Poprzedni temat «» Następny temat
Wielicki SMOG - wielickie powietrze
Autor Wiadomość
Sid 
Kierat konny



Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 30-11-2017, 10:32   

osmosis napisał/a:
Temat smogu jest zwiazany z tematem termodernizacji i lokalizacji przecieków wody w dowolnych mediach (kanalizacja ,ogrzewanie ,woda uzytkowa itp)


A ja myślałem, że smog spowodowany jest głównie przez niską emisje ... :/
 
     
osmosis
Komora


Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 181
Wysłany: 30-11-2017, 10:56   

Jakbys mial dobrze izolowany dom ,szczelna instalacje wodna ,niezamakajace sciany bez grzyba - bardzo szybko sie robi ,ciezko go wytepic - toby i tej niskiej emisji mialbys mniej .Nawet o 40 %.
Pomysl ,zamiast 3 t wegla na zime ( tyle przecietnie sie go spala) kupilbys 2 t .
W kieszeni masz 800 zl plus robote plus popiol - tez mniej .
Warto ?
Jeden przeglad termomodernizacyjny zwraca ci sie za rok.
A termomodernizacja zwiazana jest z dotacjami .
 
     
osmosis
Komora


Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 181
Wysłany: 01-12-2017, 10:11   

Jak wygląda proces pomiarowy ?
metod pomiaru wycieku wody jest kilka .
Nie ma jednej idealnej .
Trzeba dostosować je do okoliczności .
1 - Metoda akustyczna
zasada działania jest taka ,ze kropla wody lub przeciek mocno hałasują.
Pomiar tego hałasu polega na tym ,ze mocuje się na dowolnej widocznej rurze tzw czujnik tektoniczny ,podłącza się to do laptopa i ...wszystko słychać i widać.
Na ekranie laptopa po wgraniu odpowiedniego programu - dość kosztownego ,bo posiada filtry przeciwzakłóceniowe - widać odpowiednie prążki .Inne są dla kropli a inne dla wycieku .Metoda szybka ,dokładna i bardzo czuła.
Ma ona i inna stronę - w bloku słychać wszystkie rozmowy przenoszące się na rury w promieniu 50 metrów. I można się np.dowiedzieć ,co o nas myśli sasiad .
2- metoda odkrywkowa
Taka jak przy badaniu piramid. Cienkie długie wiertło ,wiercenie we fudze (aby nie było widać uszkodzeń płytek ceramicznych ) badanie wilgotności zwiercin.
3 -metoda jak mawiam mikrofalówki .
Urządzenie działała na zasadzie ,ze głowica zasilana jest energia w.cz. Wzbudza ona cząsteczki wody i to się mierzy .
Metoda całkowicie bezinwazyjna .
Praktycznie jestem wstanie zlokalizować wilgoć pod płytkami ceramicznymi do gleb ok 50 mm ( zupełnie wystarcza) .Płytki są nienaruszone.
4 - Metoda UV.
Metoda dość stresująca .Wykorzystując promiennik o odpowiedniej długości fali (zwykle latarki UV średnio się do tego nadają) oraz specjalne okulary można ujawnić wszelkie niedoskonałości .
