Poprzedni temat «» Następny temat
Wielicki SMOG - wielickie powietrze
Autor Wiadomość
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 23-02-2018, 19:31   

Artykuł o Panu Adamie , wcale nie przeczy temu co o nim napisałem , sam powiedział liczy się jutro..., więc myśli przyszłościowo , dla mnie to pozytywny przykład.
_________________
markoantonio
 
     
Kozmicki 
ZawaliskoPomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 23-02-2018, 19:52   

Darek napisał/a:
Cała Europa zachodnie zanieczyszczała do niedawna powietrze w znacznie większym stopniu niż my. I skoro tak im zależy na ochronie wspólnego dobra, dlaczego nie chcą się podzielić technologią, tylko ją nam sprzedają za "ciężkie" pieniądze?


Dobre podsumowanie dyskusji. Myślę, że wiemy dlaczego musimy płacić ciężkie pieniądze. Opracowanie, wdrożenie i eksploatacja wszystkich bez wyjątku alternatywnych technologii grzewczych nie jest ekonomicznie opłacalna. Skoro Niemcy czy Holendrzy dopłacają do niej u siebie to chociaż na innych zarobią. ;)

W przywołanej tu Norwegii i w Niemczech podstawą bezpieczeństwa energetycznego ludności są jednak elektrownie. Norwegowie choć są największym po Rosji producentem gazu w Europie, to na rynku krajowym sprzedają po tak preferencyjnych cenach prąd, że nikomu nie opłaca się ogrzewać gazem. Spryciarze całe wydobycie gazu i ropy eksportują a swój prąd biorą z hydroelektrowni. W Polsce model nie do powtórzenia -za mało gór. A Niemcy? Może nasze zachwyty nad ich "ekosprytem energetycznym" nieco zbledną gdy przeczytamy, że:

Co roku więc na dotowanie energetyki odnawialnej wypływa z niemieckiego budżetu federalnego ok. 23 mld euro. Ponadto przeciętny użytkownik mieszkania płacił za prąd już 1,2 tys. euro rocznie, gdy dziesięć lat temu było to 700 euro.

link

Konkluzja jest taka: Niemiecki budżet dopłaca prawie 100 mld zł (czyli około 25% polskiego budżetu krajowego) za wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych a mimo to Niemcy płacą 60% więcej za prąd. Dla ustalenia uwagi, w Polsce "przeciętny użytkownik mieszkania" płaci za prąd około 250 euro rocznie.
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 23-02-2018, 22:46   

Z innych ciekawostek:

http://biznes.interia.pl/...em,2037433,4199

Przykładów "kreatywnego sposobu ochrony środowiska" można mnożyć na pęczki: afera z silnikami diesla, wcześniej tworzywa sztuczne, które miały być ekologicznym materiałem poddawanym w nieskończoność recyklingowi, itp.

Prawie cały zachód europy jest cyniczny do bólu i pod płaszczykiem ochrony środowiska różne dziwne rzeczy wymyśla, łącznie z tym, że przeniósł prawie całą produkcję do Chin, gdzie nikt normami ochrony środowiska się nie przejmuje. To samo z odpadami, łatwiej (taniej) jest je wyeksportować do krajów trzeciego świata. Bo swojego podwórka się nie truje, a, to że jakiś inny kraj gdzieś na drugim końcu świata jest zasyfiony to już zupełnie inny problem.
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 24-02-2018, 07:49   

Tak prąd u nas też jest z z węgla , ale ogrzewanie na prąd przynajmniej w Polsce to możliwie najdroższa forma ogrzewania, taniej wychodzi , jak ktoś napisał ruski gaz. Przykład na rok 2016, ale daje obraz na całą sprawę http://www.XXX...mi-mediami.html
Jest tam tabela , która wszystko przedstawia. Czyli , jak to jest Polska węglem stoi ,a kwh energii z gazu jest dwa razy tańsza niż z węgla ????
Nawet zakładając niższą sprawność nawet na poziomie 90 % kotła gazowego i tak wyjdzie mniej niż prądem.
_________________
markoantonio
 
