Poprzedni temat «» Następny temat
Skażona woda
Autor Wiadomość
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3883
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-11-2011, 08:16   Skażona woda

http://www.dziennikpolski...azily-wode.html

Dziennik Polski napisał/a:
Bakterie skaziły wodę

WIELICZKA. W instalacjach wodociągowych Szkoły Podstawowej nr 4 oraz cukierni na os. Krzyszkowice wykryto bardzo dużą liczbę bakterii coli. Mieszkańcy uważają, że powinni być poinformowani o zagrożeniu.

Ujęcia wody w obu obiektach zostały zamknięte. Przy Szkole Podstawowej nr 4 pojawiały się wczoraj beczkowozy z wodą do celów sanitarnych. Natomiast krzyszkowicka cukiernia, gdzie sanepid najwcześniej stwierdził skażenie wody w wewnętrznej instalacji budynku (próbki do badań pobrano w środę, a ich wyniki były znane w piątek po południu) pracuje od tego czasu z wykorzystaniem wody kupowanej w butelkach. W obu miejscach ujawniono poważne skażenie bakterią coli z grupy kałowej - 80 bakterii na 100 mililitrów wody.

- Woda, z której korzysta szkoła podstawowa została ponownie przesłana do badań. Ich wstępne wyniki będą znane we wtorek (dzisiaj - red.) po południu. Jeśli wszystko będzie w porządku, woda znów popłynie ze szkolnych kranów. Jeśli będzie najmniejsza wątpliwość, czy woda jest dobra, trzeba będzie czekać, co pokażą kolejne analizy - informuje Elżbieta Beata Suchanik, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieliczce.

Dodaje, że w piątek zlecono wykonanie także badań wody, która dociera ze zbiorczego wodociągu do mieszkańców. - Wyniki dostaliśmy w niedzielę wieczorem. Woda w sieci zbiorczej jest czysta - zapewnia szefowa wielickiego sanepidu.

Jednak niektórzy z mieszkańców os. Krzyszkowice przypuszczają, że przez kilka ostatnich dni korzystali ze skarżonej wody. Są oburzeni, że nikt nie poinformował ich o tym, że może ona zawierać szkodliwie dla zdrowia bakterie. - Przez cały weekend żona poważnie chorowała na żołądek, ja także cierpiałem na podobne zdrowotne komplikacje; doszukiwaliśmy się, co może być tego przyczyną. Dziś rano dowiedzieliśmy się pocztą pantoflową, że do skażenia doszło przed weekendem, a sanepid dzwoni po przedszkolach i szkołach informując o sytuacji i prosząc, żeby pilnować dzieci, aby nie piły wody. Dlaczego przez weekend nikt nie poinformował mieszkańców o zagrożeniu? Próbowałem dziś rano (wczoraj - red.) dowiedzieć się czegoś w sanepidzie w Wieliczce. Po kilku telefonach i poszukiwaniu tam przez pracowników osób mogących odpowiedzieć na moje pytania, uzyskałem tylko informację, że z wodą "coś się dzieje"... - opowiada Arkadiusz Szczurowski, mieszkaniec os. Krzyszkowice, który zadzwonił w tej sprawie do naszej redakcji.

- Dla mnie sytuacja jest kuriozalna. Mamy 2011 rok, a nasze urzędy nadal pracują w systemie jak za króla ćwieczka, na zasadzie - piątek to już weekend... Wystarczyło przecież, by jakieś służby miejskie przyjechały samochodem po osiedlu i przez megafon zawiadomiły o możliwym skażeniu wody oraz by takie informacje zamieszczono na stronie internetowej sanepidu. Przecież gdyby ludzie wiedzieli, że woda może być skażona, korzystaliby z niej ostrożniej! A tak można sądzić, że sporo osób się pochorowało. I nie mają pojęcia, dlaczego tak się stało... - uważa mieszkaniec Krzyszkowic.

Elżbieta Suchanik twierdzi, że na miejskim osiedlu znajdującym się granicy Wieliczki i Krakowa, gdzie woda jest dostarczana z ujęć w Bieżanowie, doszło tylko do lokalnego skażenia wody - w dwóch budynkach znajdujących się w dość dużej odległości. - Szkoły i przedszkola poinformowaliśmy o skażeniu tylko zapobiegawczo. To placówki, które przez weekend nie pracują, tym samym ich wewnętrzne wodne instalacje są w tym czasie nieużywane, a mogło się tak zdarzyć, że gdzieś zgromadziła się skażona woda. Natomiast w przypadku mieszkańców osiedla nie ma takiego zagrożenia - uważa szefowa sanepidu.

Dodaje, że do kierowanej przez nią placówki nie dotarły żadne informacje, że wśród mieszkańców miały miejsce zatrucia pokarmowe, których przyczyną mogły być bakterie coli.

