Poprzedni temat «» Następny temat
Wielicki SMOG - wielickie powietrze
Autor Wiadomość
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 17-02-2018, 01:24   

sprox napisał/a:

Ale później, po pracy, urzędnik taki w markecie, duma wielce, gdy ma wydac SWOJE pieniądze: kupic proszek Ariel za 69, czy Vizir za 39.


Bo nawet największy idioota staje się geniuszem, gdy chodzi o wydawanie własnych pieniędzy :) .
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 18-02-2018, 17:12   

https://krakow.onet.pl/mieszkancy-zabierzowa-walcza-ze-smogiem-dzialania-gminy-zbyt-wolne-i-malo-intensywne/2822yzr
Chyba mało takich przykładów, zazwyczaj obywatele są na nie , nie chcą zmian. Czy Kraków poszedł złą drogą , chyba nie . Wystarczy popatrzeć dzisiaj na mapę airly w Krakowie teraz mają lepsze powietrze niż w Wieliczce, mimo ciasnej zabudowy i setek tysięcy samochodów.
U nas poprawa powietrza tak ,jak w Zabierzowie potrwa 30 lat czego już pewnie nie dożyję.
Pewnie , że to kwestia pieniędzy - te da się zorganizować - wystarczy dobra wola rządzących Państwem, a trudniejsze to zmiana mentalności ludzi, przecież węgiel jest najlepszy, a jak dorzuci się mebli i butelek to będzie taniocha. Dopiero , jak ludzie mają problem ze zdrowiem przypominają sobie ,że warto coś zmienić.
_________________
markoantonio
 
     
login01
Kopacz


Dołączył: 18 Sty 2018
Posty: 9
Wysłany: 18-02-2018, 20:26   

masakra z tym smogiem ja np musze chodzić w masce b przez slaba jakosc powietrz caly czas doskwiera mi kaszel :(
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 19-02-2018, 07:03   

Najgorsze ,że to dziadostwo wchodzi do domu - sprawdziłem pożyczonym pyłomierzem i tym wszyscy oddychają w tym najmłodsi, nic dziwnego , że później wiecznie chorzy.Kupiłem oczyszczacz działa. Szkoda tylko, że człowiek doprowadził do tego , że tak zasyfił powietrze, że trzeba je później oczyszczać. Teraz oczyszczacz to standardowe wyposażenie , jak lodówka.
Jest to przerażające , ale tak jest. Długo zwlekałem z zakupem bo wcześniej myślałem , że to tylko marketing i zarabianie szmalu, ostatecznie nawet lekarz zalecił kupno i stało się.
Świadomość ekologiczna, a co za tym idzie zdrowotna w narodzie nikła, w tym względzie dużo jeszcze do zrobienia. Ile niektórzy wydają na palenie papierosów rocznie , jak by te pieniądze przeznaczyć na lepsze ogrzewania domu? To raczej szkoda, takie myślenie.
_________________
markoantonio
 
     
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 19-02-2018, 09:53   

markoantonio napisał/a:
Szkoda tylko, że człowiek doprowadził do tego , że tak zasyfił powietrze, że trzeba je później oczyszczać. Teraz oczyszczacz to standardowe wyposażenie , jak lodówka.
Jest to przerażające , ale tak jest.


Odrobina optymizmu: człowiek zasyfił wcześniej wodę - że trzeba ją oczyszczać. Dziś z grubsza temat mamy ogarnięty - umiemy w miarę sprawnie ją oczyszczać. Więc z powietrzem też temat ogarniemy w końcu. Za 20 lat, może za 30 ale ogarniemy.
Smog nie mniejszy niż teraz w Polsce zbierał śmiertelne żniwo w latach 60-tych XX wieku w Anglii. Dziś to już wspomnienie. Nie wiem czy droga angielska jest do powtórzenia bo u nich oznaczało to całkowite wyeliminowanie węgla jako paliwa. Skończyło się to masowym zamykaniem kopalń i wojną z górnikami, którą musiała stoczyć Margaret Thatcher.
Nasz problem z węglem jest podwójny - wciąż opiera się na nim gospodarka Śląska a po drugie nie mamy sensownej alternatywy. Bo co zamiast polskiego węgla - ruski gaz?
 
