Poprzedni temat «» Następny temat
Zadłużenie gminy
Autor Wiadomość
izakot 
Sztolnia


Osiedle: Zadory
Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 15 Gru 2010
Posty: 154
Wysłany: 23-12-2011, 16:28   

Od czegoś władze muszą zacząć, edukacja jest słabym punktem w gminie z powodu finansowania i poziomu. POPIERAM !!!!!
_________________
Izabela
 
     
kiotari 
MinaOsiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 24-12-2011, 19:12   

Tomek napisał/a:
Czas najwyższy aby ciąć przywileje nauczycieli policjantów górników.

Co do górników pełna zgoda. Co do policjantów i nauczycieli - to są to zawody zaufania publicznego i w całym cywilizowanym świecie cieszą się przywilejami i godziwymi zarobkami. 2 tys. na rękę dla nauczyciela w liceum - to to jest chyba jakaś kpina? A za to brak możliwości wzięcia urlopu kiedy się chce - tylko w szczycie szeonu kiedy ciasno, gorąco i drogo. 2 tys. na rękę dla policjanta z kilkuletnim stażem - to też żadna rewelacja. Jeśli te "przywileje" chcesz likwidować - to jestem za.
A tak na poważnie - poprzez przekaznie małych szkół jakimś fundacjom - poziomu nauczania napewno się nie podniesie - a najlepsi nauczyciele (o ile tacy jeszcze zostali w zawodzie) - odejdą bezpowrotnie. Nauczanie to nie praca na taśmie.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
nietopesh 
NadszybiePomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 24-12-2011, 21:27   

Artur3 napisał/a:
Nie denerwuj się przeczytaj swoje posty i innych potem artykuł, dotyczy wszystko wątku szkolnego i rozumienia nie tylko gołych cyferek w budżecie gminy.


Ja dobrze pamiętam co napisałem. Uważam też, że szukają teraz oszczędności na kolejne inwestycje kosztem edukacji, a z tym - jak przeczytasz jeszcze raz co pisałem - się nie zgadzam. Bo w tym miejscu zaczyna się trochę "zadłużanie" kosztem spraw bieżących.

Jeśli już mamy zaczynać cięcia, to wpierw pasowałoby przeglądnąć sytuacje w kolejnych jednostkach. No ale ja tu widzę więcej korzyści dla gminy. Pod pretekstem oszczędności pozbędą się szkół a jednocześnie problemów z nauczycielami, bo jak dobrze pamiętam w szkole niepublicznej utrzymywanej przez stowarzyszenia rodziców nauczyciel nie ma już tylu praw co w szkole publicznej.

Dokładnie szczegółów nie pamiętam, ale wiem, że gminy bardzo chętnie takie zmiany wprowadzają, a nauczycielom to niezbyt leży
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
Artur3 
Groty kryształowe


Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 17 Paź 2011
Posty: 105
Wysłany: 25-12-2011, 09:55   

nietopesh napisał/a:
Ja dobrze pamiętam co napisałem. Uważam też, że szukają teraz oszczędności na kolejne inwestycje kosztem edukacji, a z tym - jak przeczytasz jeszcze raz co pisałem - się nie zgadzam. Bo w tym miejscu zaczyna się trochę "zadłużanie" kosztem spraw bieżących.


w gminie Wieliczka chyba od 6 lat obowiązuje budżet zadaniowy, który oczywiście jest modyfikowany w trakcie trwania kadencji i są różne mniej lub bardziej czytelne przesunięcia budżetowe.... kreatywna księgowość jest sztuką, w której Wieliczka wcale nie jest zła
_________________
Artek
 
     
Radekorzech 
Groty kryształowe


Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 117
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 26-12-2011, 18:50   

szkoda że usunąłeś wpisy a nie przeniosłeś do właściwego tematu :029:
_________________
Radek
 
     
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 19-09-2012, 12:51   

http://www.dziennikpolski...a-na-alarm.html

Dziennik Polski napisał/a:
Wielickie samorządy także biją na alarm

FINANSE. Władze gmin powiatu wielickiego popierają ogólnopolski protest przeciwko cedowaniu na lokalne samorządy coraz większej ilości zadań. Pomóc w tej sprawie mogą też mieszkańcy.