Okulary być muszą bo promieniowanie uszkadza wzrok.
Każde naruszenie struktury muru daje się zaobserwować.
Sam widziałem to ,co działo się 40 lat temu na ścianie .A została ściana kilkakrotnie malowana.
W świetle widzialnym kompletnie nic nie widać .
Natomiast w promieniach UV wszystko widać. Jakby kto chciał szukać zamurowanych skarbów ...
5 -Metoda oporowa współpracuje z metoda UV.
Po znalezieniu ew miejsca wycieku mierzy się odpowiednim miernikiem oporowym ścianę.
Metoda dokładna ,czuła .Stosowana juz po zlokalizowaniu wycieku
6- metoda termowizyjna .
Miniaturyzacja kamer i spadek ich cen spowodował większe nimi zainteresowanie.
Wykorzystując fakt ,ze woda pobiera z otoczenia ciepło można na tzw termogramach zobaczyć praktycznie wszystko.
Ja u siebie zobaczyłem wyciek cieplej wody z instalacji co w ścianie który był całkowicie niewidoczny .
Ściana zamakała w środku , nie było wiadomo gdzie.
Praktycznie nie ma szans wykrycia inna metoda.
Efekt jest taki ,ze widać co się w środku ściany dzieje .
Zabawowo rzecz traktując,osoba ukryła się w łóżku pod kilkoma kocami i było ja dokładnie widać na termogramie
7 Metoda termografu.
Przy okazji lokalizacji wycieku można przeprowadzić analizę termiczna domu .
kamera termowizyjna jest naprawdę bardzo czuła (zmienia kolor już przy różnicy temp 0,5C) .
jest taki wręcz kombajn Boscha który pokazuje miejsca wycieku ,miejsca ucieczki ciepła ,przelicza wilgotność na możliwość ew skraplania sie pary w miejscach zimnych .
Szczególnie to widać w domach ,gdzie są szczelne okna .
W zimnych narożach pokoju ,gdzie nie ma cyrkulacji powietrza tworzy się grzyb ,którym oddychamy .
ten kombajn Boscha potrafi to zlokalizować.
Oczywiście po pomiarach które są dokumentowane fotografiami tworzy się raport .
Taki kombajn potrafi praktycznie wszystko .Łaczy zalety termowizji i obliczeń termodynamicznych .Często go wykorzystuje .
8 - metoda gazu znacznikowego .
Sporadycznie stosowana ,droga i trudna w ocenie .
Do sieci wodnej wpuszcza się gaz znacznikowy .gania się z miernikiem gazu po całym domu szukając miejsca przecieku .
Czasami jedyna .
9 - Metoda molekularna.
najnowsza ,najlepsza ale ze względu na patenty chwilowo niedostępna na rynku cywilnym .
Wykosztuje ja wojsko .
jak mawiam ,metoda "szklana"
Widać to co w ścianie jakbym patrzył przez szybę.
mało tego , dokładnie widać co jest za ściana .
Dlatego wojsko jest nią szczególnie zainteresowane i nie jest zainteresowane tym ,aby ja ktoś inny posiadał .
Wykorzystuje ekstremalnie wysokie częstotliwości .
Ale chińczyki pracują i wkrótce będzie można to kupić.

