Poprzedni temat «» Następny temat
Korespondent z Bizancjum donosi....
Autor Wiadomość
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 15-02-2011, 20:19   Korespondent z Bizancjum donosi....

Coby nie zaśmiecać wątku o muzyce - gdzie temat miał początek opiszę swoje wrażenia z wizyty (wciąż jescze trwającej) w Biznacjum zwanym też Konstantynopolem.
1. Przelot - z Wiednia Turkish Airlines. Bardzo miła niepodzianka. Karmią jak LOT za strarych dobrych czasów 15 lat temu - albo jeszcze lepiej (menu do wyboru z 2 zestawów, prawdziwe sztućce metalowe, a nie jakieś plastki, gustowne talerzyki - już plastikowe i bardzo samczne jedzenie i ti wszystko w zwykłej klasie ekonomicznej). Wszystko punktualnie, samolot wypełniony po brzegi (Airbus 320).
2. Ogólne wrażenie - bardzo pozytywne. No może tylko tyle, że zamiast kierunkowskazów używają klaksonu. Kierukowskazy to taki gadżet. Jak masz powód do radości to włączasz, bo fajnie mruga ;) Ulice generalnie bez dziur. Ostatni raz tu byłem 10 lat temu - i miasto generalnie wypiękniało, coraz mniej walących się ruder, coraz więcej nowoczesnych biurowców i pięknych apartamentowców. Azjatycka część urbanistyką bije europejską na głowę.
3. Hotele raczej droższe niż w innych stolicach europejskich, ale na szczęście ja nie płacę :-)
4. Na spacery wiele czasu nie mam - tyle co po pracy a o 18 jest już ciemno. Dzisiaj zgodnie z sugestią Tsubasy przyfilowałem podczas spaceru ceny benzyny - 3,90 LT za benzynę i 3.40 za diesla :zdziw: (1LT to około 2.05 PLN) Recepcjonista w hotelu przyznał, że ma auto w garażu i nie jeździ, bo go nie stać. Zartem dodał, że przynajmniej mają coś największego na świecie - ceny benzyny.
5. POgoda taka sobie w nocy około 2 stopnie w dzień 8. Teraz siąpi deszczyk
6. Ceny (podejrzane z wystaw podczas spaceru) - ubrania chyba trochę tańsze niż u nas (a spacerowałem taką naszą Floriańską). Kebaby wszędzie - ale to u nas też :D
Cena kebabu "do ręki" od 5 LT, w knajpie z sałatką, pyszną pitą i ryżem: od 10-12. Porcja taka, że wstać nie mogłem. Chałwa w firmowym sklepie KOSKA - od 10 LT za kilogram do 18 LT za pistacjową (najdroższa)
7. Turcy przesympatyczni - nie mylić z Arabami!!! To 2 zupełnie różne nacje, choć to też muzułmanie. Meczetów jest więcej niż widziałem w TUnisie, Marakeszu i Agadirze razem wziętych. Jak zaczną puszczać przez megafony nawoływania (5 razy dziennie) to aż ciarki przechodzą po plecach.
8. Sobieskiego pamiętają :-) O Kaczyńskim i Smoleńsku nie słyszeli ;)
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 15-02-2011, 21:19   

kiotari napisał/a:
O Kaczyńskim i Smoleńsku nie słyszeli


No to doniesiemy do biura PISu i Martynka weźmie ich na cel.

A o ceny sie targują czy to tez juz passe?
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 15-02-2011, 21:28   

solniak napisał/a:
A o ceny sie targują czy to tez juz passe?

Na bazarze na pewno - choc ja nie byłem, bo wieczorem już zamknięte. Kupowałem pare drobiazgów w takim pasażu handlowym - i spokojnie można było się targować, choć spuszczenie ceny o 10% było trudne - nie to samo co na bazarze no i brak tego kolorytu (chwytanie się za głowę, wygrazanie, że chcesz puścić kogoś z torbami, obrażanie i ponowne zaczepianie klienta). Ale podobno ceny na bazarze na te same artykuły co w sklepach są celowo o 20-30% wyższe....
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 15-02-2011, 21:30   

Bizantyjki ładne? :P
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 15-02-2011, 21:50   

solniak napisał/a:
Bizantyjki ładne?