JOLANTA BIAŁEK

- To decyzje rządu zadłużają gminy - uważa burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Jego zdaniem - jeśli władze centralne nie spychałyby na lokalne samorządy coraz to nowych zadań, których realizacja nie leży w ich kompetencjach, to gminy nie musiałaby brać tak dużych kredytów, jak jest to obecnie.

- "Utopiono" nas w wielu sprawach, które nie należą do gmin, a przykładem tego są choćby coraz to rozszerzane zadania z zakresu opieki społecznej. Gminne budżety "dobijają" także wydatki na oświatę. A gdyby kwota subwencji oświatowej była taka jak powinna, gminy nie musiałby dokładać do funkcjonowania szkół tak dużych pieniędzy. Kolejna sprawa to podatek VAT, który gminy muszą płacić od inwestycji, co bardzo zawyża koszty każdego przedsięwzięcia - wylicza burmistrz Wieliczki.

"Samorządy biją na alarm, ponieważ decyzje władz centralnych zaburzyły równowagę finansową gmin, powiatów i województw - tym samym państwa. Co najmniej 8 mld złotych(!) rocznie tracą polskie gminy wskutek nieprzemyślanych zmian ustawowych" - informują inicjatorzy akcji pod hasłem "Stawka większa niż 8 mld", mającej zmienić obecną sytuację. Kampania ta ma doprowadzić m.in. do korekt w Ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego z 13 listopada 2003 roku. Wedle jej zapisów do budżetów lokalnych samorządów trafia tylko 37 proc. z całej kwoty podatku PIT odprowadzonego przez mieszkańców danego rejonu oraz zaledwie 7 proc. "z CIT-ów".

Akcja ta prowadzona jest także w internecie. Na stronie: www.stawka8mld.pl zbierane są podpisy poparcia dla protestu; kampanię wsparło już ponad 100 tys. osób. Podpisy "za stawką" gromadzone są też w Niepołomicach. Na razie jest ich niewiele - około 60. Organizatorzy niepołomickiej edycji kampanii mają nadzieję, że podpisów mieszkańców znacząco przybędzie po tegorocznych "Polach Chwały". Podczas imprezy, która odbędzie się w Niepołomicach w ostatni weekend września każdy będzie mógł "oddać swój głos dla swojej gminy".

Na bieżące funkcjonowanie placówek oświatowych wszystkich szczebli gmina Wieliczka wyda w tym roku 56 mln zł, a subwencja oświatowa pokryje tylko niewiele ponad połowę tej kwoty. [...]
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
andrzej2011
Komora


Dołączył: 14 Kwi 2011
Posty: 197
Wysłany: 19-09-2012, 17:02   

rozsądek wskazuje łączenie szkół i przekazywanie stowarzyszeniom, na co czeka burmistrz rada miejska ???
 
     
T
Kierat konny


Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 331
Wysłany: 23-09-2012, 21:49   

andrzej2011 napisał/a:
rozsądek wskazuje łączenie szkół i przekazywanie stowarzyszeniom, na co czeka burmistrz rada miejska ???

Dajcie już spokój z tymi stowarzyszeniami - a szpitale może oddajmy stowarzyszeniom. Będzie tylko chirurgia plastyczna i stomatologia oraz "wszystkie usługi ginekologiczne" ;)
Przyznaję, że mam tutaj bardzo silną opinię w temacie edukacji i chcę zobaczyć przykład szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie, która działa dłużej niż pięć lat i a) nie ma długów, b) nie ma kłopotów prawno-finansowych c) dzieci plasują się wysoko w wynikach egzaminów oraz mają urazmaicone zajęcia pozalekcyjne.
Poza tym gmina już chciała konsolidować szkoły (akurat te niezbyt zadłużone) i jakoś nikt specjalnie nie zauważył korzyści. Wiem, że były nieśmaiałe propozycje aby niektóre szkoły zostały przejęte przez stowarzyszenia i też jakoś rodzice się nie rzucili na tą propozycję. Ciekawe dlaczego? Może to rozwiązanie ma jednak jakieś wady?
A moze ktoś z Was, kto proponuje takie rozwiązanie to zgłosi sie do poprowadzenia stowarzyszenia i poda konkretne propozycję na przykład dla "dwójki"... Jak znam życie najwięcej do powiedzenia to mają osoby, które w życiu do trójki klasowej by się nie zgłosiły i nie mają pojęcia o pracy stowarzyszeń.
_________________
Zawsze wyorbrażałem sobie Raj jako bibliotekę; nigdy jako ogród.
Jorge Luis Borges
 
     
solniak 
Gallus gallusPomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 23-09-2012, 22:20   