     
atam 
Mina


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Lis 2008
Posty: 1021
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 19-02-2018, 20:36   

markoantonio napisał/a:
Teraz oczyszczacz to standardowe wyposażenie

też dokonałam zakupu w tym roku.....a na ferie...nad morze...fantastyczne powietrze :)
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 19-02-2018, 20:56   

Węgiel dla elektrowni , maja odpowiednie filtry.
A czy gaz , jakby był nie ruski lecz czeski teoretycznie to byłby lepszy?
Nie tylko gaz, ale pompy ciepła, geotermie itd ale niektóre z nich wymagają wsparcia i inwestycji na szczeblu państwowym.
_________________
markoantonio
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 23-02-2018, 01:18   

Pośrednio pochodzenie gazu ma znaczenie, gdyż jego kaloryczność może zależeć od miejsca wydobycia. Pochodzenie "paliwa" ma znaczenie czysto polityczne, najlepiej, żeby gaz był nasz, ale mamy go stosunkowo niewiele, więc skazani jesteśmy na import, co wcale nie znaczy, że mamy być uzależnieni od kaprysów jednego dostawcy (ze wschodu, zachodu południa czy północy)
O wynalazkach typu pompy ciepła, fotowoltaika, etc była już mowa w tym wątku: to są fanaberie nieuzasadnione ekonomicznie. Z jakiego to powodu wszyscy (państwo) mamy finansować rozwiązania, które w naszym klimacie, albo są mało efektywne albo zupełnie nieopłacalne?
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
  Wysłany: 23-02-2018, 07:26   

Nie zgodzę się z Darkiem ,że pompa ciepła to fanaberia , znam osoby, które są z tego zadowolone i to w Wieliczce są osiedla , które takie rozwiązania funkcjonują. Dlaczego nie dopłacać do rozbudowy geotermii , raz że czyste źródło energii , drugi raz bo nasze własne.
Dywersyfikacja pozyskiwania gazu ziemnego, jak najbardziej. Podejmowane działania pozyskiwania metanu z naszych kopalni też do nich należą, niewykluczone, że dalszy rozwój nauki pozwoli pozyskać gaz w większej ilości z naszych zasobów węgla. Na Podkarpaciu okazuję się ,że pokłady gazu są większe niż zakładowe, chociaż wiadomo , że ralatywnie do zapotrzebowania nie są to kolosalne ilości. Mówienie , że eko energia z pomp, geotermii to fanaberia jest błędem. Czyli co , jak kiedyś tam skończą się zasoby węgla, gazu to ludziom wiatr w domu będzie hulał, a fabryki przestaną funcjonować ? Niemożliwe , stopniowy wzrost udziału odnawialnych źródeł energii plus szeroko termomodernizacja , która u nas jest dużym problemem
pozwoli zaoszczędzić zasoby naturalne (chyba, że zaczniemy pozyskiwać metan z innych planet, a jest go tam pod dostatkiem - science fiction :) :) , znacznie opóźni wyczerpanie naturalnych bogactw, wtedy fanaberia przestanie być fanaberią i 100 % energii będzie odnawialnej . Nie będzie alternatywny , pewnie , że to kwestia dokładnie nieokreślona w czasie , ale nie znaczy, że my mamy wszystko wypalić, co się tylko da.
_________________
markoantonio
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 23-02-2018, 11:19   

Zapytam przewrotnie: dlaczego jeszcze nie masz pompy ciepła?
Zerknij do poprzednich wpisów tego wątku (nie tylko moich), z których wynika, że od kopalin łatwo się nie uwolnimy. Już w latach 70 XX wieku podczas kryzysu paliwowego wysuwano twierdzenia, że kopaliny się skończą w najlepszym przypadku za 100 lat. Tymczasem ceny ropy są najniższe od kilkunastu lat a technologia wydobycia ropy i gazu z łupków prawie wywróciła wszystko do góry nogami.
Twierdzę, że w naszym klimacie pompy ciepła to fanaberia, ale są kraje w których >90% energii jest pozyskiwanych ze źródeł odnawialnych (Norwegia). Tyle, że to co jest możliwe tam, nie jest możliwe u nas.
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 23-02-2018, 12:51   

