Poprzedni temat «» Następny temat
System powiadamiania mieszkańców przez SMS
Autor Wiadomość
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
  Wysłany: 01-09-2010, 13:34   System powiadamiania mieszkańców przez SMS

http://www.dziennikpolski...i-na-sms-y.html

Dziennik Polski napisał/a:
Wieliczka kolejnym miastem, które postawi na SMS-y?

SPOŁECZEŃSTWO. Jedni zastanawiają się nad wprowadzeniem systemu powiadamiania mieszkańców, inni już go mają. Jutro decydujące rozmowy?


Nie jest wykluczone, że gmina Wieliczka dołączy do prawie stu samorządów w Polsce, które już zdecydowały się na wprowadzenie systemu powiadamiania SMS. Leszek Kaczurba, prezes Zarządu Samorządowego Informatora SMS przyznaje, że firma przedstawia swoją ofertę małopolskim gminom i powiatom. Już skorzystała z niej Skawina i Starostwo Powiatowe w Chrzanowie. Jutro przedstawiciele IS SMS będą rozmawiać z władzami Wieliczki.

Do systemu może się zalogować - jeśli chce - każdy mieszkaniec. Po rejestracji w bazie danych będzie on otrzymywał wiadomości SMS, m.in. o zagrożeniach związanych z powodzią czy opadami śniegu, ale też te, które nie dotyczą spraw z zakresu zarządzania kryzysowego. - Dzięki niemu udało się odnaleźć czworo dzieci. Można go wykorzystać do rozsyłania komunikatów na przykład o poszukiwanej grupie krwi czy o utrudnieniach drogowych - wylicza prezes Kaczurba.

Być może kolejnym małopolskim samorządem, który postawi na SMS-y będzie Wieliczka. -Jesteśmy umówieni w czwartek na spotkanie w tej sprawie z firmą, która wprowadza system w Skawinie. Jesteśmy zainteresowani tematem i zorientujemy się, na jakich zasadach i warunkach jest to możliwe. W zasadzie o tym systemie myśleliśmy już wcześniej, ale operatorzy, z którymi rozmawialiśmy nie byli w stanie w odpowiedni sposób skoordynować pewnych działań. Dlatego spotykamy się z firmą, która -mamy nadzieję -przedstawi odpowiednią ofertę - mówi Renata Gawlik, kierownik Zespołu ds. informacji Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce.

SMS-y docierają już do mieszkańców gminy Niepołomice. Do serwisu SMS mogą się oni zapisać, klikając na adres: www.niepolomice.eu. Na stronie internetowej miasta funkcjonuje link "Serwis SMS. Nowości prosto na twój telefon". Otwierając go każdy będzie mógł się dowiedzieć, w jaki sposób może się zarejestrować do bazy adresów niepołomickiego serwisu SMS. - Ci, którzy z niego korzystają otrzymują informacje o zbliżających się koncertach, spotkaniach i istotnych wydarzeniach, które odbywają się na terenie naszej gminy. Ale system służy też do wysyłania wiadomości o różnego rodzaju zdarzeniach. Nie jest to jednak tylko serwis alarmowy, a taki, który dostarcza wszechsotronnych informacji - mówi burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Mieszkańcy chcący dopisać się do bazy płacą tylko za wysłanie jednorazowej wiadomości. Od momentu zarejestrowania, nowości będą docierać na ich komórki przez dwa lata. Aby zrezygnować z tej formy komunikacji wystarczy, że dana osoba wyśle - na podany numer -SMS o treści NIE.

Nad wprowadzeniem systemu powiadamiania zastanawiają się również władze powiatu wielickiego. Na razie SMS-y z informacjami o tym, co dzieje się na drogach lub o zagrożeniach trafiają jedynie do członków Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. - Jeśli, na przykład, w danej miejscowości na określonej drodze dojdzie do wypadku, to błyskawicznie dociera do nas - od oficera dyżurnego straży - wiadomość. Natomiast już od dłuższego czasu zastanawiamy się, wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, nad rozszerzeniem systemu na mieszkańców. Rozważamy, czy obejmiemy nim wszystkich, czy na przykład wytypujemy poszczególne grupy - mówi Bogdan Pasek, rzecznik prasowy wielickiego Starostwa.