Jak wszędzie - są piękne, są i szkaradne. Ale generalnie dużo tu różnych ras wymieszanych. Turcy bardzo różnią się wyglądem od Arabów - są jaśniejszej karnacji, a Turcy ze wschodu Turcji mają nawet włosy jaśniejsze (nie jest to blond, ale taki szatyn). Sporo jest Arabów. Przyjeżdżają tu z Emiratów, z Libanu, z Iraku. Sporo jest różnej maści Persów czy Afgańczyków (to też nie są Araby) - wszyscy jakoś się porozumiewają po arabsku (oczywiście nie z Turkami - ci mówią po turecku i na ogół bez problemu po angielsku). Araby traktują Turcję jako bramę do Europy i ciągną przez Turcję technologie do siebie. Turcy na tym nieźle wychodzą. Zresztą technologicznie to kraj bardzo dobrze rozwinięty. Z rozmów z Arabami, z którymi miałem okazję pogadać w pracy - to w zasadzie oni traktują wszystkie kraje arabskie jako jeden organizm. Posługują się tym samym językiem, wierzą w tego samego Allaha. A jest to rynek na ok. pół miarda osób - i już w zasadzie w tej chwili bardziej zjednoczony niż Europa. Podróżują po całym regionie bez problemu. Arab z Iraku bez problemu pogada z Arabem z Maroka, a dialekt afgański podobno różni się nieznacznie.
Jak się nad tym zastanowić głębiej to nie wygląda to wesoło, bo większość Arabów, z którymi tu miałem do czynienia ma wyższe wykształecenie zdobyte w Europie (Amsterdam, Londyn, Wiedeń) i korzysta z tego. A narodowść ich nie jest dla nich ważna. Jak pytasz skąd pochodzi - to mówi że jest Arabem. Większość pracuje w firmach zarejestrowanych w Turcji lub w Dubaju, ale co robi naprawdę, to Allah jeden wie ;) W Turcji fimy arabskie powstają jak grzyby po deszczu.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 15-02-2011, 22:19   

kiotari napisał/a:
Jak się nad tym zastanowić głębiej to nie wygląda to wesoło,


Nie wygląda wesoło w krajach europejskich gdzie powstają wielkie enkawy totalnie niezintegrowanych muzułmanów. W coraz większej ilości krajów rodzi to coraz więcej konfliktów. Pewnego dnia czara się przeleje...
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 15-02-2011, 22:19   

Cytat:
Jak się nad tym zastanowić głębiej to nie wygląda to wesoło, bo większość Arabów, z którymi tu miałem do czynienia ma wyższe wykształecenie zdobyte w Europie (Amsterdam, Londyn, Wiedeń) i korzysta z tego.

Cytat:
Turcy na tym nieźle wychodzą. Zresztą technologicznie to kraj bardzo dobrze rozwinięty.

Tylko Ty masz do czynienia zapewne z tymi, którzy się z biedy wyrwali. Także Istambuł to raczej perła w koronie. Jak pewnie zapuścił byś się głębiej w Turcję, to tak pięknie by już to nie wyglądało...

Tylko rewolucji tam jakieś nie sprowokuj ;)
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 15-02-2011, 22:42   

pablo napisał/a:
Tylko Ty masz do czynienia zapewne z tymi, którzy się z biedy wyrwali. Także Istambuł to raczej perła w koronie. Jak pewnie zapuścił byś się głębiej w Turcję, to tak pięknie by już to nie wyglądało...


Nie wiem, czy wiesz, ale PKB Turcji na głowę jest ponad 12 000 USD i jest wyższe niż w Rumunii i Bułgarii. Wzrost ostatnio wacha się pomiędzy 7 i 10%. Zważywszy, że to 80-milionowy kraj - to musi budzić szacunek. Jeżeli na takiej prowincji jest bieda aż piszczy (choć nie jestem tego pewien) - to miasta muszą być rozwinięte bardziej niż u nas.
pablo napisał/a:
Tylko rewolucji tam jakieś nie sprowokuj

Zastanawiam się, czy im nie powiedzieć, że Kaczyński w prostej linii pochodzi od Sobieskiego :D
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 15-02-2011, 23:49   

kiotari napisał/a:
PKB Turcji na głowę jest ponad 12 000 USD
a glownie opiera sie na podrabianiu markowych towarow?
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 16-02-2011, 06:10   

ArturSosin napisał/a:
a glownie opiera sie na podrabianiu markowych towarow?