Dlaczego nie mam pompy ,bo nie mam ogrzewania podłogowego, a instalacja jest nowa jakbym miał to pewnie bym się pokusił ponieważ ceny takich urządzeń spadają, dlatego zdecydowałem się na gaz. Budując nowy dom dlaczego nie? Poniżej znalazłem
przykład z okolic Krakowa , że da się. Nie widzę tu związku z klimatem.
http://www.pompaciepla-24.pl/
To , że kopalin wystarczy np. na 200 lat to moje pytanie brzmi co dalej , jak się skończą?
Możemy wyjść z założenia nam starczy , reszta niech się kiedyś martwi , my będziemy mieli i jest o.k.
A geotermia w naszym klimacie dlaczego nie? Są rejony gdzie to świetnie funkcjonuje i zkilmatem nie ma nic współnego również w Polsce południowej , ale tak jak pisałem to wymaga inwestycji ze strony Państwa - rozbudowa instalacji, nikt nie robi sobie sam odwiertów do ciepłych źródeł.
Norwegia piszesz , że inny klimat , owszem bardziej surowy od naszego , zasobniejszy w surowce naturalne ( a mimo to kierują się w stronę ekoenergii czyli myślą przyszłościowo , a nie tylko , że teraz mają dużo np. ropy naftowej) oczywiście i sam kraj bogatszy i się da , a u nas nic nie da? Dlaczego bo politykom , tak wygodniej plus grupy nacisku itd. Nikt nie powiedział ,że to da zrobić w 2 lata ,ale kiedyś trzeba zastartować. Jest jak, jest bo dziesiątki lat nikt się środowiskiem nie przejmował, bezpieczniej było trzymać społeczeństwo w nieświadomości.Śmieci do rowu , ścieki do rzeki a butelki do pieca , czy nie jest to codzienność i klimat nie nic do tego tylko ludzka mentalność. Nie ma co na klimat zwalać , tylko trzeba się przyznać , że ludzie nie chętni są zmianom, od decydentów zaczynając, a na każdym z nas kończąc.
_________________
markoantonio
 
     
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 23-02-2018, 13:03   

markoantonio napisał/a:
w Wieliczce są osiedla , które takie rozwiązania funkcjonują


Zaciekawiło mnie to. Mamy w Wieliczce jakieś osiedla podpięte do pompy ciepła?
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 23-02-2018, 14:50   

Wiem ,że ta osiedle funkcjonuje na Grabówkach , deweloper sprzedawał mieszkania z zainstalowanymi już pompami ciepła, z tego co wiem mieszkańcy nie mają tam gazu ziemnego tylko gruntowe pompy ciepła.Jest to inwestycja z przed około 8 lat.
To uważam fajne podejście dewelopera, przyszłościowe, niektórzy myślą wstecz oddają nowe szeregówki z kotłem na węgiel : dziękuje płacić tyle kasy i bawić się w niewolnika pieca.
Pozytywny przykład to moim zdaniem właściciel Eko motelu na Wierzynka. Człowiek nie jest już najmłodszy ale myśli do przodu ,w zainstalowanych ekoinstalacjach widzi potencjalne dla siebie oszczędności, nie tylko widzi ale realnie je uzyskuje. Miałem przyjemność w motelu oglądać rozwiązania połączenia woltaniki słonecznej , solarów i gazu i bodajże bym nie skłamał pompy ciepła typu powietrzę, zainstalowany mały wiatrak. Oby takich ludzi z takim myśleniem, jak najwięcej : młodych duchem i dobrymi pomysłami , myślącymi przyszłościowo , rozwojowo i z wyprzedzeniem i eko.
_________________
markoantonio
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 23-02-2018, 16:12   

markoantonio napisał/a:
Poniżej znalazłem
przykład z okolic Krakowa , że da się. Nie widzę tu związku z klimatem.
http://www.pompaciepla-24.pl/

