Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tardas
24-07-2007, 08:28
Wybory do Rad Osiedli i Rad Sołeckich w Gminie Wieliczka
Autor Wiadomość
Arrgain 
WarzelnikDołączył: 06 Lis 2010
Posty: 22
Wysłany: 19-05-2011, 18:03   

Niska frekwencja napewno byla spowodowana brakiem informacji. Oczywiście bez względu na "reklamę" nie mozna by się spodziewac 100% frekwencji, a nawet 50%. Ale z 30% spokojnie by przyszło.

Moim zdaniem kasa zmarnowana była tam, gdzie było mniej kandydatów niż miejsc. W takiej sytuacji można by darować "wybory".
 
     
kiotari 
MinaOsiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 20-05-2011, 09:49   

nietopesh napisał/a:
Patent z wyborami uważam, za dobry,

Przyznam, że byłem gorliwym krytykiem tej formy wyborów i wydawania pieniędzy w ten sposób i chyb amuszę zmienić zdanie. Faktem jest, że w sołectwach Gminy frekwencja oscylowała w garnicach 20% - a np. w takiej Jankówce (najdalej na południe wysunięte sołectwo gminy) wynisła prawie 40%. Powinno to dac do myślenia władzom gminy - bo ludziska w niektórych wsiach "na prowincji" ostatni pieniądz publiczny oglądali za Kazimierza Wielkiego ;-) . Ta wysoka stosunkowo frekwencja (dla porównania - na zebrania wiejskie przychodziło z reguły 2-3% mieszkańców) sugeruje, że ludzie oczekują działania i inwestycji. I choc rady sołeckie i sołtysi nie dysponują sensownym budżetem - to na pewno przy odrobinie chęci potrafią zmobilizować społeczeństwo do aktywniejszego działania i rozliczania włodarzy gminy z tego co obiecywali, a nie wykonują. A w końcu kolejne wybory samorządowe już za 3 lata.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
andrzej2011
Komora


Dołączył: 14 Kwi 2011
Posty: 197
Wysłany: 20-05-2011, 10:21   

Mała frekwencja i duże koszta SZKODA :029:
 
     
greg
Mina


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 1254
Wysłany: 20-05-2011, 10:27   

Popieram wypowiedzi kiotari i nietopesh. Do demokracji należy dorosnąć - najłatwiej jest krytkować. Ktoś nie idzie na wybory - ok, jego wolna wola - inaczej nówiąc przyjmuje zasadę "stania z boku" - i niech nie mówi "a nie mówiłem"
 
     
Jarekcholewa 
Skarbnik


Wiek: 46
Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 80
Wysłany: 20-05-2011, 18:33   

Są kraje gdzie jest obowiązek uczestniczenia w wyborach.... wtedy jeśli ktoś będzie miał pretensje to tylko do samego siebie
 
     
r-a-f-a-l
Szyb


Osiedle: os. Krzyszkowice
Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 166
Wysłany: 20-05-2011, 22:24   

i to by bylo piekne... ale niestety zaraz pojawily by sie glosy sprzeciwu ze to juz demokracja nie jest....
 
     
greg
Mina


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 1254
Wysłany: 20-05-2011, 22:39   

Jarekcholewa napisał/a:
Są kraje gdzie jest obowiązek uczestniczenia w wyborach

kiedyś pisałem o tym - do tych krajów należy m.in. Belgia
 
     
Bronek 
ZawaliskoOsiedle: Boża Wola
Pomógł: 4 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 717
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 21-05-2011, 00:19   

Moim zdaniem są proste powody małej frekwencji.

Po pierwsze i najważniejsze to pierwsze tego typu wybory - ludzie którzy ode mnie dowiadywali się o tym byli szczerze zaskoczeni że takie coś w ogóle istnieje i się odbywa.

Po drugie, zauważmy że w wcześniejszych kadencjach Rad Osiedli, przykładowo na Osiedlu Śródmieście ( bądź co bądź centrum miasta ), średnio na Radach pojawiało się kilkunastu mieszkańców, rekord poprzedniej kadencji to 68 osób! To jest dopiero mało, dlatego 134 osoby na Śródmieściu można uznać jako 2 krotny skok zainteresowania bądź co bądź.

Dodać pogodę która Panowała w wyborczą niedzielę oraz moim zdaniem trochę zbyt późne rozgłaszanie o tych wyborach, łatwo znaleźć przyczyny takiej frekwencji.

Kiedyś trzeba było zacząć, myślę że za 4 lata będzie lepiej, dużo lepiej.

