Poprzedni temat «» Następny temat
Wieliczka: NIE dla sierpa i młota

Co sądzisz o propozycji utworzenia muzeum komunizmu w Wieliczce?
popieram
32%
 32%  [ 18 ]
popieram, lecz proponuję inny wystrój zewnętrzny
25%
 25%  [ 14 ]
nie mam zdania
5%
 5%  [ 3 ]
jestem przeciwna/y
30%
 30%  [ 17 ]
jedynie słuszną decyzję odmowną podjęły władze gminy poparte przez kombatantów, sołtysów i przewodniczących osiedli
5%
 5%  [ 3 ]
Głosowań: 55
Wszystkich Głosów: 55

Autor Wiadomość
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 28-03-2008, 14:04   

Nie to żołnierze w dużej częsci Batalionów Chłopskich , które powstały w okresie "władzy ludowej".
_________________
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 28-03-2008, 18:53   

Tekst tego protestu można znaleźć również na tej stronie:
http://akgrot.wieliczka.eu/index.php?id=32

Właściwie to stamtąd chyba on pochodzi, bo data jest wcześniejsza (ech ten słynny "zakaz przedruku" w Panoramie, która sama przedrukowuje).

Mnie właśnie jeszcze zastanowiła jedna rzecz:
Artykuł w Panoramie Powiatu pojawił się w numerze marcowym.
Mowa w nim o negatywnym zaopiniowaniu przez Komisję Budżetu, Mienia i Rozwoju Gospodarczego. Jak wyszukałem w BIP Wielickim ostatnie posiedzenie było 18 lutego 2008, a zatem o sprawie wiadomo już od niemal miesiąca.
Dlaczego zatem sprawa staje się teraz tak głośna :?:
Trochę to wygląda na sztucznym dym.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 02-04-2008, 15:47   

Dla zwolenników i przeciwników muzeum komunizmu na wesoło zamieszczam eksponat z polskiej drogi do komunizmu, nieznanego mi autora, przekazywany pocztą pantoflową.

Cytat:
Przepis po polsku

Wziąć tego czego nie ma, dodać soli i kminku
Potem zmieszać z tym, czego brak chwilowo na rynku.

Mieszać długo, dokładnie, jak się znudzi, to przestać
I posypać tym, na co absolutnie nas nie stać.

Można smażyć lub upiec, też przypalać na rożnach
Polewając tym, o czym nawet marzyć nie można.

Wszyscy u nas to jedzą, dla każdego wystarczy.
Na tym właśnie polega polski cud gospodarczy.
 
     
Gość_KM
Gość
Wysłany: 04-04-2008, 14:39   

przemo napisał/a:
Nie to żołnierze w dużej częsci Batalionów Chłopskich , które powstały w okresie "władzy ludowej".


Bataliony Chłopskie powstały w czasie wojny a nie w okresie "władzy ludowej".

Przypisywanie BCh roli kolaborantów to dowód wyjątkowej ignorancji historycznej.

Członkowie wielickiego koła ŚZŻAK to w większości byli członkowie AK, przeważnie weterain walczący w formacjach podziemnych na ziemi wielickiej. A więc w tym wypadku również mija się Pan z prawdą. O jednym z członków, Ryszardzie Jakubowskim było niedawno głośno, to Powstaniec Warszawski odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Ryszard Jakubowski

Czasami warto się chwilę zastanowić zanim się napisze takie bzdury !
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 04-04-2008, 16:10   

Czasami waro się zastanowić nad tym co decyduja inni za nas.
Sorry ale z całym szczaunkiem dla tych ludzi, może ja chciałbym kiedyś na ostrzeżenie pokazać dziecią jak sie zyło.
_________________
 
     
gość_KM
Gość
Wysłany: 04-04-2008, 17:16   

przemo napisał/a:
Czasami waro się zastanowić nad tym co decyduja inni za nas.
Sorry ale z całym szczaunkiem dla tych ludzi, może ja chciałbym kiedyś na ostrzeżenie pokazać dziecią jak sie zyło.



Oni (to znaczy ŚZŻAK ) nie decydują o niczym, oni też wypowiadają swoje zdanie - tak samo jak Pan. Problem w tym - jak rozumiem - że ma Pan zupełnie odmienne zdanie.
Warto się wczytać w treść protestu i starać się zrozumieć autorów, zamiast posługując się nieprawdziwymi argumentami uciekać od dyskusji.
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 04-04-2008, 23:03   

gość_KM napisał/a:
oni też wypowiadają swoje zdanie - tak samo jak Pan.


