Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: master7
22-02-2013, 08:24
KOLEKTORY SOLARNE
Autor Wiadomość
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 25-07-2014, 13:24   

Cytat:
Po 10 latach instalacja przechodzi na własność użytkownika i wtedy już trzeba się samemu o nią martwić.

Czyli wymienić na nową :)
Cytat:
Wg wstępnych moich szacunków zwróci mi się to w 5-7 lat...

Master, życzę tego. Bo wielu moich znajomych uważa, że wyszło na zero instalując solary. Tu w Wieliczce jest przewaga, że było dofinansowanie, więc jest szansa mieć wynik na plus :)
_________________
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 01-08-2014, 10:59   

Tak sobie ostatnio jeżdżę po okolicy i solary są już iwdoczne - co sprawia wrażenie, że "polska wieś się unowocześnia". Aby jednak nie bylo tak różowo - to na kilku instalacjach zauważyłem rozwieszone w dzień szaro - bure płachty, prześcieradła, szmaty - czy jakkolwiek by to nazwać. Czy znawcy tematyki solarnej moga objaśnić o co chodzi? W swoim zyciu widziałem instalacje solarne na 4 kontynentach, ale brudne szmaty rozwieszone na kolektorach wydają się polską (o ile nie wielicką) specjalnością. Cosmi podpowiada, że przy słonecznych dniach woda sie gotuje i przez jakieś zabezpieczenia i zawory bezpieczeństwa ląduje w grzejnikach ogrzewając, zamiast w gorące dni schładzając, powietrze w domu. Ale może się mylę....
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 01-08-2014, 13:54   

kiotari napisał/a:
Czy znawcy tematyki solarnej moga objaśnić o co chodzi?

Chodzi o to, że jeśli wyjeżdżasz na wakacje, to lepiej panele przesłonić.
Co prawda są mechanizmy chroniące od przegrzania instalacji, ale jak widać ludzie wolą dmuchać na zimne...
Woda się nie zagotuje bo instalacja jest tak skonstruowana że nie ma na to szans, co innego płyn solarny. W przypadku przegrzania w ostateczności puszcza zawór bezpieczeństwa (o ile dobrze pamiętam ustawiony na 6 bar). To może doprowadzić do późniejszego spadku ciśnienia płynu przy normalnej pracy.
Jak się nagrzeje za mocno, a zawór jeszcze nie puści, to w powinno się włączyć chłodzenie na noc.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 01-08-2014, 15:07   

A czy mie ma takich wynalazków - że np. jak się czynnik przegrzewa - to automatycznie wysuwa sie jakaś markiza, albo zmienia polaryzacja - albo cokolwiek innego co "odłącza" panele od swiatła? Technicznie - to rozwiązanie banalnie proste na poziomie 3 klasy technikum - nie wierzę, że na świecie takich rozwiązań nie ma. I nie powinny tak znowu mocno podrażać całej instalacji. Wariant z brudnym prześcieradłem jakoś do mnie nie przemawia. Być może jest nieco tańszy, ale trzeba pamietać, żeby te szmatę zarzucić na XXI wieczny wynalazek a potem ją ściągnąć. :/ każde rozwiązanie oszczędzające energię, które wymaga mojej energii i czasu jest problematyczne....
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 02-08-2014, 15:33   

Wszystko jest możliwe, kwestia pieniędzy. Ze względu na wypasiony wariant instalacji i co się z tym wiąże większy koszt i tak już sporo początkowo chętnych mieszkańców się wycofało.
 
     
skipper
[Usunięty]

Wysłany: 03-08-2014, 09:24   

master7 napisał/a:
Chodzi o to, że jeśli wyjeżdżasz na wakacje, to lepiej panele przesłonić.


dobry znak dla złodziei
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 03-08-2014, 11:02   

W czerwcu prawie nie używałem, upały były, nic robić nie musiałem. Układ dawał radę.
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 03-08-2014, 21:07   

Nie wiem czy to propaganda szeptana - ale po drodze mijam ze 3-4 domy gdzie wiszą płachty na zewnątrz. Ciekawe czy posiadacze na to wpadli - czy to jakies sugestie ze strony instalatorów. Skoro zabezpieczenia wydalają - to OK. Ciekawe jak to jest przy 35-40 stopniach i pełnym słońcu - jak nie ma smogu....
Tak czy inaczej pomyślałbym o jakieś markizie - to w końcu niewielki koszt, a wygląda znacznie lepiej niż stare prześcieradło ;)
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
n-ce
Gwarek