     
Kozmicki 
ZawaliskoPomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 24-02-2018, 11:58   

markoantonio napisał/a:
ogrzewanie na prąd przynajmniej w Polsce to możliwie najdroższa forma ogrzewania


Dziś tak jest - zgoda. Ale łatwo można to zmienić. O tym rozmawiamy, że to kwestia strategi gospodarczej. Można kilkoma prostymi ruchami administracyjnymi np. podnieść cenę węgla. A jednocześnie wprowadzić - jak w Niemczech dopłaty z budżetu do prądu - na początek np. dla tych, którzy zamienią węgiel na prąd. Prościej jest zamontować superwydajny (i megadrogi i przy okazji) filtr na komin kolejnej elektrowni.
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 24-02-2018, 12:24   

Z innej bajki , ale podobne. Ciekawe co z tego będzie? Chiński badziew czy realna konkurencja?
https://www.money.pl/giel...,0,2399177.html
_________________
markoantonio
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 24-02-2018, 13:17   

Chińczycy mają >90% zasobów metali rzadkich i są prawie monopolistami jeżeli chodzi o produkcję akumulatorów i ogniw fotowoltaicznych. Samochody nauczyli ich produkować (a raczej chińczycy "podpatrzyli") od większości koncernów światowych. Kwestia czasu, kiedy "normalne" samochody chińskich producentów się pojawią na rynku. Kilka prób już było ale polegli na wymogach bezpieczeństwa. Z drugiej strony po co im europejskie rynki, skoro mają swój wewnętrzny, większy niż europejski.
 
     
Kozmicki 
ZawaliskoPomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 27-02-2018, 08:56   

Jakby głos w naszej dyskusji:


Niepołomice, gdzie Straż Miejska skontrolowała w tym sezonie grzewczym w sumie ok. 200 palenisk, uruchomiły w połowie stycznia aplikację „Złap smoga” (na smartfony), pozwalającą mieszkańcom zgłaszać anonimowo zdarzenia związane z zatruwaniem powietrza. Z tej możliwości skorzystano na razie ponad 20 razy. Większość zgłoszonych miejsc SM już skontrolowała. Podejrzenia o spalaniu szkodliwych odpadów nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości.
- Wyniki dotychczasowych kontroli pokazują, że w naszej gminie winnym skażenia powietrza jest najczęściej palenie w piecach złej jakości węglem, a nie zabronionymi odpadami - powiedział nam Krzysztof Zielonka ze Straży Miejskiej w Niepołomicach.


Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski...smoga,12964885/
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 27-02-2018, 19:57   

Z tego co wiem program wymiany pieców wypada lepiej w Niepołomicach niż w Wieliczce. Mniej biurokracji i więcej dotacji.Kolejny plus dla Niepołomic , Wieliczka winna brać przykład.
_________________
markoantonio
 
     
Kozmicki 
ZawaliskoPomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 28-02-2018, 09:03   

Wywołana do tablicy Wieliczka:

W gminie Wieliczka, gdzie jest ponad 16 tys. dymiących palenisk (najwięcej w Małopolsce), ruszył jesienią ubiegłego roku także program wymiany domowych kotłów z dopłatą unijną. Z szacunków wynika, że pieniędzy z tej puli wystarczy na likwidację blisko 720 starych urządzeń grzewczych (a chęć udziału w projekcie zdeklarowało około tysiąca właścieli budynków).