Lokalizując wyciek ,a przy okazji tworząc termogram pomieszczenia należny skorzystać z kilku metod .W zależności od okoliczności.
dawniej pokutował pogląd ,ze nie zawsze da się zlokalizować przeciek .
Da się to zrobić ,wszystko zależy od czasu .
Przykładowy termogram miejsca ,gdzie mi ucieka woda z co zamieszczę ,gdy tylko uda mi się go przekonwertowac.
Popularne przeglądarki nie czytają tego formatu .
I na koniec :jak takie rury znaleźć spośród wielu ? .
Przyrządy które wykorzystuje potrafią namierzyć rurę ,podać rodzaj materiału z którego jest zrobiona .
A w przypadku gdyby ich w ścianie było wiele ,to potrafię - przy pomocy miernika tzw nadawca - odbiorca dokładnie namierzyć która to jest ?
 
     
osmosis
Komora


Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 181
Wysłany: 01-12-2017, 11:36   

osmosis napisał/a:
Jak wygląda proces pomiarowy ?
metod pomiaru wycieku wody jest kilka .
Nie ma jednej idealnej .
Trzeba dostosować je do okoliczności .
1 - Metoda akustyczna
zasada działania jest taka ,ze kropla wody lub przeciek mocno hałasują.
Pomiar tego hałasu polega na tym ,ze mocuje się na dowolnej widocznej rurze tzw czujnik tektoniczny ,podłącza się to do laptopa i ...wszystko słychać i widać.
Na ekranie laptopa po wgraniu odpowiedniego programu - dość kosztownego ,bo posiada filtry przeciwzakłóceniowe - widać odpowiednie prążki .Inne są dla kropli a inne dla wycieku .Metoda szybka ,dokładna i bardzo czuła.
Ma ona i inna stronę - w bloku słychać wszystkie rozmowy przenoszące się na rury w promieniu 50 metrów. I można się np.dowiedzieć ,co o nas myśli sasiad .
2- metoda odkrywkowa
Taka jak przy badaniu piramid. Cienkie długie wiertło ,wiercenie we fudze (aby nie było widać uszkodzeń płytek ceramicznych ) badanie wilgotności zwiercin.
3 -metoda jak mawiam mikrofalówki .
Urządzenie działała na zasadzie ,ze głowica zasilana jest energia w.cz. Wzbudza ona cząsteczki wody i to się mierzy .
Metoda całkowicie bezinwazyjna .
Praktycznie jestem wstanie zlokalizować wilgoć pod płytkami ceramicznymi do gleb ok 50 mm ( zupełnie wystarcza) .Płytki są nienaruszone.
4 - Metoda UV.
Metoda dość stresująca .Wykorzystując promiennik o odpowiedniej długości fali (zwykle latarki UV średnio się do tego nadają) oraz specjalne okulary można ujawnić wszelkie niedoskonałości .
Okulary być muszą bo promieniowanie uszkadza wzrok.
Każde naruszenie struktury muru daje się zaobserwować.
Sam widziałem to ,co działo się 40 lat temu na ścianie .A została ściana kilkakrotnie malowana.
W świetle widzialnym kompletnie nic nie widać .
Natomiast w promieniach UV wszystko widać. Jakby kto chciał szukać zamurowanych skarbów ...
5 -Metoda oporowa współpracuje z metoda UV.
Po znalezieniu ew miejsca wycieku mierzy się odpowiednim miernikiem oporowym ścianę.
Metoda dokładna ,czuła .Stosowana juz po zlokalizowaniu wycieku
6- metoda termowizyjna .
Miniaturyzacja kamer i spadek ich cen spowodował większe nimi zainteresowanie.
Wykorzystując fakt ,ze woda pobiera z otoczenia ciepło można na tzw termogramach zobaczyć praktycznie wszystko.
Ja u siebie zobaczyłem wyciek cieplej wody z instalacji co w ścianie który był całkowicie niewidoczny .
Ściana zamakała w środku , nie było wiadomo gdzie.
Praktycznie nie ma szans wykrycia inna metoda.
Efekt jest taki ,ze widać co się w środku ściany dzieje .
Zabawowo rzecz traktując,osoba ukryła się w łóżku pod kilkoma kocami i było ja dokładnie widać na termogramie
7 Metoda termografu.
Przy okazji lokalizacji wycieku można przeprowadzić analizę termiczna domu .
kamera termowizyjna jest naprawdę bardzo czuła (zmienia kolor już przy różnicy temp 0,5C) .
jest taki wręcz kombajn Boscha który pokazuje miejsca wycieku ,miejsca ucieczki ciepła ,przelicza wilgotność na możliwość ew skraplania sie pary w miejscach zimnych .
Szczególnie to widać w domach ,gdzie są szczelne okna .
W zimnych narożach pokoju ,gdzie nie ma cyrkulacji powietrza tworzy się grzyb ,którym oddychamy .
ten kombajn Boscha potrafi to zlokalizować i co najważniejsze - przed tym ostrzec .
Oczywiście po pomiarach które są dokumentowane fotografiami tworzy się raport .
Taki kombajn potrafi praktycznie wszystko .Łaczy zalety termowizji i obliczeń termodynamicznych .Często go wykorzystuje .
8 - metoda gazu znacznikowego .
Sporadycznie stosowana ,droga i trudna w ocenie .
Do sieci wodnej wpuszcza się gaz znacznikowy .gania się z miernikiem gazu po całym domu szukając miejsca przecieku .
Czasami jedyna .
9 - Metoda molekularna.
najnowsza ,najlepsza ale ze względu na patenty chwilowo niedostępna na rynku cywilnym .
Wykosztuje ja wojsko .
jak mawiam ,metoda "szklana"
Widać to co w ścianie jakbym patrzył przez szybę.
mało tego , dokładnie widać co jest za ściana .
Dlatego wojsko jest nią szczególnie zainteresowane i nie jest zainteresowane tym ,aby ja ktoś inny posiadał .
Wykorzystuje ekstremalnie wysokie częstotliwości .
Ale chińczyki pracują i wkrótce będzie można to kupić.