Dołączył: 22 Kwi 2013
Posty: 14
Wysłany: 04-08-2014, 12:22   

Mam instalację od ponad pół roku. Nie trzeba nic zakrywać, system jest dobrze skonstruowany i naprawdę nic się nie dzieje nawet przy dużym słońcu. Może to jest takie trochę na wyrost a jak jeden sąsiad ma to i ja będę zakrywać, trochę na zasadzie domina i dmuchania na zimne. Ale naprawdę jest to zbędne.
Co do wydajności i oszczędności. Instalacja działa u mnie od połowy stycznia. Oszczędności liczone za pół roku (od połowy stycznia do połowy lipca) to 560 zł ( różnica pomiędzy prognozowanym zużyciem gazu - z faktur a realnym zużyciem gazu), na gaz mam tylko c.w.u.
Realnie liczę że inwestycja zwróci mi się po maksymalnie 5-6 latach.
Biorąc pod uwagę, że dotychczasowy zbiornik zaczął przeciekać i pewnie i tak musiałabym zainwestować w nowy to i czas zwrotu jest krótszy.
Zbiornik ma anodę tytanową więc podejrzewam że gdybym chciała kupić sam taki zbiornik zapłaciłabym w granicach tego co zapłaciłam jako udział w projekcie.
Piec gazowy mam wyłączony od 2 miesięcy ( wcześniej jak było duże zachmurzenie to włączaliśmy od czasu do czasu) i ciepła woda tylko z solarów.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 04-08-2014, 19:19   

Czyli około 9 lat na zwrot inwestycji :( Słaby ROI :)
_________________
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 04-08-2014, 22:30   

Cytat:
Czyli około 9 lat na zwrot inwestycji :( Słaby ROI :)

Ciekawy sposób liczenia.

Ja jeszcze liczę na oszczędności na prądzie. Zmywarka podpięta do ciepłej wody, pralkę jak będę zmieniał to też kupię z taką opcją, czajnik, do którego wlewam wodę o temp 65 stopni.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 05-08-2014, 07:40   

Cytat:
Ja jeszcze liczę na oszczędności na prądzie. Zmywarka podpięta do ciepłej wody, pralkę jak będę zmieniał to też kupię z taką opcją, czajnik, do którego wlewam wodę o temp 65 stopni.

Oszczędności na pompie duże nie będą rzędu 5-20 zł miesięcznie ( w zależności od typu ) Ciepłą wodę też pompujesz do kranów, więc róznicy wielkiej nie będzie :(
Zmywarka do ciepłej ? Nie słyszałem o takim wynalazku, ale brzmi ciekawie.
Pralka na ciepłą wodę tez brzmi ciekawie :) - ile kosztuje ? Czy wszystko będziesz prał na 65 C ?
Do czajnika nie leje kranówki :)

A moje wyliczenia sa proste.
Miesięcznie na grzanie wody wydaje około 50 zł. Wy na instalacje wydaliście około 4500-5000.
Czyli liczmy 100 miesięcy ( na okrągło ), to daje nam jakieś 8,5 - 9 lat na zwrot tej kwoty.

Czyli można powiedzieć, że nie dołożycie. Ale wielkiego zwrotu nie będzie bo po 10 max 12 latach trzeba będzie wymienić panele.
_________________
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 05-08-2014, 08:38   

No zaraz, a gdzie zysk alternatywny od tych 5 000 zł?
W skarpetce trzymacie pieniądze?

Licząc tylko 3% średnio co roku na marnej lokacie, mamy jeszcze (9*150 zł) 1350 zł do "odpracowania" przez taką inwestycję.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
n-ce
Gwarek


Dołączył: 22 Kwi 2013
Posty: 14
Wysłany: 05-08-2014, 08:44   

przemo napisał/a:
Czyli około 9 lat na zwrot inwestycji :( Słaby ROI :)

Dla ciebie zwrot to 9 lat.
Moja rodzina z tych lubiących się pluskać i u mnie średnio miesięcznie koszt c.w.u to 100 zł (grzanie gazem), dla kogoś innego kto podgrzewa wodę prądem i też lubi się pluskać ten zwrot będzie jeszcze szybszy. Najmniej opłacalna będzie inwestycja dla kogoś kto grzeje wodę eko-groszkiem.
Zapłaciłam łącznie 4 660 zł (mój udział w projekcie) oszczędności roczne dla mnie niech będzie tylko 800 zł ( podejrzewam, że będą większe- ze względu na dotychczasowe wyliczenia), zwrot wychodzi po niecałych 6 latach.
Pytanie kto ci powiedział że po 10 latach trzeba będzie zmieniać panele ?
W Szwajcarii, która jest prekursorem tych rozwiązań niektóre panele chodzą już 20 lat i nic się nie dzieje.
Oczywiście jak ktoś kupi sobie chińskie próżniowe to może je wymieniać częściej niż 10 lat.
Każdy musi sobie sam wyliczyć ile zajmie mu zwrot inwestycji.
Oczywiście kupno samodzielnie zestawu ( jeszcze tak wysokiej jakości a nie chińskiego ) jest zupełnie nieopłacalne, ale jeśli jest dofinansowanie to wygląda to zupełnie inaczej.
Ostatnio zmieniony przez n-ce 05-08-2014, 08:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
n-ce
Gwarek


Dołączył: 22 Kwi 2013
Posty: 14
Wysłany: 05-08-2014, 08:47   

solniak napisał/a:
No zaraz, a gdzie zysk alternatywny od tych 5 000 zł?
W skarpetce trzymacie pieniądze?

Licząc tylko 3% średnio co roku na marnej lokacie, mamy jeszcze (9*150 zł) 1350 zł do "odpracowania" przez taką inwestycję.

To policz jeszcze koszty inflacji plus koszty wzrostu cen za gaz ( eko-groszek, prąd) czyli paliwa którym ogrzewasz wodę.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 17