Poprzedni temat «» Następny temat
Wieliczka: NIE dla sierpa i młota

Co sądzisz o propozycji utworzenia muzeum komunizmu w Wieliczce?
popieram
32%
 32%  [ 18 ]
popieram, lecz proponuję inny wystrój zewnętrzny
25%
 25%  [ 14 ]
nie mam zdania
5%
 5%  [ 3 ]
jestem przeciwna/y
30%
 30%  [ 17 ]
jedynie słuszną decyzję odmowną podjęły władze gminy poparte przez kombatantów, sołtysów i przewodniczących osiedli
5%
 5%  [ 3 ]
Głosowań: 55
Wszystkich Głosów: 55

Autor Wiadomość
B.Czyżowska
Bałwan solny


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 258
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 20-03-2008, 17:01   parowóz też może być.

Witam

takie mielismy fajne pomniki
samolot na milicy i czołg na zachodnim
zmienił sie ustrój i wszystko usuneli
a po co?
przeciez komuna to tez czesc naszej historii
i tego nie wymażemy
rownie dobrze mozna by zburzyc palac kultury
i wyburzyc wszystkie budynki na milicy
bo budowane za czasów stalina

zródło: www.skarzysko24.pl
(forum dyskusyjne)
 
     
obywatel
Gość
Wysłany: 20-03-2008, 17:19   

nacomito napisał/a:
Kilkudziesięciu lat PRL-u nie da się wymazać ani wyrwać kart historii.

Komunizm be. A np dyplom wyższej uczelni w tamtych czasach cacy? Bo nie słyszałem, żeby ktoś oddał, potargał, spalił.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 20-03-2008, 19:13   

Przepraszam a co ma uczelnia do PRL-u , zmieniło się coś w zakresie wykształcenia ??
Chyba że chodzi o dyplom WUML-u ?
_________________
 
     
almayer 
Kierat konny


Osiedle: Szymanowskiego
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 382
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-03-2008, 19:14   

Jeśli o mnie chodzi to muzeum komunizmu stanowczo mówię nie, natomiast muzeum PRL-u można by sie było zastanowić. jeśli było by to odpowiednio pokazane to czemu nie. Jak "na sucho" za kilka lat wytłumaczę dziecku że po cukier stało się 4 godz. i dawali tylko po 1kg na rodzinę. A żeby kupić betoniarkę to tata stał dwa dni i była lista kolejkowa. Niestety tak było i jeżeli o tym nie będziemy mówić to nie znaczy że te czasy w cudowny sposób znikną z naszej historii.

Sid napisał/a:
Dodaje, że sam nie widzi nic zabawnego w komunizmie. - Nie podobało mi się hasło muzeum "Komunizm na wesoło". Z czego tu się cieszyć? Z Katynia? - pyta Zarębski,


po tej wypowiedzi można się zastanowić czy u Pana Zarębskiego na cenzurowanym są np. takie filmy jak "Miś", "Rozmowy kontrolowane" i "Alternatywy 4"?? Przecież te filmy wyśmiewają okres PRL-u z klasą i niezwykle inteligentnie.

przemo napisał/a:

I nawet możnaby przywrócić nazwę szybku Regis z czasów PRL - pamięta ktoś ??

z tego co ja kojarzę to Regis jest Regisem na powrót od 1918. Za zaborów był im Franciszka Józefa ale żeby zmieniał nazwę w trakcie PRL-u to nic nie słyszałem.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 20-03-2008, 20:09   

Almayer mamy Cie :)
Kto chodził do 2 na pewno pamięta gdzie się chodziło na WF bo wtedy jeszcze sali nie było.
Poczytaj tytuł zdjęcia i będziesz wiedział jak sie nazywał :

Regis ze stara nazwą

PS do wypowiedz Pana zarębskiego, jak ktoś się czemuś mocno sprzeciwia to może ma coś na sumieniu ? hihihi
Ale to tylko moje dyrdymałki :)
_________________
 
     
obywatel
Gość
Wysłany: 20-03-2008, 20:11   

almayer napisał/a:
ale żeby zmieniał nazwę w trakcie PRL-u to nic nie słyszałem.

