Poprzedni temat «» Następny temat
Wielicki SMOG - wielickie powietrze
Autor Wiadomość
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 21-11-2017, 13:37   

Skąd masz info o tej 20 % podwyżce gazu? Nie słyszałem nic o nowych taryfach, które były by zatwierdzone przez Prezesa URE
_________________
markoantonio
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 21-11-2017, 14:20   

Wszystko idzie do przodu.
Węgiel to przeszłość , gaz (metan) jeszcze kilkadziesiąt lat, później znajdą coś innego.
Postęp następuje w każdej dziedzinie życia , tak że w tej. Geotermia , a może coś zupełnie innego.
Ropa to też już przeszłość , ja może nie tego nie dożyję ale prawdziwe eko samochody powstaną dla przeciętniego Kowalskiego. Pewnie ,że wyeliminowania spalinowych silników to kwesta kilkudziesięciu lat.
Teraz są próby, nie zawsze udane, wysokie koszty , a dodatkowo pewne kraje muszą się oswoić z myślą , że kiedyś petro- dolary się skończą. Nagłe zakręcenia kraniku z $ może doprowadzić do konfliktów.
Problemem większym niż zmiana źródła ogrzewania może właśnie być termomodernizacja ,a właściwie jej brak w znacznej ilości budynków. Środki na jej dokonanie mogą znacznie przewyższać kwoty niż sama wymiana źródła. Brak programu z prawdziwego zdarzenia na termomodernizację. Co prawda był program bodajże Ryś (później prawdopodobnie zmieniono jego nazwę ) ale skala jego nie była zbyt wielka w stosunku do zapotrzebowania.
Może potrzebne są inne instrumenty zmniejszające koszt wykonania term. Państwo na wszystko okłada 23% vatu a to są niemałe pieniądze przy term. Na wykonanie byle drobiazgu : zgody, pozwolenia , 100 papierów to też są koszty.Winno stworzyć się instrumenty odciążające potencjalnego inwestora.
Smog jest i był już kilkadziesiąt lat temu tylko nikt tego głośno nie mówił. Kiedyś nie było tyle PET i śmierdział głównie kiepski węgiel. Teraz smog ma ,, więcej aromatów".
Pewno szybko nie zniknie , a chciałoby się odetchnąć świeżym powietrzem nie tylko z nazwy.
_________________
markoantonio
 
     
osmosis
Komora


Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 181
Wysłany: 22-11-2017, 08:53   

markoantonio napisał/a:
Skąd masz info o tej 20 % podwyżce gazu? Nie słyszałem nic o nowych taryfach, które były by zatwierdzone przez Prezesa URE



Dwa tygodnie temu ukazala sie w necie informacja ,ze PgNiG zlozylo wniosek o podwyzke ceny na gaz ziemny .Nikt sie tym nie chce chwalic , ale ...
Nie podali skali zmiany cen mysle,ze w gre wchodzi 5-7 % .
To i tak w skali sezonu grzewczego bardzo duzo
 
     
osmosis
Komora


Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 181
Wysłany: 22-11-2017, 09:08   

Wazniejsze od dokladania wegla do kotla jest jego oszczedzanie .A to mozliwe jest poprzez termomodernizacje.
Przeprowadzilem audyt domu za pomoca kamery termowizyjnej .
Wiadomo ,gdzie cieplo ucieka .
Co do izolowania scian ,to jest zdecydowana roznica w styropianie 8 cm oraz 10 cm.
Roznica w cenie niewielka ale ten 10 cm zdecydowanie lepiej izoluje .
W zasadzie 10 cm warstwa styropianu dziala jak termos.
Okna zajmuja spory procent sciany .
I tu jest problem w wentylacji
Okna z plastiku sa tak szczelne ,ze w domu tworzy sie komora gazowa .
Efektem tego jest grzyb w narozach scian.
Dzieje sie tak dlatego ,ze domy nasze nie maja wentylacji poprzez kanaly .
Wychodzilo sie z zalozenia ,ze nieszczelne okna dobrze spelnia swoje zadanie.
Czlowiek wydycha w ciagu doby ok 1.5 l pary wodnej .
W kuchni ,lazience para tez sie wydostaje.
Piecyki np lazienkowy czy kuchenka tez pobieraja tlen z powietrza niezbedny do spalania gazu.
Szkoda wywalac nagrzane powietrze z domu .
A wiec rekuperacja - stalowa "chlodnica" ktora podczas zasysania swiezego powietrza z otoczenia odzyskuje spora czesc ciepla z powietrza zuzytego.
Koszt ? ok 4tys zl plus zlaczki i robocizna .w sumie ok 6 -7 tys.
Calosc termomodernizacji na dom jednorodzinny ? Ok 30 tys zl .
Warto ? A kiedy sie zwroci i beda zyski ?