Dodaje, że na razie w Starostwie funkcjonuje tzw. platforma internetowa, dzięki której mieszkańcy otrzymują wiadomości dotyczące trybu załatwianej w urzędzie sprawy, czyli co np. dzieje się ze złożonym wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę.

Leszek Kaczurba, prezes IS SMS, uważa, że warto inwestować w system powiadamiania tą metodą m.in. dlatego, że wiadomość, np. o ewentualnych zagrożeniach dotrze szybko i zawsze. Bo - jak mówi -system posiada niezależne źródła zasilania, co powoduje, iż niemożliwa jest przerwa w wysyłaniu komunikatów. Samorządy, które decydują się na wprowadzenie tego systemu, wykupują dany pakiet usług. Dzięki temu, m.in. w powiecie chrzanowskim mieszkańcy płacą tylko za jednorazową rejestrację, wszystkie pozostałe koszty pokrywa Starostwo Powiatowe.

Być może już jutro się okaże czy na ten system postawi gmina Wieliczka.

Magdalena Uchto


Ciekawe ile podatników kosztuje taki system?
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
ArturSosin 
NadszybiePomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 01-09-2010, 13:47   

Jesli dobrze rozumiem to placi sie tylko za rejestracje? Czy ktos z Niepolomic moze sie wypowiedziec jak to dziala? Czy nie ma setek sms-ow o karkach i zaginionych kotkach?
 
     
luuv 
Komora


Osiedle: Lekarka
Dołączyła: 21 Cze 2010
Posty: 198
Wysłany: 01-09-2010, 21:11   

Było by to dobre jakby naprawdę porządnie informowali. I nie o bzdurach. To nawet zapłacę za tego smsa ;)

Na przykład, że pod wiaduktem koło PaneLuxu jak zawsze podczas deszczu wielka kałuża i zamknięte, albo pod wiaduktem koło Wielicaru też nieprzejezdnie :)

hmmm...
 
     
wieliczanie.pl 
Skrzat


Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 34
Wysłany: 09-06-2011, 20:17   smsowy system powiadamiania o zagrożeniach w gminie

Więcej na wieliczanie.pl
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 10-06-2011, 05:31   

Proponuje posty teh trescxi kasowac od razu.
Pablo, jak chcesz robic sobie reklame to wklej przynajmniej poczatek zdania i link a nie tak WIESNIACKIE posty.
_________________
 
     
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 10-06-2011, 06:49   

wieliczanie.pl napisał/a:
Więcej na wieliczanie.pl

Taki temat już istnieje - scalone.

http://www.dziennikpolski...zagrozeniu.html

Dziennik Polski napisał/a:
SMS-em o zagrożeniu

WIELICZKA. W gminie uruchomiono system Samorządowy Informator SMS (SISMS). Mieszkańcy mogą się do niego dopisywać, wysyłając kod rejestrujący.

Wichury, burze, katastrofy i innego typu zagrożenia. Awarie energetyczne, wodociągowe, gazowe itp. Imprezy kulturalne i sportowe. Bezpłatne badania lekarskie oraz programy zdrowotne. Powiadamiające o tym wszystkim sms-y będą otrzymywać mieszkańcy gminy Wieliczka, którzy zalogują się do systemu SISMS.

Tą drogą będą mogły być przesyłane także informacje o osobach poszukiwanych w danym rejonie, napadach, utrudnieniach na drogach oraz innych - szeroko rozumianych - niebezpieczeństwach. Program uruchomiono wczoraj. - Mieszkańcy nie muszą się obawiać, że będą dzień i noc nękani "bylejakimi informacjami z urzędu". Będziemy zawiadamiać wtedy, kiedy rzeczywiście będzie to potrzebne. To, że taki system powiadamiania jest niezbędny, pokazała ubiegłoroczna powódź - mówił burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, podczas wczorajszej prezentacji SISMS, zorganizowanej w sali Magistrat.