No pewnie, że się da, bo ostatnie zimy niewiele mają wspólnego z zima typową dla naszego klimatu. I jak chcesz wykorzystywać tylko pompy ciepła przy pojawieniu się nagle "normalnych" zimowych temperatur to musisz dogrzewać. A jak chcesz dobrać moc grzewczą taką jak dla kotła gazowego to instalacja będzie kosztowała krocie. Wbrew pozorom, zachodnie rejony Skandynawii mają łagodniejszy klimat niż w Polsce ze względu na ciepły prąd zatokowy.
Geotermia jest super, ale pod warunkiem, że wykorzystasz ją do produkcji prądu elektrycznego, albo możesz ją wykorzystać w istniejącej sieci grzewczej. Wprowadzenie takiego źródła ogrzewania nawet w Wieliczce byłyby ogromne. Musielibyśmy być drugą Islandią, gdzie wystarczy "łopatę wbić" i mamy dostęp do wód geotermalnych prawie przy każdym domu.

markoantonio napisał/a:
Norwegia piszesz , że inny klimat , owszem bardziej surowy od naszego , zasobniejszy w surowce naturalne a mimo to kierują się w stronę ekoenergii czyli myślą przyszłościowo , a nie tylko , że teraz mają dużo np. ropy naftowej) oczywiście i sam kraj bogatszy i się da , a u nas nic nie da? Dlaczego bo politykom , tak wygodniej plus grupy nacisku itd.

Wykorzystanie energii odnawialnej tam nie miało żadnego podłoża ideologicznego, lecz czysto pragmatyczne. Surowce (ropa, gaz) odkryli znacznie później a rzeki mieli od zawsze, więc budowano hydroelektrownie.

markoantonio napisał/a:
Pozytywny przykład to moim zdaniem właściciel Eko motelu na Wierzynka. Człowiek nie jest już najmłodszy ale myśli do przodu ,w zainstalowanych ekoinstalacjach widzi potencjalne dla siebie oszczędności, nie tylko widzi ale realnie je uzyskuje. Miałem przyjemność w motelu oglądać rozwiązania połączenia woltaniki słonecznej , solarów i gazu i bodajże bym nie skłamał pompy ciepła typu powietrzę, zainstalowany mały wiatrak. Oby takich ludzi z takim myśleniem, jak najwięcej : młodych duchem i dobrymi pomysłami , myślącymi przyszłościowo , rozwojowo i z wyprzedzeniem i eko..


To polecam lekturę (szczególnie ostatni akapit):
http://www.nawierzynka.pl...3_0722_26_1.pdf

Jeżeli podniesiesz zamożność społeczeństwa do odpowiedniego poziomu nagle okaże się, że nikomu nie będzie chciało babrać się w brudzie i smrodzie kotłów węglowych. To, że w innych krajach zwraca się uwagę na ekologię, nie wynika bynajmniej z ich większej świadomości w tym zakresie. To jest również "biznes". Cała Europa zachodnie zanieczyszczała do niedawna powietrze w znacznie większym stopniu niż my. I skoro tak im zależy na ochronie wspólnego dobra, dlaczego nie chcą się podzielić technologią, tylko ją nam sprzedają za "ciężkie" pieniądze?
Wielki orędownik ochrony środowiska, laureat nagrody Nobla: Al Gore, na spotkania i konferencje związane z ochroną środowiska naturalnego przybywał, a jakże, własnym odrzutowcem :) .
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 23-02-2018, 19:17   

Powiem ,tak że ta dyskusja mi się podoba:) , zmusza do myślenia i szukania nowych argumentów
Każdy ma swoje argumenty , a prawda jest pośrodku :)
Nie neguje , że ochrona środowiska to ogromny biznes, jak każda inna dziedzina życia, co nie znaczy , że mamy o nie nie dbać.
Zamożność społeczeństwa owszem , dlatego pisałem o wspieraniu Państwa, może trzeba obniżyć Vaty , akcyzy itd, by dostępność eko była łatwiejsza.
Może Polska lepiej drugą Hiszpanią niż Islandią - wolę słońce niż lód:)
_________________
markoantonio
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,57 sekundy. Zapytań do SQL: 16