Poprzedni temat «» Następny temat
Fotografia - jaki obiektyw?
Autor Wiadomość
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 29-09-2008, 21:38   Fotografia - jaki obiektyw?

chcialbym prosic o jakies drobne sugestie dotyczace obiektywu ktory chcialbym sobie zakupic (wnioskuje ze jest tu kilka osob ktore powaznie do tego podchodza)...

chodzi mi o telezoom (55-200 badz 70-300 - makro i zdjecia przyrodnicze), oraz cos w stylu 18-70 lub 18-105..

czym Wy fotografujecie i jakie macie spostrzezenia lub rady na co zwracac uwage przy zakupie..
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
anhelli 
Kierat konny



Osiedle: Kshyshcovice
Dołączył: 26 Wrz 2007
Posty: 373
Skąd: znienacka
Wysłany: 29-09-2008, 23:18   

Cześć,
nie napisałeś jakiego sprzętu używasz, ale postaram ci się doradzić. Otóż, najgorszy wybór wśród obiektywów to jest tzw. uniwersalny zoom. Nie zrobisz tym ani dobrego portretu, ani makro i po jakimś czasie "pożądasz" nowy, droższy zoom. Ja mam taką zasadę: im większa rozpiętość ogniskowa obiektywu i zasadniczo niska cena, tym gorszy obiektyw. Nie kwalifikuje sprzętu pod katem firmy, bo tani Tamron i Sigma niewiele sie róznią, Canon i Nikor również. Zoom 70-300 np. Sigma (tylko APO za ok 850 zł.) jest wzglednie przyzwoitym obiektywem, ale jedynie w zakresie do 200 mm, bo potem jest juz "mydło". 55-200 - mniemam, ze chodzi o Canona - nie polecam, 18-70 sądzę, że chodzi o obiektyw KITowy lub cos w tym stylu, dobry wyłacznie u cioci na imieninach, 18-105 - jeszcze gorzej, rozwiazanie dla turystów z kraju kwitnącej wiśni.

Dla mnie najlepszym tanim wyborem, jeśli kogoś nie stać na szkła Canona z serii L za parę tysięcy i nie jest tzw. "sprzętowym onanistą", są obiektywy stałoogniskowe. Osobiście używam 50 mm f1/8 i mimo, że brak zooma jest czasem dotkliwy (jest tylko ten nożny :D ), to zdjęcia są wspaniałe. Dosyć jasny obiektyw, wspaniała plastyka i odwzorowanie kolorów (w CS tylko wyostrzam), choć plastikowy bagnet i trzeszczący korpus, ale cena 350 zł. no bo i "mejdinczajna" lub "bangladesz". Idealny w Tatry do panoramy i do "portretu" np. kasztanów, ale nie w domu. :P Kiedyś pewien zawodowy fotograf na jakimś ambitnym weselisku mówił mi, że używa tylko "stałek" i nosi ze sobą cały plecak "słoików", które przekręca, gdzie się tylko da. Podobno da się to też leczyć ;)

Polecam ci też rozwiązanie ze szkłami do Zenita. Wystarczy nabyć adapter do gwintu m42 za ok 49 zł. (niedaleko węzła wielickiego jest taki sklep) i masz cała gamę analogowych szkiełek na allegro i Pod Halą Targową od 20 do 100 zł: Jupitery, Jowisze, Carl Zeiss, fisheye etc.

Jeśli wolisz już mieć coś bardziej uniwersalnego, to pomyśl nad zakupem: Tamrona 17-50mm f/2.8 XR Di II Asp - nie znajdziesz nic lepszego w tej cenie; focus niezbyt szybki, ogniskowa niezbyt imponująca, ale za to dobre światło f2.8 i stosunkowo małe aberracje, no i cena super. Nie lubię Tamronów, ale gdybym chciał cos kupić do 1500 zł. to tylko to. Tutaj masz test: http://www.optyczne.pl/in...=26&typ=0&moc=0 W Krakowie kupisz za ok. 1100 zł. Jeśli chcesz namiary do dobrego i najtańszego sklepu w okolicach centrum, to napisz na priva :)

Dobrze zaopatrzyć się też w statyw...