By "dopisać się" do systemu trzeba wysłać sms-a z kodem rejestrującym na nr tel. 661 000 112. - Logujący się płacą tylko za tego sms-a, zgodnie z cennikiem danego operatora. Potem koszty przesyłania wiadomości pokrywa już urząd - tłumaczył wczoraj Leszek Kaczurba, prezes wrocławskiej spółki Samorządowy Informator SMS, z której usług zdecydowała się skorzystać gmina Wieliczka.

Dla każdego miejskiego osiedla oraz sołectwa ustalono odrębny kod rejestrujący. Jego początek jest taki sam dla wszystkich - Tak.kwi05. Potem zazwyczaj trzeba wpisać dwie pierwsze litery nazwy miejscowości lub osiedla. Zazwyczaj, ponieważ w przypadkach, gdy dane takie byłyby identyczne (np. Gorzków i Golkowice) obowiązują inne literowe symbole. Wykaz kodów rejestracyjnych można znaleźć na stronie internetowej: www.wieliczka.eu. Na dniach pojawi się w gminie 500 plakatów, informujące o szczegółach SISMS; wśród mieszkańców rozdane będzie także 10 tys. tematycznych ulotek informacyjnych. - Miasto zostanie oznaczone, jako należące do tego systemu. Zamontowane zostanie dziesięć znaków drogowych, zawiadamiające o tym - informuje Adam Marek Panuś, sekretarz gminy Wieliczka.

Jak działa SISMA? W skrócie - gdy pojawi się zagrożenie, potrzeba powiadomienia większej grupy osób o jakiś zdarzeniu etc., komunikat o tym jednym "kliknięciem " może być rozesłany do mieszkańców, instytucji, zakładów pracy itp., zalogowanych do systemu. Będzie on działał selektywnie; na przykład o niebezpieczeństwie będą powiadamiani wyłącznie mieszkańcy zagrożonych rejonów.

- Nie jesteśmy zależni od jednego operatora. Jeśli o to chodzi - mamy potrójne "tunele". To najwyższy poziom dający gwarancje, że informacja zawsze dotrze do grupy docelowej. Możemy wysłać 2700 sms-ów na sekundę - taką wydajność ma nasz system - mówił o szczegółach Leszek Kaczurba. Dodał, że mieszkańcy, którzy zarejestrują się do systemu nie muszą obawiać się, że ich dane osobowe "wyciekną" itp. - Za ochronę danych osobowych odpowiada nasza firma. Będą one przechowywane u nas, a nie "gdzieś w urzędzie". A my dysponujmy w tym względzie takim poziomem zabezpieczeń, jak banki.

Ile będzie kosztować SISMS gminny budżetu? Opłata licencyjna za przystąpienie do systemu to prawie 29,3 tys. zł. Władze podkrakowskiego rejonu zdecydowały się wykupić pakiet tzw. diamentowy, w ramach którego można wysłać do mieszkańców 45 tys. sms-ów. Natomiast cena każdej kolejnej ponad tę pulę telefonicznej informacji tekstowej, będzie wynosić 0,17 zł. Ponadto gmina zapłaci comiesięczny abonament w wysokości 318,59 zł.

Jolanta Białek

Jak to robią inni?

Od lutego tego roku w gminie Gdów działa SMS-owy system Ostrzegania (SSO). Za jego zainstalowanie zapłacono ponad 16 tys. zł. Samo utrzymanie jest już bezpłatne, natomiast każdy wysłany SMS to dla gminy koszt 0,03 zł brutto. Jeśli nie ma zagrożeń, gmina nie ponosi kosztów funkcjonowania SSO. W Niepołomicach stricte alarmowego systemu ostrzegania poprzez sms-y nie ma, ale od ubiegłego roku funkcjonuje tam tego typu system powiadamiania mieszkańców o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych, sportowych itp. w tym rejonie powiatu wielickiego. Władze Niepołomic zapewniają, że w razie konieczności serwis sms, nazwany "Nowości prosto na twój telefon" może być wykorzystany także do powiadamiania mieszkańców o różnego rodzaju zagrożeniach. Gminy Biskupice i Kłaj nie zdecydowały się na razie na wdrożenie sms-owego systemu ostrzegania.