Trzeba tylko w ludziach postarać się zaszczepić chęci i zainteresowanie sprawami regionów. Najłatwiej i najlepiej zrobić to dobrymi ruchami i działaniami poszczególnych Rad Osiedli.
 
     
pik 
Sztygar


Osiedle: Śródmieście
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Wrz 2008
Posty: 69
Wysłany: 21-05-2011, 09:05   

Bronku,

Zapamiętaj, zdanie "krowa, która dużo ryczy , mało mleka daje"

Mam nadzieję, że mimo młodego wieku będziesz myślał mózgiem i dobrem lokalnej społeczności i za 4 lata wypiszesz na tej stronie chociaż jedną rzecz, którą zrealizujesz.
Ponadto do wyborów szły rodziny kandydatów było ich 25 x 5 osób z domu to daje wynik 125, natomiast na zebrania mieszkańców, jeśli przyszło 68 osób (śród nich nigdy nie było ciebie ani zapewne nikogo z twojej rodziny) to byli to przedstawiciele rodzin i sąsiadów to mnożąc x 5 to daje 340, dlatego marność statutów i przygotowania wyborów przez urząd była skandaliczna.
Praca spoółeczna to nie jest wieszanie swojego nazwiska na każdym plakacie czy piśmie ale rozwiązywanie problemów i pomoc osobom, które od nas tego oczekują, nie szczekania i PR tylko pokory, skromności, uczciwości i bycia niezależnym.
Pozdrawiam.
 
     
Bronek 
ZawaliskoOsiedle: Boża Wola
Pomógł: 4 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 717
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 21-05-2011, 09:41   

Gdy rozpoczynała się poprzednia kadencja, miałem 17 lat. Nie jest to moim zdaniem wiek i czas w którym człowiek jest w 100 % pewny siebie i pewny tego czy jest zainteresowany taką pracą. Dlatego nie było mnie na pierwszym posiedzeniu 4 lata temu.

Nie wiem jak u innych kandydatów, ale z mojej rodziny 5 osób na pewno nie było ;) Więc troszkę radykalnie zaniżam średnią.

Wiem że Polska to taki piękny kraj gdzie ludzie zniechęcili się całkowicie do wszelakich dziedzin życia politycznego, ale może w końcu nadszedł czas żeby troszkę zmienić podejście i nie dołować lub doszukiwać się tego, że za 4 lata w domyśle i tak pewnie nic nie będzie zrobione, tylko starać się wysunąć jakiś pomysł, pokazać komuś drogę, żeby ten ktoś mógł przekazać to dalej w odpowiednich miejscach i czasie, żeby coś się zaczęło dać.

Natomiast co do tego szczekania i PR. Sugerujesz drogi Użytkowniku, że ja niby szczekam ? Bo mi się nie wydaje ;)

Na koniec jeszcze jedna kwestia, z którą się w 100 % zgadzam a którą poruszyłeś. Również uważam że praca społeczna to nie wieszanie swojego nazwiska na plakatach itd dlatego jestem za jak najszybszym zniknięciem tego co aktualnie jest na tablicach ogłoszeń Osiedla ponieważ nic to nie wnosi. Myślę, że można byłoby te miejsca dużo lepiej wykorzystać.
Jest jeszcze kwestia strony internetowej śródmieścia. Próżno szukać tam co innego aniżeli nazwiska składu osobowego czy numery telefonów ;) Sporo się zmieniło, a od czasów życzeń na święta nie pojawiło się tam nic, a przecież mogła zostać tam zamieszczona informacja o wyborach. Swoją drogą, na tablicach ogłoszeń zamiast składu osobowego powinien być umieszczony sporej wielkości adres strony internetowej, wtedy trafiałoby to do szerszego grona. Dużo ludzi przecież do tablicy podejdzie raz w tygodniu, czasem dwa, czasem zapomni przez miesiąc. A pamiętaj o stronie, ma szanse wejść na nią dużo częściej.

Troszkę za bardzo się rozpisałem. Ogółem - zgoda buduję, niezgoda rujnuję, a współpraca wiele daje. Tak uważam.
 
     
Arrgain 
WarzelnikDołączył: 06 Lis 2010
Posty: 22
Wysłany: 21-05-2011, 11:56   

Bronek napisał/a:

Wiem że Polska to taki piękny kraj gdzie ludzie zniechęcili się całkowicie do wszelakich dziedzin życia politycznego.


Ja się z tym nie zgadzam. Znaczy z drugą częścią wypowiedzi.
1. Pierwszy raz odbywały się takie wybory. Ludzie nie do końca byli poinformowani. Tak naprawdę to mało kto wiedział "czym to się je". POZA TYM Z POŁOŻENIEM KOMISJI PRZESADZILI ;/
2. Ludzi i tak było więcej i za 4 lata będzie zapewne jeszcze więcej
3. Kandydatów było by także więcej, ale są dwa powody dla których nie startowali:
-naprawde niewielu wiedziało o ich istnieniu (o głosowaniu późno pokazały się informacje, a co dopiero o zgłaszaniu list)
-niektóre osoby mimo, że mogły by zrobić bardzo dużo swoją postawą boją się wyborów. Nie każdy umie dać się pod "osąd" ludzi, których na co dzień widuję.