Mam nadzieję, że pomogłem :D W razie czego służę pomocą ...
_________________
Dr Bernard Hazelhof twierdzi, że dobrze mieć cele...
 
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 30-09-2008, 20:41   

dzieki za pomoc.. foce Nikonem tak wogole..

testow roznych obiektywow juz sie naogladalem co niemiara i wychodzi na to ze nowy obiektyw Nikkora 18-105 wylapuje najwiecej szczegolow praktycznie w calym zakresie ogniskowej.. dlatego sklaniam sie ku niemu (zeby zastapic obecny 18-55 kitowy bo to badziew).. do tego myslalem o jakims dlugim tele cos w stylu 70-300 ale tutaj juz raczej Tamron wchodzi w gre tylko (notabene malo jest obiektywow ktore mialyby dobre parametry powyzej 200mm ogniskowej - oczywiscie mowa o tych z polki cenowej ponizej 2k pln)..

a co do tej stalki to chyba masz racje, taki 50mm bylby najlepszy do portretowek..

co do tego 18-105 jezeli sie troche znasz to moze looknij na ten link:
http://www.optyczne.pl/13...6_VR_DX_ED.html

ciekawa pozycja..
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
guest
Gość
Wysłany: 18-11-2008, 20:36   

Do portretów to jednak zdecydowanie lepiej 85mm canona 1.8 - jasny - piekny bokeh - odzworowanie prawie 1 do 1
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 19-11-2008, 07:50   

Używasz sprzętu Nikona, ja foce canonem i naprawdę zadowolony jestem z obiektywu Canon EF 70-200 L, 1:4 , oczywiście najmniej byłem zadowolony z jego ceny ale chyba mieści się teraz poniżej 2 tys.
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 19-11-2008, 16:19   

heh.. ja w koncu kupilem tego 18-105 i jest zyleta pod wzgledem rodzielczosci obrazu jest prawie jak stalka ;) nastepny na celowniku bedzie staly 50mm ze swiatlem 1.4, choc ostatnio slyszalem gdzies ze zaj.ebiste sa stalki Sigmy, odkad sigma kupila od nikona kilka patentow na staloogniskowe rozwiazania..

no i jeszcze teraz mam pytanie czy macie do swoich aparatow lampy zewnetrzne? jesli tak to jakie?
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
Kenzo 
Kopacz


Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 2
Wysłany: 20-11-2008, 03:24   

Tsubasa, Z Sigmą 50mm 1.4 akurat ostrożnie, przynajmniej zanim wyeliminują problemy z AF-em.
Ten Nikkor 18-105 jest całkiem niezly jako spacerzoom. Stalka to oprocz ostrości zwykle jasne światło, bokeh i plastyczność. To ciężko znaleźć w zoomach.

Co do lampek, to używam dwie manualne starocie, oraz żarówki błyskowe i zbieram na pierścieniówkę. :)
_________________
Mój fotoblog
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-11-2008, 19:04   

wiem ze spacerzoom, o to mnie sie od poczatku rozchodzilo zeby zastapic kitowy (w podwojnym znaczeniu ;) ) obiektyw 18-55..

co stalka to stalka, zwlaszcza z na dniach ma byc w sklepach nowy 50mm nikkora, ciekawe tylko na jakim poziomie ustawia cene, podejrzewam ze ponizj 1k pln nie zejdzie.. ale chyba warto..

a z lamp jak patrzylem to sa tylko dwie mozliwosci: albo nikon sb 800 albo sunpak PZ42X.. parametry bardzo podobne tylko dwukrotna roznica w cenie, no i sie zastanawiam - przeplacac za firmowke czy nie warto.. nie mialem wczesniej do czynienia z tak zaawansowanymi lampami wiec chetnie wyslucham opinii.. na co zwracac uwage przy zakupie lampy?
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
Kenzo 
Kopacz


Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 2
Wysłany: 20-11-2008, 20:02   

Tsubasa, tu ci nie pomogę, mam Pentaxa i o lampach Nikona nie mam zielonego pojęcia. Zerknij na cyberfoto.pl, tam siedzi dużo nikoniarzy.
_________________
Mój fotoblog
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 16