Pracownicy wielickiej stacji sanitarno-epidemiologicznej pobrali wczoraj do badania próbki wody jeszcze z ośmiu punktów - i z sieci wodociągowej, i w budynkach - znajdujących się w różnych miejscach na os. Krzyszkowice. - To badania dodatkowe, profilaktyczne. Chcemy mieć pewność, że woda jest czysta - mówi Elżbieta Suchanik. Trwa też ustalanie, co mogło być przyczyną skażenia wody ujawnionego w SP nr 4 oraz w budynku zajmowanym na cukiernię. I czy woda z tych obiektów mogła przedostać się do sieci zbiorczej.

Jolanta Białek
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Sid 
Kierat konnyDołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 22-11-2011, 12:57   

Ale mamy bajzel w tym mieście.
 
     
mgan 
Groty kryształowe


Osiedle: Oś.Sienkiewicza
Dołączył: 26 Lip 2007
Posty: 117
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-11-2011, 16:29   

Przecież jest sms-owy system powiadamiania o zagrożenie,czyżby nie działał?Pytanie retoryczne.
 
     
Sid 
Kierat konnyDołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 22-11-2011, 16:45   

Cytat:
Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wieliczce

Woda dostarczana mieszkańcom gminy Wieliczka z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wieliczce jest dobra i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Wyniki badań wody pobranej w niedzielę w czterech punktach w okolicy Krzyszkowic dostępne są w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wieliczce .

Niepewność o dobrej jakości wody pojawiła się w sobotę po otrzymaniu wstępnych wyników badania wody w ramach stałego monitoringu z dwóch budynków w sieci wewnętrznej. Z uwagi na to że badanie wody trwa kilkadziesiąt godzin, informacje o wystąpieniu złej jakości wody wewnątrz budynków mieliśmy w niedzielę. Pobraliśmy do badań kontrolnych wodę z sieci zewnętrznej dostarczającej wodę z ZGK Wieliczka dla mieszkańców tej części gminy. Już w poniedziałek w godzinach dopołudniowych brak było jakichkolwiek drobnoustrojów w badanych próbkach. W godzinach popołudniowych mieliśmy wyniki świadczące o dobrej jakości wody , pozbawionej jakichkolwiek drobnoustrojów chorobotwórczych.

Działania zapobiegawcze jakie zostały podjęte to:

1). Wstrzymanie stosowania wody do celów spożywczych (tylko w poniedziałek) w przedszkolach z terenu Krzyszkowic - z uwagi na brak używania wody w sobotę i niedzielę i zastaną wodę w sieci wew. budynku.
2).Zamknięcie dopływu wody w Szkole Podstawowej w Krzyszkowicach i przepłukanie instalacji wewnętrznej z powodu wystąpienia zanieczyszczenia.

Powyższe działania podjęto w celach zapobiegawczych, dziś mam pewność o dobrej jakości wody. Pod nadzorem pozostaje Szkoła Podstawowa, w której woda doprowadzana jest dobra ale należy sieć wewnętrzną wyczyścić i zdezynfekować , następnie przepłukać i wówczas wykonane będzie badanie wody, które wskaże czy można wodę stosować do celów spożywczych i sanitarnych czy nie . Na dzień dzisiejszy woda w szkole jest zamknięta , natomiast do celów sanitarnych dostarczana jest woda w beczkowozach. Po przeprowadzeniu działań naprawczych i po prawidłowych wynikach badania wody , woda będzie dostępna w kranach o czym Dyrektor szkoły zostanie oficjalnie powiadomiony.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
Elżbieta-Beata Suchanik


W Wieliczce tak już jest, że sanepid informuje mieszkańców po fakcie a szkoła nie informuje rodziców wcale !
.
.
 
     
Abrakadabra 
ZawaliskoOsiedle: Szymanowskiego
Wiek: 42
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 889
Skąd: Przemyśl / Wieliczka
Wysłany: 22-11-2011, 19:17   

Ja się dowiedziałem przypadkowo od córki, która chodzi do SP4 w poniedziałek po południu. Na stronie miasta i gminy nie znalazłem wczoraj żadnej informacji. Oczywiście sms'a żadnego nie dostałem (to w ogóle działa?).
_________________
Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy, do czego mam prawo, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP
 
     
mateusz_holysz 
Gwarek


Osiedle: św. Barbary
Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 15
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-11-2011, 19:19   

Witam

Być może to całkowity zbieg okoliczności, ale dzieciaki i małżonka narzekali przez weekend na kłopoty żołądkowe.
Może tego typu kłopoty dotknęły kogoś jeszcze?
Jesli tak można byłoby zwrócić uwagę odpowiednim służbom, żeby dokonali pełniejszego sprawdzenia.

Pozdrawiam

MH
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 22-11-2011, 20:24   

Cytat:
Jesli tak można byłoby zwrócić uwagę odpowiednim służbom, żeby dokonali pełniejszego sprawdzenia.

Porzuć lepiej wiare w Wielicki SANEPID :)
A samemu nie ma co badac.
Proponuje jednak do picia kupowac wode w butelkach , a przynajmniej zawsze miec w domu zapas 5l :)
_________________
 
     
jw 
Warzelnik


Osiedle: Krzyszkowice
Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 26
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-11-2011, 20:38   Re: Skażona woda

master7 napisał/a:
http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/region-wielicki/1192150-bakterie-skazily-wode.html

Dziennik Polski napisał/a:
Bakterie skaziły wodę

WIELICZKA. W instalacjach wodociągowych Szkoły Podstawowej nr 4 oraz cukierni na os. Krzyszkowice wykryto bardzo dużą liczbę bakterii coli.