Jestem jak najbardziej za tym, aby przerzucać finansowanie jak największej ilości rzeczy na gminy. To wymusza gospodarność, szukanie pieniędzy, likwidowanie fikcyjnych etatów, zamykanie pustych szkół, itp.

A gminni urzędnicy w panice, bo przyzwyczaili się, że Dobry Wujek Rząd śle co roku nieograniczoną kasę. Gminie się przecież należy.

Inna sprawa, że zmienianie prawa nagle, i co chwila w obrębie tej samej dziedziny, wprowadzqa chaos.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
kiotari 
MinaOsiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 24-09-2012, 11:59   

T napisał/a:
Przyznaję, że mam tutaj bardzo silną opinię w temacie edukacji i chcę zobaczyć przykład szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie, która działa dłużej niż pięć lat i a) nie ma długów, b) nie ma kłopotów prawno-finansowych c) dzieci plasują się wysoko w wynikach egzaminów oraz mają urazmaicone zajęcia pozalekcyjne.

Popieram - wreszcie jakis rozsądny głos w tym temacie.
solniak napisał/a:
Jestem jak najbardziej za tym, aby przerzucać finansowanie jak największej ilości rzeczy na gminy.

Ja też popieram. Czy celem protestu jest przekazanie nadzoru nad szkołą w Zad.upiu Dolnym w ręce ministra - aby odciążyć samorządy?
Burmistrz napisał/a:
A gdyby kwota subwencji oświatowej była taka jak powinna, gminy nie musiałby dokładać do funkcjonowania szkół tak dużych pieniędzy.

A może gdyby wyrzucic politykę ze szkół - to byłoby taniej? Poprzednia dyrektor gimnazjum w Koźmicach miała też godziny dydaktyczne i była dostępna zawsze dla uczniów i rodziców. Po zmianach i politycznym konkursie oraz mianowaniu nowej dyrektor bez konkursu - ta nie ma żadnych godzin dydaktycznych i pojawia się w szkole na 2 godziny dziennie. Efekt? - dodatkowy etat "menedżerski" (czyli dodatkowe pieniądze z budżetu gminy), za to totalny brak dostepności dla uczniów i rodziców. Nie mnie na razie oceniac nową dyrektor, bo nie mam po temu wiedzy i kompetencji - ale z pewnością w tej chwili jest drożej, niz było. Dzieki zawziętości burmistrza i jego zastępczyni.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
ArturSosin 
NadszybiePomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 24-09-2012, 13:58   

T napisał/a:
chcę zobaczyć przykład szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie

To sie nadaje: http://www.sternik.edu.pl/ ?
Ale niepubliczna.
 
     
T
Kierat konny


Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 331
Wysłany: 25-09-2012, 00:22   

ArturSosin napisał/a:
To sie nadaje: http://www.sternik.edu.pl/ ?
Ale niepubliczna.

Nie da się ukryć! Tylko pewnie wiesz, że te szkoły mają inny sposób działania:
Cytat:
"W roku szkolnym 2011/2012 wysokość czesnego wynosi (w zależności od lokalizacji): w przedszkolach od 556 PLN do 820 PLN, w zerówkach 580 PLN - 920 PLN, w szkołach podstawowych od 600 PLN do 1 110 PLN , w gimnazjach i liceum 1 170 PLN."