Widzę że jest na to moda. Jak dla mnie to strata pieniędzy.

Pytanie tylko czy, jak będzie jakiś faktycznie wielki kataklizm, to ten system nas powiadomi?
Osobiście wątpię.

Gdzie jest regulamin usługi dla użytkownika końcowego?
Tzn. chciałbym wiedzieć i mieć na piśmie (a nie ulotce) jakiego rodzaju informacje będą wysyłane do mnie, nie jakiś tam ogólny regulaminik na stronie sims.

Dlaczego informacje "o sesjach rady gminy"?
Na sesji mieszkaniec nie ma nic do gadania. Dlaczego by zatem nie o komisjach? ;)

Czemu na ulotce nie ma informacji o tym jak zrezygnować z usługi?
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 10-06-2011, 10:50   

master7 napisał/a:
Widzę że jest na to moda. Jak dla mnie to strata pieniędzy.

Pytanie tylko czy, jak będzie jakiś faktycznie wielki kataklizm, to ten system nas powiadomi?
Osobiście wątpię.

Burza w ub. tygodniu uniemożliwiła kontakt poprzez numer alarmowy 112 z krakowskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
To tylko 30 min? Nie, to aż 30 min.

W tabeli umieszczone są kody rejestrujące i wyrejestrujące.
 
     
Tsubasa Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 42
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 11-06-2011, 06:36   

u nas raczej powódź nie grozi. a co do burzy to wątpię aby taki system zadziałał prawidłowo dla wszystkich..
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
sprox
Mina


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2011
Posty: 1256
Wysłany: 11-06-2011, 08:40   

Jeśli uratujesz jedno życie, to tak, jakbyś uratował świat :)
_________________
Unión Europea nos trae por la calle de amargura.
European Union brings us down the street of bitterness.
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 11-06-2011, 08:47   

Cytat:
u nas raczej powódź nie grozi.

Skromnie postrzegasz cały powiat albo choćby gminę.
_________________
Ostatnio zmieniony przez przemo 11-06-2011, 10:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
ArturSosin 
NadszybiePomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 11-06-2011, 09:53   

Zobaczymy. Zarejestrowalem sie. Na razie zadnej reklamy nie dostalem. A jesli beda jakies info o ciekawych wydarzeniach to dobrze. ;)
 
     
Tsubasa Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 42
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 11-06-2011, 15:20   

przemo napisał/a:
Cytat:
u nas raczej powódź nie grozi.

Skromnie postrzegasz cały powiat albo choćby gminę.


a mamy tu jakąś rzekę? rzeczkę? potoczek?.. co najwyżej rowy wylewają..
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 11-06-2011, 20:30   

Cytat:
a mamy tu jakąś rzekę? rzeczkę? potoczek?.. co najwyżej rowy wylewają..

Myslisz miastem a nie gmina i powiatem.
Mamy , kawał raby, serafe, wilge i wiele innych.
_________________
 
     
nietopesh 
NadszybiePomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 11-06-2011, 22:10   

W Pawlikowicach przy Wildze mieszka kilka osób a podczas niedawnych deszczowych dni jednemu kolesiowi trochę podmyło dom więc myślę, iż może on być zainteresowany wszelkimi powiadomieniami.
Gmina wcześniej kazała podobno rozebrać mur oporowy który chronił posesję, przed napierającą wodą, więc chociaż powiadomieniami się zrewanżują ;)
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
Tsubasa Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 42
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 12-06-2011, 06:48   

w Koźmicach też coś wylewało..

Przemo powiat tu chyba nie ma do gadania. bardziej każda gmina.. tyle że jak to będzie wyglądało? będzie opad to sms przyjedzie - Uwaga możliwa powódź? to ludzie stracą czujność, bo będą na smsy czekać..

dla mnie w gdowie system ma rację bytu w ramach akcji spuszczania wody ze zbiornika w Dobczycach, kiedy ludzie nie spodziewali się takiej wody i nikt ich nie uprzedził..

reszta dla mnie bez sensu i pod wyborczą kiełbasę..
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 12