Swoją wypowiedź mogę podsumować jednym zdaniem:
Następne wybory będą liczniejsze.

Za 4 lata frekwencja będzie większa a kandydaci zgłoszą się liczniej. Oczywiście najłatwiej będzie się dostać tym, którzy teraz są w radach - będą mogli pokazać na co ich stać.
 
     
Bronek 
ZawaliskoOsiedle: Boża Wola
Pomógł: 4 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 717
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 21-05-2011, 23:52   

Arrgain napisał/a:
Bronek napisał/a:

Wiem że Polska to taki piękny kraj gdzie ludzie zniechęcili się całkowicie do wszelakich dziedzin życia politycznego.


Ja się z tym nie zgadzam. Znaczy z drugą częścią wypowiedzi.
1. Pierwszy raz odbywały się takie wybory. Ludzie nie do końca byli poinformowani. Tak naprawdę to mało kto wiedział "czym to się je". POZA TYM Z POŁOŻENIEM KOMISJI PRZESADZILI ;/


Przeczytaj mój wcześniejszy post, bo uważam tak samo jak Ty ;) Więc co, nie zgadzasz się z tym co sam mówisz :D ? Za 4 lata frekwencja będzie dużo większa, trzeba się tylko postarać o to żeby uświadomić ludzi dużo wcześniej niż teraz.
 
     
Halina 
Groty kryształowe
Mąciwoda


Osiedle: osiedle Zielone
Dołączyła: 27 Mar 2011
Posty: 103
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-05-2011, 19:30   

Czytam i myślę, o co tu chodzi? O prestiżowe stanowisko?????? Jeśli ktoś ma tak wielką i nie pochamowaną wolę zrobienia czegoś na rzecz najbliższego mu środowiska , to w czym rzecz? Nic prostszego, jak przyjść na Osiedlowe zebranie Rady i przedstawić swoją propozycję, zaoferować pomoc w realizacji,być w kontakcie z ZarządemOsiedla i poświęcić swój czas na ten cel! Właśnie takie były moje początki .......pisaniem i pustym gadaniem jeszcze nikomu nie udało się czegokolwiek zrobić! Mam radę dla tych,którzy zostali wyeliminowani z Rady Osiedla :postarajcie się nawiązać kontakt z Przewodniczącym Rady lub Zarządu i na pewno znajdzie się sposób na zrealizowanie Waszych pomysłów-jeśli są godne uwagi ,tzn.zostaną zaakceptowane przez licznych Mieszkańców Osiedla. Podamy do wiadomości Wasze nazwisko i to będzie wspaniały początek do dalszej pracy na rzecz swojego Osiedla, i........za 4 lata rozgłos murowany ! W moim Osiedlu nie wszyscy aktywni Mieszkańcy są członkami Rady---po prostu z nami współpracują, a więc nie załamujcie się!!!
_________________
2011
  cukiereczek
     
Biedronka 
SolankaOsiedle: Zdrojowe
Wiek: 41
Dołączyła: 13 Paź 2007
Posty: 40
Wysłany: 23-05-2011, 08:24   

Poza tym, kto komu broni kandydować? Skoro jest aż takie zainteresowanie, dlaczego chętne osoby po prostu nie pójdą do Urzędu Miasta i nie dowiedzą się, kiedy wybory, kiedy listy... Na tacy wszystkim trzeba wszystko podać? To ja pięknie dziękuję za takich przedstawicieli Rady, którym się nawet wiadomości zdobyć nie chce...
 
 
     
Arrgain 
WarzelnikDołączył: 06 Lis 2010
Posty: 22
Wysłany: 23-05-2011, 21:56   

Halina napisał/a:
Czytam i myślę, o co tu chodzi? O prestiżowe stanowisko?????? Jeśli ktoś ma tak wielką i nie pochamowaną wolę zrobienia czegoś na rzecz najbliższego mu środowiska , to w czym rzecz? Nic prostszego, jak przyjść na Osiedlowe zebranie Rady i przedstawić swoją propozycję, zaoferować pomoc w realizacji,być w kontakcie z ZarządemOsiedla i poświęcić swój czas na ten cel! Właśnie takie były moje początki .......pisaniem i pustym gadaniem jeszcze nikomu nie udało się czegokolwiek zrobić!


Zgadzam się w 100%. Nie każda osoba która chce coś zrobić musi być w radzie. Lepiej jak ktoś chce coś zrobić nie będąc w radzie, niż będąc nic nie robi. Niektórzy nie próbują z prostego powodu. Wiedzą, że to wymaga wkładu czasu (a nie koniecznie go mają). W miarę możliwości mogą pomagać, a miejsce w radzie zostawiać tym którzy poświęcą na to czas.

Mimo, że widzę różnice zdań, to i tak są one "nie groźne". Moim zdaniem jeśli tak dalej pójdzie to nasze osiedla na tym zyskają. Najważniejsze żeby nie skłócać się bezsensownie. Byle tak dalej. ;)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 12