Poprzedni temat «» Następny temat
Zerówki dla 5-latków
Autor Wiadomość
Sid 
Kierat konny



Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 04-02-2009, 00:01   Zerówki dla 5-latków

Cytat:
Zerówki dla 5-latków

MEN je zapowiada, ale nie od razu obowiązkowe - wszystko zależeć będzie od samorządów lokalnych.
Zgodnie z nową ustawą od września 2009 r. 5-letnie dziecko "ma prawo do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego zorganizowanego w przedszkolu lub w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego [tzw. małe przedszkola]". Realizacja tego przepisu jest zadaniem gminy. Co to dokładnie oznacza? Według MEN każda gmina będzie musiała znaleźć miejsce w przedszkolu dla każdego 5-latka, którego rodzice wyrażą taką chęć.
Minister Hall powtarza na konferencjach prasowych, że rodzice powinni twardo tego wymagać od samorządów lokalnych.

Trudno przewidzieć, jak zachowają się samorządy gmin, zwłaszcza takich, w których przedszkoli po prostu nie ma. Dzisiaj co drugie 5-letnie dziecko w Polsce chodzi do przedszkola, dla pozostałych brakuje miejsc. Według MEN najprostszym wyjściem jest organizowanie tzw. małych przedszkoli, pracujących w niepełnym wymiarze. Również przesunięcie 6-latków do szkół ma zwolnić miejsca w przedszkolach dla dzieci młodszych.

przypominamy - od roku szkolnego 2011/2012 wszystkie dzieci 5-letnie (rocznik 2006) będą podlegały obowiązkowi przedszkolnemu.

• Co, jeśli przedszkole jest daleko?

Nowa ustawa narzuca na gminy obowiązek dowozu 5-latków do przedszkoli, o ile mieszkają od nich dalej niż 3 kilometry.
źródło: GW

Znając nasze problemy z przedszkolami jestem bardzo ciekawy czy nasza gmina jest na to przygotowana ???
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 04-02-2009, 09:08   

Cytat:
Znając nasze problemy z przedszkolami jestem bardzo ciekawy czy nasza gmina jest na to przygotowana ???

Nie jest - chyba ze zamierza dowozić dzieci z całej gminy do nowego przedszkola w Wieliczce. Koźmice od lat pękają w szwach, a lista oczekujących z roku na rok jest coraz dłuższa.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 04-02-2009, 12:55   

podobno ze względu na oszczędności budżetowe pomysł odsunięto o rok :)
 
     
gebet
Siuda Baba


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 58
Wysłany: 04-02-2009, 14:25   

P. Gaworem powiedział mi w rozmowie, że w tamtym roku nie dostało się 260 dzieci do przedszkoli, nowe przedszkole jest na 100 więc i tak troche braknie - to tyle w kwestii dowożenia. Natomiast jeśli gmina się nie dostosuje to co? Co jej grozi - bo ja np nie wiem.
Gmina ma zapewnić dzieciom miejsca w przedszkolach - zapewnia? Napiszą że dziecko nie dostało się bo nie ma miejsc i tyle.
 
     
Sid 
Kierat konny



Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 04-02-2009, 14:48   

Co grozi gminie ??? Trudno powiedzieć.
Ale można się domyśleć co grozi dziecku, które pójdzie do pierwszej klasy bez zerówki i wiedzy którą powinno w zerówce nabyć. Konsekwencje mogą być opłakane.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 04-02-2009, 14:55   

Nie wydaje mi sie zeby gmina "miała obowiazek".
Miec ma obowiazek a powinna jest spora roznica.
Dodatkowo powstalo kilka prywatnych przedszkoli wiec jest tych miejsc o kilka wiecej.
_________________
 
     
Sid 
Kierat konny



Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 04-02-2009, 15:01   

Cytat:
Według MEN każda gmina będzie musiała znaleźć miejsce w przedszkolu dla każdego 5-latka


Przemo. Dla mnie to zdanie brzmi nader jednoznacznie.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 04-02-2009, 15:03   

Czas przyszły niedokonany, dla mnie nie , ustawa nie jest zatwierdzona :)
_________________
 
     
Sid 
Kierat konny



Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 04-02-2009, 15:12   

przemo napisał/a:
ustawa nie jest zatwierdzona
Nooo i oby nie była.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 17