Oczywiście piszą również, że:
Cytat:
"Kwoty te są punktem odniesienia w rozmowie z rodziną, która chce zapisać dziecko do placówki edukacyjnej „Sternika”. W wyniku indywidualnych ustaleń rodzina podejmuje decyzję o wielkości swojego finansowego zaangażowania. Możliwość indywidualnych ustaleń „w dół” zależy od możliwości pozyskania dodatkowych środków pozyskiwanych na pokrycie deficytu. Środki te pochodzą z indywidualnych ustaleń z rodzicami, którzy chcą wesprzeć deficyt oraz z darowizn. Jest to – jak dotąd – najskuteczniejszy z wypracowanych sposobów wcielenia w życie zasady, aby kryterium ekonomiczne nie stało się najważniejszym (lub co gorsza jedynym) kryterium przyjęcia rodziny. "

Pewnie też wiesz o tym:
Cytat:
"Rodzice dla Szkoły. Jest to spółka, która gromadzi kapitał na rozwój infrastruktury (zakup gruntów oraz budowa placówek). Rozmiary tych inwestycji wymagają środków, które można uzyskać jedynie przy pomocy kredytu. Dla banku podstawą do jego udzielenia jest zgromadzony kapitał własny. Ten kapitał własny gromadzony jest właśnie w RdS."
oraz
Cytat:
"W skład rodzinnego wkładu inwestycyjnego wchodzą dwa elementy: udział w RdS oraz darowizna. W roku szkolnym 2011/20121 udział w RdS stanowi maksymalnie 75 proc. całości kwoty. Udział może być odzyskany z chwilą, kiedy rodzina opuszcza projekt. Warunki odzyskania udziału są określone w umowie, którą rodzina zawiera ze Stowarzyszeniem.. Darowizna wynosi 25 proc. (lub więcej, jeśli rodzina uzna, że chciałaby udzielić dodatkowego wsparcia)."

Także taki fragment:
Cytat:
Z czesnego pokrywane są wydatki na bieżące funkcjonowanie szkół. Największa jego część przeznaczona jest na pensje nauczycieli. "

Aczkolwiek oczywiście:
Cytat:
"STERNIK jest stowarzyszeniem „non profit”. Wysokość opłat (po uwzględnieniu subwencji oświatowej) jest kalkulowana w taki sposób, by pokryć koszty – czyli wyjść na zero."


Sternik jest "non profit", ale RdS już nie. Poza tym nawet Sternikowi nie starczają subwencje oświatowe (oczywiście wiem, że subwencja w tym przypadku różni się od subwencji na dziecko w wiejskiej szkole podstawowej). Nie wyobrażam sobie jednakowoż, że rodzice - już teraz obarczeni finansowaniem kosztów okołoszkolnych darmowej edukacji - byliby w stanie płacić ekstra czesne na każdym poziomie obowiązkowej edukacji (przedszkole nie jest obowiązkowe). Nie wyobrażam sobie szukanie sponsorów lub innej aktywnosci rodziców, gdy najbardziej popularną postawą podczas wybierania trójek klasowych jest bierny i czynny opór.
Takie rzeczy mogą się udać gdy istnieje grupa rodziców aktywnych, rzutkich, mających dużo czasu i sił na poświęcenie się za ideę. A i tak na ogół tracą zainteresowanie taką działalnością z chwilą gdy ich ostatnie dziecko opuszcza mury szkoły. Takie rzeczy działają, gdy większość stać na zasponsorowanie edukacji dla biedniejszej mniejszości.
Moim zdaniem oddawanie szkół państwowych stowarzyszeniom jest tylko przedłużaniem agonii niektórych placówek lub skazywaniem ich na wegetację czyli wyrabianie minimum za minimum. Większość z nich w życiu sponsora nie zobaczy; może uda się wyrwać coś z dotacji unijnych. Wierzę, że są w Polsce szkoły publiczne prowadzone przez stowarzyszenie, które zapewniają co trzeba i jak trzeba - gratuluję szczerze. Ale to są wyjątki. To nie jest rozwiązanie, które powinno być stosowane systemowo.
Rozumiem, że samorządy nie mają żadnego pomyslu poza "ciąć koszty", ale spychanie odpowiedzialności najpierw z rządu na samorządy to nie było rozwiązanie, a teraz spychanie z samorządu na rodziców też dobrym rozwiązaniem nie jest.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia: Sternik wybiera sobie dzieci oraz uznaje koedukację za zły wybór. Idee wpajane dzieciom w tych szkołach to np: rodzina ma być pełna z mamusią i tatusiem, najlepiej wielodzietna aby poznać zasady współżycia koedukacyjnego w rodzinie - bo szkoła od tego nie jest, dzieci formuje się według katolickich prawd wiary, kapelanów wyznacza Opus Dei itd itp). Szkoły publiczne biorą jak leci, poza niewielkimi wyjątkami i taki jest obowiązek publicznej, powszechnej edukacji, do której doszliśmy stosunkowo niedawno. Byłoby fajnie, gdyby nawet przysłowiowy wiejski głupek mógł sie nauczyć choć czytać, pisać i rachować w normalnych warunkach a nie w typie publicznych szkół amerykańskich z South LA (BTW tam to dopiero oszczędzają na państwowych szkołach - lepiej nawet, że nasi samorządowcy nie są tak oczytani, by móc brać przykład).
Oczywiście samorządy powinny najlepiej wiedzieć jakie i ile szkół wypełni dobrze siatkę edukacji, ale przy takim a nie innym systemie finansowania to nie zadziała, bo zawsze edukacja jest najbardziej kosztownym elementem budżetu. Dlatego król czasem zasponsorował powszechną rekrutację do wojska, ale nigdy powszechnej edukacji - toć oczywistym jest, że ciemną masą łatwiej i taniej się rządzi ;)
_________________
Zawsze wyorbrażałem sobie Raj jako bibliotekę; nigdy jako ogród.
Jorge Luis Borges
 