Albo jesteś bardzo młody, albo nie miejscowy. Całe lata nazywał się szyb Okrzei.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 20-03-2008, 20:17   

A kto to był okrzeja lepiej nie pisać :) Bo wstyd , że imieniem kogoś takiego nazwali szyb .
_________________
 
     
almayer 
Kierat konny


Osiedle: Szymanowskiego
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 382
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-03-2008, 20:43   

obywatel napisał/a:
Całe lata nazywał się szyb Okrzei.
no to teraz jestem czerwony ze wstydu. ile ja tam otu na WF wylałem i nawet ślubowanie w I klasie miałem na tej sali. Całkiem mi wyleciało z głowy że kiedyś chodziło się na salę na Okrzei. Oj nie dobrze z moją pamięcią, chyba muszę odstawić wieprzowinę i masło ......
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-03-2008, 21:10   

Cytat:

A kto to był Okrzeja lepiej nie pisać :) Bo wstyd , że imieniem kogoś takiego nazwali szyb .

Aż sprawdziłem. Życiorys raczej pobieżny, ale nie stawiałbym tak łatwo kreski na człowieku. Jednak socjalista z tamtych czasów, a komunista z czasów którzy niektórzy z nas pamiętają, czy socjalista z czasów obecnych, to może być niebo a ziemia.

Często byli to wielcy patrioci, a że zwiodła ich idea socjalizmu... nie mieli tej wiedzy, którą mamy dziś, a i tak niektórzy ludzie dzisiaj po latach komunizmu mają klapki na oczach :) . Więc nie ma się co dziwić, że w tamtych czasach ludzi uwodziła idea raju na ziemi.

okrzeja

Chyba, że nie o tego Okrzeję chodzi :)
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 21-03-2008, 09:40   

Moim zdaniem nie chodzi o samo muzeum komunizmu, które dodatkowo powinno ukazywać błędy i niegodziwości tamtych czasów.
Na takie muzea dobre są miejsca które były symbolami tamtych czasów i miały z tym coś wspólnego min. właśnie Nowa Huta czy miejscowości chcące się na tym wypromować.
Wieliczka kojarzy sie jednoznacznie z kopalnią soli, wielowiekową tradycją górnicza i bardziej z czasami korony królewskiej niż z epoką PRL, która była epizodem, choć stosunkowo niedawnym. Wieliczka iezaleznie czy jest pieknym miastem ma w świecie określona markę i utrwalony wizerunek kojarzący się z kopalnią soli - cudem Polski.
Żupę królewska odwiedza 1 160 tys. turystów w większości z zagranicy. Czy oni wstąpią do muzeum komunizmu - raczej nie, dlatego nie będą mogli zrozumieć, mam nadzieję prawdziwej intencji jego twórców. Turyści skojarzą jednak fakt, że przy głównej drodze do kopalni soli będą czerwone flagi, sierp i młot, może dojrzą lenina, a to już jednoznacznie łączy się z komunizmem i są to symbole znane na całym świecie. W przewodnikach będzie funkcjonować: "Wieliczka inne atrakcje - muzeum komunizmu," wtedy już naprawę malutka droga do skojarzenia typu "polskie obozy koncentracyjne" - dlaczego? bo przecież są w Polsce, dlaczego Wieliczka-komunizm, bo przecież muzeum jest w Wieliczce. Gdy skojarzenie zacznie żyć wtedy już trudno będzie z nim walczyć. Specjalnie pokazałem przykład turystów zagranicznych bo przecież w europie zachodniej wiele ludzi komunizm rozumie inaczej, często nawet bardzo ciepło. Koszulki CCCP, Che Guevary i Lenina dobrze sie sprzedają.
Szanowni państwo z WielArtu macie budynek z fantastyczną lokalizacją - jedą z najlepszych promocyjne i marketingowo w Małopolsce , otworzyliście muzeum techniki - o.k., teraz chcecie otworzyć muzeum komunizmu (być może na wesoło) uważam, że powinniście przemyśleć sprawę i pokazywać coś co nie budzi złych skojarzeń a będzie wartością dodatkową do miejsca w którym się znajduje.

