, 13:11   

solniak napisał/a:
Proponuje, by portal wręczał co roku dyplom dla Wielickiej Ohydy Roku.

Taka Wielicka "archi-szopa" jak w Krakowie tyle że dla wszystkich budynków a nie tylko nowo powstałych :?:
Do przemyslenia :)
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 07-08-2007, 13:23   

Ja jestem za :)))
Może to coś kogoś nauczy :)

Ale uważam ze jeżeli już najbrzydzys budynek to wybierzmy też naładniejszy ?
I jakis dyplomik :)
Nowym osiedlom to może dać dodatkowy atut to sponsoringu :)
hehehe
 
     
Tsubasa Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 41
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 07-08-2007, 14:05   

no coz.. opowiadanie otwierajace niektorym oczy.. brud, syf i ubostwo.. a ostatnio ktos zakladal topic ze wieliczka taka piekna :D

w glosowaniu na koszmar minionego lata wybieram DH Kinga :one:
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 07-08-2007, 14:09   

Chłopaki doróbcie ankiete !!!
Będzie niezła zabawa :)
 
     
Madafaker 
MinaDołączył: 05 Cze 2007
Posty: 1716
Skąd: Małopolska Rulez !!
Wysłany: 07-08-2007, 16:16   

Ukłony w stronę autora tematu...włożył w to troszkę pracy...
_________________
Od 0 do 18 cm w 5.5 sekundy :-)
 
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 07-08-2007, 18:45   

mada i ja do tych ukłonów się przyłącze i do tego pogratuluje niezwykłego stylu pisania
_________________
Pozdrawiam
 
     
Tardas Osiedle: Szymanowskiego
Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 722
Skąd: Magnum Sal
Wysłany: 07-08-2007, 20:05   

solniak napisał/a:
pogratuluje niezwykłego stylu pisania

Co prawda to prawda, chylę czoła :)
Najbardziej urzekła mnie nomenklatura wielickiej architektury:
Cytat:
dwa ważne w dziejach miasta okresy architektoniczne: wczesnodudajski i późnodudajski

Za coś takiego - oczywiście wspólnie z opisem i przykładami - należy się laur poetycki :P
_________________
http://www.wieliczka24.info - niezależna strona miasta
 
 
     
Tsubasa Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 41
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 07-08-2007, 20:13   

no a za 4 lata zrobimy wczesnokozielski i poznokozielski ;)
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
miki 
Zawalisko


Wiek: 45
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 702
Skąd: gm. Wieliczka
Wysłany: 07-08-2007, 20:42   

Faktycznie daje do myślenia. Mam nadzieję, że władze naszego miasta zapoznają się z tym tematem. :!:
 
     
Tardas Osiedle: Szymanowskiego
Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 722
Skąd: Magnum Sal
Wysłany: 07-08-2007, 21:01   

miki napisał/a:
Mam nadzieję, że władze naszego miasta zapoznają się z tym tematem

Mam też nadzieję, że prywatnym właścicielom tych obiektów zrobi się po prostu po ludzku wstyd :028:
_________________
http://www.wieliczka24.info - niezależna strona miasta
 
 
     
oseczka 
ZawaliskoOsiedle: Lekarka
Pomogła: 3 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 926
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 07-08-2007, 21:15   

jak by na to nie patrzeć DZIENNIK POLSKI nas czyta :P może i z UMiG i innych instytucji też... :D
_________________
Nadeszło w pore lato powiedz mi co Ty na to? Słoneczko ładnie tańczy ma kolor pomarańczy przy Tobie zaraz płone Twe ciało opalone całuje kiedy tańczy bo smak ma pomarańczy....
 
     
Tsubasa Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 41
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 07-08-2007, 22:08   

no to oby nas czytali.. choc i tak marna to pewnie pociecha.. kolejni i tak tylko obiecuja i obiecuja.. to mi przypomina zabawa w marchewce na kiju niestety :>
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,26 sekundy. Zapytań do SQL: 15