Lokalizując wyciek ,a przy okazji tworząc termogram pomieszczenia należny skorzystać z kilku metod .W zależności od okoliczności.
dawniej pokutował pogląd ,ze nie zawsze da się zlokalizować przeciek .
Da się to zrobić ,wszystko zależy od czasu .
Przykładowy termogram miejsca ,gdzie mi ucieka woda z co zamieszczę ,gdy tylko uda mi się go przekonwertowac.
Popularne przeglądarki nie czytają tego formatu .
I na koniec :jak takie rury znaleźć spośród wielu ? .
Przyrządy które wykorzystuje potrafią namierzyć rurę ,podać rodzaj materiału z którego jest zrobiona .
A w przypadku gdyby ich w ścianie było wiele ,to potrafię - przy pomocy miernika tzw nadawca - odbiorca dokładnie namierzyć która to jest ?
 
     
osmosis
Komora


Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 181
Wysłany: 03-12-2017, 10:08   

ps. Zapomniałem dodać :
1 - metoda endoskopowa
Po wywierceniu w betonie otworu (fi 5) wpuszcza się do środka kamerę endoskopowa .
Na ekranie komputera wszystko dokładnie można "looknac". Sonda endoskopy jest tak giętka ,ze spokojnie przejdzie przez kolanko rury 1/2``.
2 -Jakość rur,zbiorników itd można ocenić stosując miernik ultradźwiękowy. Polega to na tym ,ze wpisując do miernika rodzaj materiału z którego jest zrobiony dany przedmiot można bardzo dokładnie pomierzyć jego grubość.
Mierzy dowolny materiał :stal ,miedz,plastik ,zbiorniki ocynkowane i emaliowane.
metoda często stosowana np w hotelach ,pensjonatach ,biurowcach .
Byc może w przyszłości zostanie wykorzystany przenośny aparat RTG przeznaczony do celów budownictwa .
Tu jest problem formalny związany z konieczności uzyskanie certyfikatu bezpieczeństwa .
Sąsiadów raczej prześwietlać nie należy .


Wieliczka Strona Główna » Wieliczka » Miasto » Wielicki SMOG - wielickie powietrze

PS.Przepraszam admina za balagan na stronie .
Psoce a nie wiem dlaczego .
Prosba ,aby to posprzatac.
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 06-12-2017, 19:06   

Osmosis coś ściemniałeś z tym złożonym przez Pgnig wnioskiem o podwyżkę cen gazu od nowego roku. Wniosek został właśnie złożony ale ceny mają być bez zmian.
http://biznes.interia.pl/...ku,2548273,4141
Co nie znaczy ,że paliwo gazowe nie mogło by być tańsze.: niższy Vat, czy zakupy grupowe gazu np. gmina negocjuje cenę za pewien wolumen gazu dla mieszkańców (jesli dobrze kojarzę i nic nie pokręciłem to jakaś gmina oferowała podobne rozwiązania.)
_________________
markoantonio
 
     
osmosis
Komora


Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 181
Wysłany: 07-12-2017, 01:29   

E- tam ,wszystko jest płynne .
http://superbiz.se.pl/wia...ych_962780.html

O tym czytałem jakiś miesiąc temu .Był złożony wniosek ale pewnie się przestraszyli wyborów .I teraz sie wycofują .
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 07-12-2017, 21:17   

Tyle tylko, że cena za samo paliwo to jedna sprawa, a cena końcowa to jeszcze opłata abonamentowa, przesyłowa i współczynnik konwersji. Te ostatnie nie podlegają regulacji URE i mogą w sumie być dowolnie zmieniane. Więc cena gazu nie rośnie, ale rośnie koszt wykorzystania gazu jako metody ogrzewania :)
 
     
osmosis
Komora


Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 181
Wysłany: 08-12-2017, 07:44   

http://biznes.interia.pl/...wa,2547940,4141

cyt :"Z powodu jakich wydatków kieszeń Polaka jest dziurawa?