Muzeum komunizmu ok. ale np. w Poroninie przecież tam tow. lenin był i przebywał a potem stał jego pomnik i dzieci uczyły się wierszyków: "W Poroninie na leszczynie, wiszą gacie po leninie" - albo może coś celowo przekręciłem :D
oczywiście jestem prawie pewny, że górale sie nie zgodzą

Muzeum komunizmu "na wesoło" może tak, ale nie w Wieliczce przy ul. Dębowskiego
Swój dobry wizerunek buduje się starannie i latami a stracić go łatwo i szybko. :!:
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 21-03-2008, 11:32   

Dziwne masz poglądy ale spójne z radą miasta.
A dlaczego nie, a co turysta ma tu oglądać kopalnie i poźniej aloha do Krakowa ?
Argumenty nie przemawiaja do mnie.

Taka sama komuna była w wieliczce jak w hucie, może tu tylko nie było wielkiej Solidarności i Kościoła arka, gazem też rzucali do ludzi, pałami nie jeden dostał.
Taka jest prawda czy tego chcesz czy nie i nie możesz podzielic polski i rejonu krakowa na mniej lub bardziej komunistyczne no wybacz !?
_________________
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 21-03-2008, 13:35   

A czy myślisz, że takie muzeum zatrzyma turystów, może paru indywidualnych.
Grupy maja ściśle ustalony harmonogram i raczej ich go nie zmieniają.
Czy nie ma alternatywy dla tego muzeum, może wystarczy rozbudować muzeum techniki. albo zrobic muzeum jakiego nie ma w tej części Polski?
Może już lepiej muzeum Wieliczki z czasów C.K.
Czy to ma być tak, że każdy może sobie w dowolnym miejscu zakładać muzea jakie chce?
I nie porównuj Wieliczki do Nowej Huty. To był symbol "nowe miasto" komunistyczne, przeciwwaga dla antykomunistycznego Krakowa. A jaka była późniejsza historia to inna sprawa. W N. Hucie jest co pokazać jest architektura inna niż wszędzie, a w Wieliczce tylko w.płyta i D.H.Kinga

Czy nie lepiej inne muzeum?
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 21-03-2008, 13:38   

Ech no skoro mas ztakie podejscio to trudno.
Ja jestem za.

A co do grup, po to robi sie jakies lokalne atrakcje zeby ich odciagac wlasnie od tych planow.
Nie wiem czy widziales iedys ile tych ludiz wchodzilo do tego muzeum techniki !?
Masa ludzi z zachodu odwiedzala to miejsce z ciekawosci jak kiedys bylo i mysle ze dalej by to chetnie robily, a grupy zorganizowane przychodza i wychodza masz racje , sa poprostu zmuszane do takiej kolejnosci. Coraz wiecej jest jednak ludzi ktorzy sami zwiedzaja europe.
_________________
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 21-03-2008, 13:47   

A może niech właściciel po prostu zmieni nazwę na muzeum np. XX wieku, zmodyfikuje propozycje wyglądu zewnętrznego i będzie po sprawie. Będzie mógł pokazać eksponaty przedwojenne, socjalistyczny traktor i elementy z PRL i nawet "narodziny kapitalizmu lat 90-tych".
 
     
obywatel
Gość
Wysłany: 21-03-2008, 14:31   

Nord napisał/a:
Czy to ma być tak, że każdy może sobie w dowolnym miejscu zakładać muzea jakie chce?

Chyba po to obalaliśmy komunizm.
Nord napisał/a:
A może niech właściciel po prostu zmieni nazwę na muzeum np. XX wieku, zmodyfikuje propozycje wyglądu zewnętrznego i będzie po sprawie.

I nie do końca nam to wyszło. Właścicielu nie stawiaj się, z władzą nie wygrasz.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 18