Proszę mi wyjaśnić w takim razie:

Skoro wypowiadają swoje zdanie do dlaczego wypowiadają się w imieniu "społeczeństwa wielickiego" :?:

http://akgrot.wieliczka.eu/index.php?id=32
AK Grot napisał/a:
3. Zlokalizowanie muzeum, o którym mowa w Wieliczce, byłoby obrazą całego społeczeństwa miasta i powiatu, na terenie którego komunizm dopuścił się wielu zbrodni i tępił wszelkie przejawy patriotyzmu.

4. Ulokowanie tego muzeum w bezpośrednim sąsiedztwie Kopalni Soli, którą zwiedza ponad milion dwieście tysięcy turystów polskich i zagranicznych w ciągu roku, byłoby hańbą dla społeczeństwa wielickiego i zafałszowaniem poglądów znakomitej większości mieszkańców miasta, gminy i powiatu w oczach narodu polskiego i całego świata.


Ze szczególnym uwzględnieniem wyrazu "całego".
Nie przypominam sobie abym dawał tym panom prawo do wypowiadania się w moim imieniu.
Skąd ta wiedza, że to "znakomita większość" :?: Jakieś wyniki badań naukowych :?:

Dodatkowo, moim zdaniem, użycie użycie słowa "powiatu" jest dodatkowym nadużyciem.

Jeśli ktoś się chce wypowiadać to, moja rada, niech robi to raczej we własnym imieniu, ewentualnie w imieniu własnego otoczenia w jakim się porusza, pod warunkiem że ma się całkowitą akceptację tego otoczenia.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Gość_KM
Gość
Wysłany: 05-04-2008, 00:15   

master7 napisał/a:
Proszę mi wyjaśnić w takim razie:
Skoro wypowiadają swoje zdanie do dlaczego wypowiadają się w imieniu "społeczeństwa wielickiego" :?:

Ze szczególnym uwzględnieniem wyrazu "całego".
Nie przypominam sobie abym dawał tym panom prawo do wypowiadania się w moim imieniu.
Skąd ta wiedza, że to "znakomita większość" :?: Jakieś wyniki badań naukowych :?:

Jeśli ktoś się chce wypowiadać to, moja rada, niech robi to raczej we własnym imieniu,


W zacytowanym tekście nigdzie nie ma zdania, że: "wypowiadają się w imieniu społeczeństwa". Wypowiadają się w imieniu własnym - podpisali się wszak z imienia i nazwiska - ( tak na marginesie: Pan tego nie uczynił.) Warto czytać ze zrozumieniem :) Natomiast pismo wyraża ich poglądy - w tym wypadku opinię, iż większość mieszkańców powiatu myśli w taki a nie inny sposób. Nie musi się Pan zgadzać z tą opinią.

Myślę, że zamiast dalszych prób dyskredytowania oponentów warto zmierzyć się rzeczowo z przytoczonymi tam argumentami.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 05-04-2008, 07:19   

hehehe
Master podpisuj sie z imienia i nazwiska bo inaczej wogole nei bedziesz traktowany powaznie na własnym forum.
_________________
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 05-04-2008, 09:21   

Cytat:
W zacytowanym tekście nigdzie nie ma zdania, że: "wypowiadają się w imieniu społeczeństwa". Wypowiadają się w imieniu własnym - podpisali się wszak z imienia i nazwiska - ( tak na marginesie: Pan tego nie uczynił.) Warto czytać ze zrozumieniem :)


Właśnie czytam ze zrozumieniem.
Jest tam jak wół napisane np że "byłoby obrazą całego społeczeństwa miasta i powiatu".
Skoro im się tak wydaje to powinno to być chyba zaakcentowane, bez tego wygląda to jakby się wypowiadali w imieniu wszystkich.
I o to tylko i wyłącznie mi chodzi.

Co do zaś samej opinii to nie będę z nią polemizował szczególności odnośnie tego czym był komunizm. Tak się składa, że mój śp. dziadek też był w AK i dwukrotnie był więziony w czasach stalinowskich, więc co nieco wiem na temat tamtych czasów z opowiadań dziadka.
Nie zgadzam się jednak z takim podejściem, że skoro coś było złe to nie należy o tym mówić ani tego pokazywać.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
obywatel
Gość
Wysłany: 05-04-2008, 11:37   

gość_KM napisał/a:
Oni (to znaczy ŚZŻAK ) nie decydują o niczym, oni też wypowiadają swoje zdanie

A może powinno być AK, GL i Solidarność?
Gość_KM napisał/a:
Nie musi się Pan zgadzać z tą opinią.