     
ArturSosin 
NadszybiePomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 25-09-2012, 00:30   

T napisał/a:
Pewnie też wiesz o tym
Podejrzewales zartownisiu, ze nie umiem czytac? Nic z tego! A teraz ucze sie liczyc. ;)
 
     
ArturSosin 
NadszybiePomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 25-09-2012, 00:36   

T napisał/a:
To nie jest rozwiązanie, które powinno być stosowane systemowo
Oczywiscie, ze nie. To tylko chlubne wyjatki. Ale chciales jakiegos przykladu.
T napisał/a:
oczywistym jest, że ciemną masą łatwiej i taniej się rządzi
Jeszcze mozna bylo dac im wodki. We wspolczesnosci mozna puscic serial w tv.
 
     
kiotari 
MinaOsiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 25-09-2012, 09:54   

T napisał/a:
lepiej nawet, że nasi samorządowcy nie są tak oczytani, by móc brać przykład).

Nasi samorządowcy na razie "odkryli", że największą pozycją w budżecie na oświatę sa pensje nauczycieli. Nie wiem, czy spodziewali się czegoś innego? Chyba, że np. biorąc jako wzór pewnego radnego - spodziewali się, że będa to delegacje do Warszawy.... :D
A z tymi kosztami refundowanymi przez ministerstwo - to tez nie tak do końca. Może warto sie przyjrzeć szkołom, które potrafią się zmieścić w dotacjach.
Edukacja społeczeństwa to inwestycja - tylko że u nas patrzy się z perspektywa najbliższych wyborów (czyli 4 lata - a nie 25 lat naprzód). Lepiej gawiedzi zbudować nowy stadion, orlika (chleba i igrzysk) niz zapewnic kształecenie na dobrym poziomie.
W USA szkołami zarządzają gminy - i ta, która ma lepsze szkolnictwo - potrafi przyciągnąć ludzi - chcą kupowac domy w gminie, bo wiedzą, że dzieci będą lepiej wyedukowane. Sprowadzają się ludzie swiadomi wartości edukacji. Płacą tam podatki - itp. i kółeczko się kręci we właściwą stronę. U nas robi sie wszystko aby z Wieliczki zrobić przedmieścia wspomnianego Los Angeles. Dlaczego dzieci z Mogilan, czy Kocmyrzowa moga dojechać do Krakowa za 1,70 - a dzieci z Koźmic Wielkich (taka sama odległość od Krakowa) muszą płacić 6 zł? Juz to jest przeszkodą w zdobywaniu lepszej edukacji dla naszych dzieci. Kończy się na zawodówkach w okolicy, choć potencjał wielu uczniów jest znacznie, znacznie wyższy.

PS. - poprawiłem, bo nie 1,30, ale 1,70. Choc różnica jest i tak szokująca.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
Ostatnio zmieniony przez kiotari 25-09-2012, 10:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 11