Obawiam się, że w takim samym stopniu, w jakim polskie PKB w latach 90-tych opierało się kradzieży własności intelektualnej :D A i nadal się opiera...
Podrabianie markowych towarów to dla mnie nic innego jak kradzież własności intelektualnej - czyli zwykłe złodziejstwo. Takim samym złodziejem jest ten, który ukradnie Ci z domu alkohol, biżuterię czy młotek (patrz wątek o policji) jak ten co ściąga z internetu programy, filmy czy muzykę. To zwykła kradzież. Dopóki jest zapotrzebowanie na kradzione - jakis procent PKB będzie wytwarzany właśnie w ten sposób.

Zmieniając temat - ciekaw jestem czy rosyjskie okręty podwodne jak opuszczają Morze Czarne to przepływają przez Bosfor pod wodą, czy jawnie? Bo z okna widzę jak różne statki - duże i małe zasuwają w obie strony - ruch jak na Marszałkowksiej :)
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
T
Kierat konny


Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 331
Wysłany: 16-02-2011, 08:48   

pablo napisał/a:
Także Istambuł to raczej perła w koronie. Jak pewnie zapuścił byś się głębiej w Turcję, to tak pięknie by już to nie wyglądało...


Polecam "Śnieg" Orhana Pamuka - może prawda, może półprawda, a może góralska prawda, ale z palca sobie wszystkiego nie wyssał... Prowincja turecka lat dziewięćdziesiątych i to co w Turkach siedzi opisane bardzo specyficznie, trochę od środka a trochę okiem Europejczyka. Spora część Turków się zresztą obraziła na autora i nawet miał sprawę w sądzie o szerzenie nieprawdy o "tureckości" (oskarżany jest też o plagaiat, ale to już inna sprawa, w każdym razie literacką Nagrodę Nobla dostał).

Z doświadczeń mi bliższych
- znajoma bodajże w 2000 roku wybrała się stopem w tamten region; zwiedziła Istambuł i okolice, ale kiedy wspominała, że wybiera się we wschodnie rejony wszyscy jej odradzali - zrezygnowała uznając samotną podróż za zbyt ryzykowną
- inna znajoma po powrocie z Sarajewa i krótkim pobycie na Bałkanach zaskoczona została ilością inwestycji, także komercyjnych, zasilanych finansowo z krajów arabskich (np centrum handlowe, w którym nie kupisz i nie napijesz się żadnego alkoholu, bo tak zażyczył sobie arabski inwestor)
_________________
Zawsze wyorbrażałem sobie Raj jako bibliotekę; nigdy jako ogród.
Jorge Luis Borges
Ostatnio zmieniony przez T 17-02-2011, 08:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 16-02-2011, 19:48   

T napisał/a:
Polecam "Śnieg" Orhana Pamuka

Ciężko się to czyta - ale warto, aby poznać jak oni postrzegają świat.
Niezły jest też "Stambuł" tego samego autora - wspomnienia z dzieciństwa.
Co do wyprawy na wschód Turcji znam osoby które tam były - same w niezorganoizowanej grupie i są zachwycone. Jest to napewno rzucenie sie na głęboką wodę - i np. z dziećmi bym nie pojechał, ale jakbym miał znowu 20 lat, to kto wie...
Byłem teraz drugi raz w Stambule - po 10 latach. Zmiany widziałem kolosalne (NA PLUS). Na pewno prowincja też się rozwija - choć wolniej.
A co do Arabów (nie mylić z Turkami!!!) - to obawiam się, że ze swoimi pieniędzmi oni będą chciei zdominować Turcję. Wydaje mi się, że z tego m.in. powodu Turcja nie ma szans na wejście do UE.
W dzisiejszej gazecie tureckiej czytałem fajny artykuł gościa (Turka) który był w Mecce i dowodził na bazie Koranu, że zakazy przebywania w jednym miejscu kobiet i mężczyzn (pisał to na przykładzie Burger Kinga w Mecce!!!! - gdzie są osobne sale i kasy dla kobiet i mężczyzn) nie mają żadnych podstaw w islamie i są zwyczajami czysto świeckimi. Oni też mają dosyć tej arabskiej ortodoksyjnej wizji świata. Wierzą w tego samego Allaha, ale poza tym islamistów arabskich mają dosyć.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 16-02-2011, 23:16   

Osobiście jestem przeciw Turcji w Unii, ale to kwestia czasu jak ich włączą.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
atam 
Mina


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Lis 2008
Posty: 1021
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 17-02-2011, 07:54   

solniak napisał/a:
Osobiście jestem przeciw Turcji w Unii

z powodu?
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 17-02-2011, 08:11   

Moze dlatego, ze mala Turcje juz mamy w Niemczech. I zaczyna byc to problemem.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 17