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski...iecow,12967567/
 
     
Monikita
Gwarek


Dołączył: 28 Cze 2017
Posty: 11
Wysłany: 28-02-2018, 13:10   

Zwróćcie proszę uwagę, że wątek o wielickim smogu założony został w 2009, co się od tego czasu zmieniło? śmiem twierdzić mało, a z osobistego doświadczenia wygląda to tak:
Od ponad 2 lat boksuję się z tematem wymiany pieca węglowego na gazowy i pozyskania dofinansowania na ten cel.
Najpierw telefon do wydziału środowiska - jakieś 1,5 roku temu, gdy Kraków już był w szczycie programu wymiany pieców. Miła Pani z rozbrajającą szczerością stwierdziła, że ponieważ nikt się nie zgodził pracować na dedykowanym dla tego celu stanowisku, dofinansowania nie będzie w najbliższym czasie.
W 2017 roku okazało się, że specjalista jest - brawo, co z tego skoro na odpowiedź na maila czeka się - uwaga 6 miesięcy !!!!
Dopiero po moich kilku telefonicznych interwencjach, łaskawy Pan odpisał...konkretnie? bynajmniej...
Oczywiście złożyłam ankietę przed audytową w Urzędzie - było to równo rok temu...do dzisiaj audyt nie wykonany...Rezolutny Pan z Urzędu kazał dzwonić w lecie - 2018 może coś ruszy...
A w międzyczasie polecił mi skorzystał z usług Banku Ochrony Środowiska - żebym wzięła kredyt.
Powiedzcie mi proszę - Ci ludzie mają płacone wynagrodzenie z naszych podatków - za co????
Druga sprawa to, czy do kogokolwiek taki audytor trafił?
Po trzecie podobno pula finansowania jaką Wieliczka otrzyma nie wystarczy nawet na 1/3 chętnych do wymiany, a więc jak się będzie odbywać selekcja podań?
Znajomy, znajomemu???

Jestem wysoce zniesmaczona pracą Urzędu w tej sprawie...a jak się człowiek zwłaszcza w zimie przejedzie wieczorem przez Wieliczkę to widać jak niejeden gumiak, lakierowana szafa i stary koc idą kominem w górę.

I co na to poradzić?
 
     
LZK
Kierat konny


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 313
Wysłany: 03-03-2018, 17:40   

W ramach walki ze smogiem chcą przyłączyć do Krakowa gminy ościenne:
http://www.dziennikpolski...gminy,12973668/

To jak, wchodzimy w to? :D ;)
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 04-03-2018, 11:39   

Do wchłonięcia pewno nie dojdzie , bo gminy nie oddadzą części atrakcyjnego terytorium, albo wszystko albo nic.Ten pomysł to tylko jedna osoba więc czyni to mało realnym.
Czy wchłonięcie przez Kraków byłoby dobre dla Wieliczki?
Możemy gdybać, czy nie bylibyśmy 5 kołem u wozu i nadal tyko wielką sypialnią starego Krakowa. Teoretycznie by nas pożarli to deal odnośnie inwestycji, nazwa Kraków zobowiązuje, standard winien być wyższy.Całkowite przejęcie to wszystkie wioski stają się osiedlami. Tu może wiele nie tracimy , tereny nie są rolnicze, ale musieliby zainwestować w infrastrukturę. Powiat wielicki zniknąłby z mapy.
W gospodarce Kraków gdy byłby firmą to pożerał , by wszystkie gminy kolejno takie prawo rynku, konsolidacja , duży ma większą siłę przebicia, synergia itd, codzienne życie dużych firm, mniejsze firmy zjadają na deser.
Tylko , że Kraków to nie przedsiębiorstwo i tak łatwo nie poszłoby i nie pójdzie.W najbliższym czasie raczej nie zamienimy miasto Wieliczka na dzielnica Wieliczka, a wioski na osiedla.
_________________
markoantonio
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 04-03-2018, 12:10   

http://airindex.eea.europa.eu/
Jeszcze jedno wyjście na jak oddychać czystym powietrzem,Wyjechać najlepiej do Francji , Portugalii , Hiszpanii lub Skandynawii :)
_________________
markoantonio
 
     
Kozmicki 
ZawaliskoPomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 04-03-2018, 12:10   

markoantonio napisał/a:
Czy wchłonięcie przez Kraków byłoby dobre dla Wieliczki?


To się stanie - Kraków organicznie potrzebuje przestrzeni. To jest kwestia może 10 może 15 lat, ale się stanie. Dlatego nie warto rozmawiać "czy" - bo wyboru nie mamy. Warto rozważać jak wykorzystać szansę i właśnie "jak nie dać się pożreć". ;)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 11