Poprzedni temat «» Następny temat
Wielicki SMOG - wielickie powietrze
Autor Wiadomość
T
Kierat konny


Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 331
Wysłany: 14-10-2011, 20:51   

To prawda - dobrze byłoby poznać zakres obowiązków straży miejskiej w Wieliczce. Podasz mi proszę podstawę prawną ich działalności? Dziekuję.
_________________
Zawsze wyorbrażałem sobie Raj jako bibliotekę; nigdy jako ogród.
Jorge Luis Borges
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 14-10-2011, 21:36   

T napisał/a:
proszę podstawę prawną ich działalności
Moze byc ustawa o strazy gminnej?
http://www.abc.com.pl/serwis/du/1997/0779.htm
 
     
T
Kierat konny


Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 331
Wysłany: 14-10-2011, 21:39   

Dziękuję za link. Bardzo pouczający dokument, z którego wynika m.in. to:
1. Przełożonym Komendanta jest burmistrz (może dać komendatowi zadanie specjalne współpracy z wydziałem ochrony środowiska czy nie?)
2. Szczegółową strukturę organizacyjną straży określa regulamin straży nadawany przez radę gminy (strona straży miejskiej jest "w budowie" co utrudnia nieco zadanie odnalezienia wszystkich dokumentów).
3. Straż wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynikające z ustaw i aktów prawa miejscowego (teoretycznie rada miejska może ustanowić takie spec-komando do sprawdzania pieców po wioskach).

Straż miejska w Wieliczce działa na podstawie: ustawy o strażach gminnych, regulaminu straży miejskiej (Uchwała nr VII/87/99 z 23 kwietnia 1999 roku), statutu straży miejskiej (Uchwała nr LVII/483/2006 z 19 czerwca 2006) i "innych powszechnie obowiązujących przepisów prawa".

Jak to zwykle bywa prawo w temacie jest rozległe i z każdą chwilą bardziej skomplikowane, zależne od przepisów wykonawczych i rozporządzeń oraz rozmytych stwierdzeń. Przyznaję, że się poddaję i jak do mnie przyjdą między 6:00 a 22:00 to powiem: oto kotłownia, pełnijcie swą powinność.

PS Tak; myślę że wynika z tego, że strażnicy miejscy mogą przyjść solo i stwierdzić węchem, że śmierdzi palonymi śmieciami. Na pewno po wizytacji spec-komanda spisywany jest protokół, gdzie można zgłosić swoje zastrzeżenia bądź odmówić podpisania a potem pisać osobne wyjaśnienie. Strażnik teoretycznie może wlepić Ci mandat, Ty możesz go nie przyjąć itd.
Jak poza tym skutecznie się bronić przed fałszymi oskarżeniami lub nadgorliwością strażników - nie wiem; mam nadzieję, że się nie będę musieć dowiadywać. Z Prawa ochrony środowiska wynika też, że burmistrz występuje do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjęcie odpowiednich działań będących w jego kompetencji, "jeżeli w wyniku kontroli organy te stwierdzą naruszenie przez kontrolowany podmiot przepisów o ochronie środowiska lub występuje uzasadnione podejrzenie, że takie naruszenie mogło nastąpić, przekazując dokumentację sprawy" Nie sądzę, by to dotyczyło palenia śmieci w piecu przez Kowalskiego tylko pewnie zanieczyszczenia środowiska na dużą skalę (przez zakład przemysłowy etc), ale teoretycznie arsenał nacisku jest spory. Praktyka pokazała, że na osiedlu w Wieliczce straż miejska się poddała.
_________________
Zawsze wyorbrażałem sobie Raj jako bibliotekę; nigdy jako ogród.
Jorge Luis Borges
Ostatnio zmieniony przez T 14-10-2011, 22:49, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 14-10-2011, 22:40   

sprox napisał/a:
Do Kluski wpadli o 4.
Kpk art. 219 – 221
W sprawach niecierpiacych zwloki moga rowniez od 22-6. Palenie w piecu chyba sie nie zalapie. ;)
 
     
wesola_wdowa 
Kopacz


Wiek: 66
Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 6
Wysłany: 14-10-2011, 22:48   

Dla mnie jest to wazne ,bo od pewnego czasu mieszkam sama .
I tez pale weglem .
Boje sie ,ze teraz kazda osoba moze podac sie za straz ekologiczna i zazadac dostepu do domu.
Skoro Straz Miejska nie zostala wpuszczona to widocznie tak mozna .
Dziekuje za odpowiedz.
 
     
T
Kierat konny


Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 331
Wysłany: 14-10-2011, 23:04   

wesola_wdowa napisał/a:
Boje sie ,ze teraz kazda osoba moze podac sie za straz ekologiczna i zazadac dostepu do domu.