Też się nie zgadzam. Bo czasy myślenia i decydowania za ludzi mamy chyba już za sobą.
Mam odczucie że Panowie z ładnymi życiorysami zostali wmanipulowani w całą sytuację.
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 05-04-2008, 13:29   

Czytając posty w tym temacie mam odnoszę wrażenie, że nie wszyscy autorzy widzą różnice między ustrojami. Oto wyjaśnienie:
Cytat:
Generalnie ustroje wyglądają tak:
– Maoizm: mam trzy krowy; rząd zabiera wszystkie, zabija i mięso dzieli po równo.
– Komunizm: mam trzy krowy; rząd zabiera je do kołchozu, gdzie zdychają.
– Narodowy socjalizm: mam trzy krowy; rząd zabiera dwie i zamienia je na armaty.
– Faszyzm: mam trzy krowy; rząd ustanawia cenę maksymalną na mleko, a krowy każe zakolczykować, bym ich nielegalnie nie zjadł.
– Socjalizm: mam trzy krowy; rząd odbiera mi pod przymusem mleko, które potem mogę kupić w państwowym sklepie na kartki.
– Socjaldemokracja: mam trzy krowy; rząd skupuje ode mnie mleko i rozdaje za darmo w szkołach, gdzie dzieci wylewają je do zlewu.
– Państwo opiekuńcze: mam trzy krowy; muszę sprzedać jedną, by starczyło na badania weterynaryjne i podatki od dwóch pozostałych.
– Eurosocjalizm: mam trzy krowy; rząd każe mi zabić jedną, bo krów jest za dużo – i drugą, bo krowa sąsiada jest chora na pryszczycę.
– Kapitalizm: mam trzy krowy; sprzedaję jedną i kupuję byka!

Autor: Janusz Korwin-Mikke
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 05-04-2008, 13:39   

Cytat:
Kim jest komunista? Jest to ktoś, kto czyta Marksa i Lenina. A jak nazwać antykomunistę? To ktoś, kto rozumie Marksa i Lenina.
How do you tell a Communist? Well, it's someone who reads Marx and Lenin. And how do you tell an anti-Communist? It's someone who understands Marx and Lenin. (ang.)

Autor: Ronald Reagan, 25 września 1987
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 05-04-2008, 13:41   

Cytat:
Dla większości osób, które teraz wypowiadają się tak źle o Polsce Ludowej, gdyby nie PRL, szczytem kariery byłby pomocnik furmana.

Autor: Joanna Senyszyn
 
     
gość_KM
Gość
Wysłany: 05-04-2008, 15:55   

master7 napisał/a:
Tak się składa, że mój śp. dziadek też był w AK i dwukrotnie był więziony w czasach stalinowskich, więc co nieco wiem na temat tamtych czasów z opowiadań dziadka..


Zastanowił się Pan, jak na pomysł muzeum komunizmu zareagowałby śp. dziadek ?

master7 napisał/a:
Nie zgadzam się jednak z takim podejściem, że skoro coś było złe to nie należy o tym mówić ani tego pokazywać.


Być może tu leży sedno sporu. Mówimy o muzeum komunizmu. Muzea są poświęcone zwykle sprawom które są dla ogółu :WAŻNE, GODNE ROZPROPAGOWANIA, POSZERZAJĄCE WIEDZĘ. Dlatego nie ma na świecie np. muzeum faszyzmu czy nazizmu.

Przywołany tu wcześniej przez jednego z rozmówców - Oświęcim nie jest przecież muzem nazimu - nieprawdaż ? Nikt go nigdy nie nazwał "muzeum faszyzmu" bo jest to w swojej wymowie miejsce potępiające tamtą ideologię. Nie ma tam epatowania faszystowskimi symbolami czy pokazywania "wesołych stron życia w obozie koncentracyjnym" - a przecież można by sobie i takie muzeum wyobrazić. Czy komunizm nie jest ideologią równie zbrodniczą jak faszyzm ? Dlatego idea muzeum komunizmu kojarzy się autorom protestu (i nie tylko im) z PROPAGOWANIEM i GLORYFIKOWANIEM komunizmu.

Któryś z rozmówców przywołał tu już wcześniej pomysł muzeum PRL. Przeciwko takiemu muezum - ukazującemu obiektywną HISTORIĘ a nie jednostronną PROPAGANDĘ prostestów pewnie by nie było.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 18