Cala nadzieja w klimacie ..ze sie ociepli !
 
     
Sid 
Kierat konny



Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 22-11-2017, 10:22   

Cytat:
Nowe badania dot. smogu. "Połowa zanieczyszczeń przenika do naszych domów"


http://twojezdrowie.rmf24...nas,nId,2468036
 
     
osmosis
Komora


Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 181
Wysłany: 23-11-2017, 08:32   

termomodernizacja domu jest dość kosztowna .
Aby jej dokonać należy rozpoznać potrzeby domu .
Na początek ..wilgoć.
Wilgoć to straty ciepła ,degradacja murów i tzw grzyb .
Nie zawsze ja widać .Czasami jest pod kafelkami ,tynkiem pomalowanym farba.
Trzeba ja zlokalizować.
Mam doświadczenie z tym urządzeniem :
https://www.tomtronix.pl/cem/dt128.aspx
jak to działa ?
Jak mikrofalówka .
Głowica w.cz pobudza cząsteczki wody do drgań .
Jest to metoda całkowicie bezinwazyjna .Lokalizuje wilgoć pod płytkami ceramicznymi (nawet do 10 cm) .Super.
Jest to mój ulubiony przyrząd .
Nastopny przyrząd to termowizja .
Super sprawa następnym razem .

ps. Nigdy do tej pory nie miałem czasu ,aby zobaczyć jak sytuacja wygląda u mnie w domu .
Własnie zlokalizowałem mokra ścianę. Kompletnie nic złego na niej nie widać a przyrząd zakwalifikował to miejsce jako "mokre"
Następny przyrząd pokazał ,ze w tym miejscu idzie rura wodna .
A termowizja pokazała ,ze to plama - wirtualna ,nie widać jej gołym okiem - ma 13 C a sąsiednie miejsca ..17C.
Czeka mnie niezła robótka .
Na otynkowanej ścianie kompletnie nic nie widać.
Drugie miejsce które znalazłem to w podłodze , pod płytkami w łazience .
Prawdopodobnie rozszczelniła sie rura kanalizacyjna .
Trzeba wpuścić kamerę i zobaczymy .

Zastanawiam sie ,czy czasami tego lepiej nie robic ?
Bo pozniej jest sporo pracy .Ale moze i dobrze wiedziec co sie dzieje ,bo istnieje mozliwosc aby temu zaradzic .
W sumie w domu znalazlem 11 miejsc wymagajacych uwagi , Z tego 6 zwiazane z dziurawymi rurami.
W 2 miejscach stetoskop daje wyrazne odczyty przecieku - slychac przeciekajaca wode.
 
     
Sid 
Kierat konny



Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 24-11-2017, 13:26   

Cytat:
Urząd miasta zapowiada też, że jeszcze tej zimy nad Krakowem zaczną latać drony, badające dym z kominów. Chodzi o urządzenia uzbrojone w czujniki potrafiące wykrywać związki powstające w momencie spalania odpadów i śmieci w piecach węglowych, a nie powstające w przypadku spalania węgla i drewna.


https://news.krakow.pl/straz-miejska-laskawa-dla-trucicieli
 
     
osmosis
Komora


Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 181
Wysłany: 24-11-2017, 15:25   

Wow ,ale bedzie jazda ...
Bedą sasiedzkie zakłady ,kto ile dronów strąci .
Kazdy ma swoja metode ,nie bede ich opisywal ale...dron nie ma szans .
Juz widze to nocne czuwanie na zewnatrz ,chlanie gorzalki i ubaw ,jak sie cos uda ustrzelic .
A jak spadajacy dron uszkodzi jakis prywatny dach to i procesy sadowe sa pewne.
Nie wiem jak wyglada od strony prawnej lot nad prywatna posesja ,ale ja im drona coby u mnie spadł to nie oddam .
Zawsze sie przyda kamera ,akumulator i silniczki ,jakies sensory dymu ? (bujda)
Juz sie ciesze ,koniec z zimowa nuda .
No to proca ,luk ,wiatrówka i na balkon ...
"Ogary poszly w las" ( St Zeromski ,Popioły)