Jak pokazują dane zebrane w raporcie MAM "Dziurawa kieszeń Polaków", opłaty czynszowe, za wodę, za nośniki energii takie jak za prąd i gaz oraz za usługi telekomunikacyjne stanowią ponad 25,2 proc. budżetu każdego gospodarstwa domowego.

Ceny prądu i gazu w Polsce należą do najwyższych w UE
Ceny prądu i gazu w Polsce należą do najwyższych w UE /© Panthermedia
Na rachunki wydajemy więcej niż na jedzenie. Żywność jest dopiero na drugim miejscu.

- Uwzględniając siłę nabywczą, ceny prądu i gazu w Polsce należą do najwyższych w Unii Europejskiej - mówi w rozmowie z MarketNews24 Jakub Jugo, ekspert MAM.:"
 
     
Sid 
Kierat konny



Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 18-12-2017, 12:13   

Cytat:
Jakość powietrza w Polsce w poniedziałkowy poranek jest najgorsza w Europie - wynika z danych zamieszczonych na stronie internetowej Europejskiej Agencji Środowiska. Największy smog jest w centralnej i południowo-wschodniej Polsce.


Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/p...campaign=chrome
 
     
osmosis
Komora


Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 181
Wysłany: 19-12-2017, 17:33   

Cyt "Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że w nowym roku, jak tylko pozwolą na to warunki pogodowe, ruszy warty kilkaset milionów złotych program termomodernizacji budynków.

Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/...gn=chrome"

http://biznes.interia.pl/...em,2550051,4206
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 20-12-2017, 00:20   

Jeżeli popatrzymy na te dane:
https://www.eea.europa.eu...ons-data-viewer
to nie wynika z nich, że jakoś bardzo się trujemy w ostatnich latach. Raczej mamy stały poziom poziom emisji zanieczyszczeń od kilkunastu lat.
Trzeba wybrać kraj na mapie i rodzaj zanieczyszczeń.
 
     
Sid 
Kierat konny



Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 20-12-2017, 12:02   

Cytat:
Według najnowszych badań, Katowice były dzisiejszego poranka miastem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie. W pierwszej 10 zestawienia znalazły się aż trzy polskie metropolie: Katowice, Warszawa i Kraków.


https://dorzeczy.pl/kraj/50719/Katowice-miastem-z-najbardziej-zanieczyszczonym-powietrzem-na-swiecie.html

Katowice pokonały Kalkute.
Kraków na siódmym miejscu! Wow!
 
     
Sid 
Kierat konny



Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 20-12-2017, 12:15   

Cytat:
Według najnowszych badań, Katowice były dzisiejszego poranka miastem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie. W pierwszej 10 zestawienia znalazły się aż trzy polskie metropolie: Katowice, Warszawa i Kraków.


https://dorzeczy.pl/kraj/50719/Katowice-miastem-z-najbardziej-zanieczyszczonym-powietrzem-na-swiecie.html

Katowice pokonały Kalkute!
Kraków na siódmym miejscu. Wow!
 
     
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 21-12-2017, 12:15   

Sid napisał/a:
Według najnowszych badań, Katowice były dzisiejszego poranka miastem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie. W pierwszej 10 zestawienia znalazły się aż trzy polskie metropolie: Katowice, Warszawa i Kraków[/b].


Nie napisali co badali: ile państw, ile czujników, jaki okres. Wygląda to bardziej na reklamę konkurenta airly niż na rzetelne badania.
Aktualny (21.12.2017) indeks AQI otwiera New Dehli i nie ma żadnego miasta z Polski.
Chwilowe odczyty poziomu zanieczyszczeń z okolic 12:00 wyglądają dla wybranych lokalizacji następująco:

Katowice - 151
Kraków 155
Nowy Jicin 157
Vancouver (Kanada) 160
Mediolan (Włochy)164
Phoenix (USA) 170
Mugla (Turcja) 178
Bahrajn 180

New Dehli 420
Winnipeg (Kanada) 569

Rzut oka na mapę pozwala również ocenić, że nasycenie czujnikami jest dość słabe np w Kanadzie i zerowe niemalże w Rosji.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 16