O jaką cukiernię chodzi, bo właśnie miałem w Złotym Kłosie na os. Szymanowskiego zamawiać tort?! Czy chodzi może o Herbatniki Krakowskie?
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 22-11-2011, 20:50   

Na szymanowskiego to raczej jest punkt wydawania tortow :) robionych w Dobczycach :)
_________________
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 22-11-2011, 21:04   

Dziennik Polski napisał/a:
• W instalacjach wodociągowych Szkoły Podstawowej nr 4 oraz cukierni na os. Krzyszkowice wykryto bardzo dużą liczbę bakterii coli.

• Elżbieta Suchanik twierdzi, że na miejskim osiedlu znajdującym się granicy Wieliczki i Krakowa, gdzie woda jest dostarczana z ujęć w Bieżanowie, doszło tylko do lokalnego skażenia wody - w dwóch budynkach znajdujących się w dość dużej odległości.

•mogło się tak zdarzyć, że gdzieś zgromadziła się skażona woda.

•Trwa też ustalanie, co mogło być przyczyną skażenia wody ujawnionego w SP nr 4 oraz w budynku zajmowanym na cukiernię. I czy woda z tych obiektów mogła przedostać się do sieci zbiorczej.

Z artykułu wynika, że Krzyszkowice pobierają wodę z ujęć w Bieżanowie. Wodociąg jest siecią naczyń połączonych, w której panuje podobne ciśnienie. Jeżeli w próbkach wody, pobranych z dwóch odległych od siebie miejsc, stwierdzono wysoki poziom bakterii coli, to znaczy, że cała sieć jest zabagniona. Chyba, że sabotażysta wstrzyknął np. w hydranty przed szkołą i cukiernią kloakę pod ciśnieniem wyższym niż ciśnienie wody w wodociągu. Innego wytłumaczenia nie widzę. Przecież krasnoludki nie bawią się bakteriami.

„Lokalne skażenie wody” w systemie zamkniętym, pod ciśnieniem, w tym samym czasie, w odległych miejscach? Coś p. Suchanik kręci. Może za tym stoi błąd pomiaru, błąd ludzki, brudne pojemniki…

A w jaki sposób „woda z tych obiektów mogłaby przedostać się do sieci zbiorczej”?

Może jakiś delikwent wykorzystywał swój nieczynny zbiornik hydroforowy na fekalia, a gdy się miarka przebrała – włączył kompresor, otwarł zawór sieci wodociągowej i upłynnił zawartość do szkoły. Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. Skąd jednak bakterie znalazły się również w odległej cukierni? Umówili się z innym sąsiadem?
 
     
nietopesh 
NadszybiePomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 23-11-2011, 10:03   

Cytat:


Mieszkańcy mają dobrą wodę
WIELICZKA. - Dodatkowe badania wykazały, że woda w sieci zbiorczej na osiedlu Krzyszkowice jest czysta, nie ma tam śladu bakterii coli - poinformowała wczoraj Elżbieta Beata Suchanik, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wieliczce.


Dużą ilością bakterii coli typu kałowego jest jednak nadal skażona woda w wewnętrznych instalacjach Szkoły Podstawowej nr 4 oraz cukierni na os. Krzyszkowice. Wczoraj w budynku "czwórki" trwało płukanie i odkażanie wodnej sieci,...


_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3883
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 23-11-2011, 12:56   

nietopesh napisał/a:
czoraj w budynku "czwórki" trwało płukanie i odkażanie wodnej sieci,...

Płukanie to jedno, a co z wyeliminowaniem przyczyny?
Bakterie kloaczne w wodzie nie biorą się tak z siebie.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Piotrex 
Mina
ObiezyswiatOsiedle: wies
Pomógł: 1 raz
Wiek: 93
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 1447
Skąd: Wieliczka i okolice
Wysłany: 24-11-2011, 09:18   

master7 napisał/a:
Płukanie to jedno, a co z wyeliminowaniem przyczyny?


No jak to co ...ktoś robi zrzut i tyle tylko chyba nikt nie wie kto :diabel:
 
     
Sid 
Kierat konnyDołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 24-11-2011, 11:52   

W szkole nr. 4 dzieci nadal nie mają wody !

Czy ustalono już przyczynę skażenia wody ?

Jutro mija tydzień od zatrucia !
 
     
Abrakadabra 
ZawaliskoOsiedle: Szymanowskiego
Wiek: 42
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 889
Skąd: Przemyśl / Wieliczka
Wysłany: 24-11-2011, 22:00   

Dzisiaj o godzinie 17, jak byłem w szkole to wisiało ogłoszenie, że woda jest już OK.
_________________
Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy, do czego mam prawo, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,82 sekundy. Zapytań do SQL: 14