A teraz popatrzmy ,jak z nas robia XXX.
Drony podlegaja pod Inspektorat Lotnictwa Cywilnego .
Aby pilotowac drona inaczej jak prywatnie trzeba miec licencje - czyli zdac egzamin.
Sa to bardzo drogie i dlugotrwale procedury.
Latanie w nocy dronem obarczone jest olbrzymim ryzykiem .
Podczas palenia weglem wydzielaja sie podobne produkty jak ze spalania smieci.
Roznia sie tylko stezeniem
Gadanie takich glupo wiaze sie z tym ,ze rzeczywiscie sporoosob bedzie chcialo "dla jaj " zapolowac na ciezkiego drona.
Nie widze najmniejszych szans powodzenia tego dzialania.
XXX w bambus aby nastraszyc maluczkich .
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 25-11-2017, 22:52   

O niejednej bzdurze jeszcze usłyszymy. Walka ze smogiem przypomina robienie z tego "Misia" naszych czasów. Zamiast wprowadzać realne działania to będziemy mieli cyrk na kółkach i zmarnowane pieniądze. Mam zresztą nieodparte wrażenie, że większość podobnych programów to tylko sztuka dla sztuki.
 
     
greg
Mina


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 1254
Wysłany: 26-11-2017, 12:32   

osmosis napisał/a:
Drony podlegaja pod Inspektorat Lotnictwa Cywilnego .
Aby pilotowac drona inaczej jak prywatnie trzeba miec licencje - czyli zdac egzamin.


w pełni się zgadzam + jeszcze nielegalne filmowanie, polecam np:
natemat.pl/109965,masz-drona-i-myslisz-ze-mozesz-z-nim-robic-co-chcesz-jestes-w-bledzie
http://www.swiatdronow.pl...-strony-prawnej
 
     
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 26-11-2017, 23:25   

Ale to się już dzieje - czy się to komuś podoba czy nie. Większość tzw wątpliwości została rozwiązana.


krakow.pl

Systemy powietrznej kontroli działają od 2 lat z powodzeniem w Czechach. W Austrii od kilku lat. Niestety do niektórych upartych łbów nie da się dotrzeć inaczej niż przez kieszeń. Mam nadzieję, że wdrożą to w Wieliczce jak najszybciej i zaczną zatruwać życie niektórym moim sąsiadom, którzy na razie zatruwają mnie.


torun
 
     
osmosis
Komora


Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 181
Wysłany: 26-11-2017, 23:44   

Nie robmy wody z mozgu mieszkancom miasta.I nie obiecujmy tego ,co sie nie da zrobic.
Lot drona nad terenem duzego zakladu hutniczego to inna bajka w stosunku do lotu drona nad osiedlem mieszkaniowym.
Na osiedlu sporo osob pali weglem .Wyodrebnienie tego wlasciwego ,jezeli w danej chwili nie jest jedyny jest niemozliwe.
Nie widze mozliwosci wejscia do domu rano ,jak ludzie spiesza sie do pracy.
Nikt nie wpusci straznikow .
Nie tedy droga .
Nie widze innej drogi jak zmniejszenie kosztow ogrzewania gazowego
A to i tanszy gaz ( co jest ze wzgledow podatkowych i politycznych niemozliwe ) i termomodernizacja .
jakiekolwiek zakazy i nakazy nic ne dadza .Tym bardziej ,ze Rzad chce abysmy nadal palili weglem tylko ...drozszym .
Hipokryzja politykow .
A jak juz wszyscy wymienimy kotly na te niby lepsze ? i nadal bedzie smog - bo i bedzie - to co wtedy zarzadzimy ?
 
     
osmosis
Komora


Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 181
Wysłany: 27-11-2017, 09:27   

Kozmicki napisał/a:
Ale to się już dzieje - czy się to komuś podoba czy nie. Większość tzw wątpliwości została rozwiązana.


krakow.pl

Systemy powietrznej kontroli działają od 2 lat z powodzeniem w Czechach. W Austrii od kilku lat. Niestety do niektórych upartych łbów nie da się dotrzeć inaczej niż przez kieszeń. Mam nadzieję, że wdrożą to w Wieliczce jak najszybciej i zaczną zatruwać życie niektórym moim sąsiadom, którzy na razie zatruwają mnie.


torun


Prawo - prawem a sprawiedliwosc musi byc po mojej stronie ...
Zaden dron nie bedzie mi latal nad domem .
Biore mocna proce ,nakretki M12 i stracam ładnie połyskujacy swiatłami dron .
A Sadzie przekonam sedziego ,ze obawiałem sie o własne zycie ,życie swojej rodziny i ze mi to na głowe zleci ,zniszczy dach a może to i siły nieczyste albo UFO ?
Nie ma takiego prawa aby mi w tym przeszkodzili .A poza tym musza udowodnic ,ze dron zostal zniszczony w wyniku mojej działalnosci a nie np sasiada.
Rozwiazanie problemu ?
Obniżyc cene gazu ,dotacje na termomodernizacje .
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 27-11-2017, 13:59   

Kozmicki napisał/a:
Ale to się już dzieje - czy się to komuś podoba czy nie. Większość tzw wątpliwości została rozwiązana.

Nic nie zostało rozwiązane. Nie można mylić monitorowania stanu powietrza z wyszukiwaniem źródeł zanieczyszczenia. Jest dokładnie tak jak pisze osmosis: "Lot drona nad terenem duzego zakladu hutniczego to inna bajka w stosunku do lotu drona nad osiedlem mieszkaniowym." Żeby można było zlokalizować źródło zanieczyszczeń z komina domu jednorodzinnego taki dron musiałby zawisnąć prawie nad kominem przez chwilę żeby pobrać próbki powietrza. W Krakowie dron latał na wysokości 180-200m i tylko robił zdjęcia do celów inwentaryzacyjnych. Jakim cudem z takiej wysokości można zlokalizować źródło zanieczyszczenia pochodzące z konkretnego komina? Nie ma takiej możliwości. Co innego przelot nad kombinatem, gdzie ilość wyzwalanych gazów jest kilkuset krotnie większe niż w przypadku domu jednorodzinnego. Mało tego, żeby zrealizować przeloty w nocy trzeba byłoby latać tuż nad kominami, prawie wg rzeźby zabudowań. To tylko fikcja i wyciąganie kasy, nic więcej.
Pozostaje jeszcze problem prawny: jak udowodnić komuś że spalał śmieci na podstawie danych z drona? Załóżmy nawet, że przelot byłby realizowany możliwie nisko, ale z określoną prędkością. Dron pozycjonowany systemem GPS jest obarczony błędem podawanej pozycji i częstotliwością próbkowania sygnału i może się okazać, że pozycja drona w danym przedziale czasu to okrąg o promieniu kilkunastu (kilkudziesięciu) metrów (przy gęstej zabudowie na takim obszarze znajduje się kilka domów).
Nie wspominam nawet o tym ,że mieszkańcy Zabierzowa i gmin wokół Balic mogliby spać spokojne paląc czym tylko by chcieli bo drony mają zakaz lotów w przestrzeni kontrolowanej bez uzyskania odpowiedniej zgody.
 
     
osmosis
Komora


Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 181
Wysłany: 30-11-2017, 09:57   

Temat smogu jest zwiazany z tematem termodernizacji i lokalizacji przecieków wody w dowolnych mediach (kanalizacja ,ogrzewanie ,woda uzytkowa itp)
Wykorzystujac nowoczesne metody pomiarowe ( termowizja ,higrometry w.cz ,termodedektor molekularny ( jest taki) , swiatlo UV ,pirometr punktowy,nasłuch tektoniczny sieci wodnej) przeprowadzilem badania w domu jednorodzinnym .
Sa to metody pomiarowe " z piekła rodem"
Cały przekrój budowlany domu na przestrzeni jego dziejow był widoczny "jak na dłoni "
Widac było fuszerki budowlane z okresu budowy domu , widac bylo co sie z budynkiem działo na przestrzeni jego istnienia( np.wymiana rur wodnych ,tynkowanie i malowanie sciany z roku 1965 ,brud itd.
Mam wrazenie ,ze gdyby ocenic praca wspolczesnych fachowcow to ....strasznie by sie wstydzili .
Mysle ,ze drugi raz to by mnie nikt do swojego domu nie zaprosil.
A Pani domu widzac swoje niedoskonalosci w sprzataniu to by sie zaczerwienila .
Z drugiej strony ,gdybym mial kupowac dom ,mieszkanie itd maiajc pod reka komplet badan to ew.cene mozna byc znaczaco obnizyc.
Wkrotce opublikuje przykladowe wyniki badan .
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 17