Było już na "pracownika administracji" to może być i na rzekomą ochronę srodowiska. Najlepszy patent jaki znam w takich sytuacjach (oprócz iść w zaparte i nie otwierać - jak rozumiem zadziałało) to poinformować, że chętnie wpuścisz, ale najpierw zadzwonisz do wydziału ochrony środowiska oraz straży miejskiej, że pracownik wydziału Nowak i strażnik miejski Kowalski (poproś o imienne przedstawienie się) rzeczywiście dzisiaj mieli sprawdzać piece. Fałszywi po tym oświadczeniu sobie pójdą (najpierw mogą marudzić, że po co, że im pilno, że roboty dużo a potem im się coś nagle przypomni albo Cię zwyzywają od nadgorliwych złych kobiet) a prawdziwi będą tylko marudzić pod drzwiami. Zadzwoń na serio, tylko ich nie pytaj o numer telefonu, bo fałszywi czasem mają pomocników od potwierdzania swoich wersji. Albo jak żyjesz w dobrych stosunkach z sąsiadami to zadzwoń do nich po pomoc, bo masz jakichś podejrzanych delikwentów pod drzwiami.
U nas po wsi chodzili fałszywi strażacy (tacy ze Straży Pożarnej) to już to mamy przerobione.
_________________
Zawsze wyorbrażałem sobie Raj jako bibliotekę; nigdy jako ogród.
Jorge Luis Borges
 
     
wesola_wdowa 
Kopacz


Wiek: 66
Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 6
Wysłany: 14-10-2011, 23:46   

A moze jest tutaj jakis pracownik Strazy Miejskiej i powie ,co w tej sytuacji trzeba zrobic.
Nie chce zadzierac ze straza ,ale tez zwyczjanie po babsku boje sie .
Telefon "na wnuczka" juz kilka miesiecy temu mialam .
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 14-10-2011, 23:49   

wesola_wdowa napisał/a:
jest tutaj jakis pracownik Strazy Miejskiej
O tej porze!?!?!? :D
 
     
wesola_wdowa 
Kopacz


Wiek: 66
Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 6
Wysłany: 14-10-2011, 23:57   

Fakt ,pozna pora .
Ja po prostu bardzo sie boje obcych ludzi .
Nie chce nikogo obcego do domu wpuszczac , jak nie bede musiala .
Jeszcze raz dziakuje za pomoc .
 
     
sprox
Mina


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2011
Posty: 1256
Wysłany: 15-10-2011, 01:17   

Wesoła-wdowo: za niewpuszczenie obcych do domu, nic ci nie grozi. Nawet jesli to beda policjanci (byc moze falszywi, a ty nie wiesz jak ich autentycznosc sprawdzic).
Jak dalej beda sie chcieli z Toba spotkac, i beda autentyczni, to zostawia "prosbe" o stawienie sie na komende w najblizszy czwartek, o 15.
Tam juz mozesz bezpiecznie pojsc, bo budynki komend policji w Polsce sa jak najbardziej autentyczne i wlos ci z glowy tam nie spadnie.
_________________
Unión Europea nos trae por la calle de amargura.
European Union brings us down the street of bitterness.
 
     
wesola_wdowa 
Kopacz


Wiek: 66
Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 6
Wysłany: 15-10-2011, 08:09   

Troche jestem tym przerazona .
Czytajac posty mam wrazenie ,ze istnieje duza dowolnosc w interpretacji przepisow .Moze jednak ktos kompetetny ze Strazy Miejskiej podpowie ,co trzeba robic.
Nie sadze aby Straz byla zagrozeniem dla obywatela .
Ale tez nie powinno byc dowolnosci w interpretacji przepisow.
Osoby samotne i w dodatku kobiety w spotkaniu z ew agresorem sa na straconej pozycji.
No to sie dowiedzialam ...
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 15-10-2011, 08:20   

A nie mozesz czegos sama poczytac? Np http://www.popowski.pl/mo...ic-do-domu.html albo tu http://www.egospodarka.pl...cic,1,20,2.html albo...
Nie mozesz zadzwonic na policje i zapytac? Albo na straz miejska a nie czekac az przyjada do ciebie na forum?
 
     
wesola_wdowa 
Kopacz


Wiek: 66
Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 6
Wysłany: 15-10-2011, 08:33   

Hmm ,strasznie mnie skrzyczales ..
Uwazalam ,ze forum jest miejscem wymiany informacji i mysli .
W tych linkach nie doczytalam sie niczego ,coby zwiazane bylo z paleniem w piecu i wejsciem do domu Strazy Miejskiej .
Niemniej dziekuje za pomoc .
Z mojej strony do wszystko .
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 25-11-2011, 18:16   Smog nad Wieliczką

W Krakowie wciąż utrzymuje się wysokie zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym; jego stężenie w ciągu ostatniej doby w al. Krasińskiego przekraczało normę ponad 2,5-krotnie - poinformował w piątek Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

- Sytuacja jest wciąż zła. Nie ma stanów alarmowych, ale normy zanieczyszczeń są przekroczone. Niestety prognozy synoptyków się nie sprawdziły, nie ma wiatru, który rozwiałby zanieczyszczenia – powiedział w piątek Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko.

W ostatniej dobie średnie stężenie pyłu zawieszonego w Tarnowie wyniosło 192 mikrogramy na metr sześcienny; w Nowym Sączu 156 mikrogramów/m sześc., w Krakowie na al. Krasińskiego 137 mikrogramów/m sześc., w Nowej Hucie 121 mikrogramów/m sześc., a na Kurdwanowie – 72 mikrogramy/m sześc. Norma średniodobowa to 50 mikrogramów/m sześc.


Całość artykułu tutaj:
http://wiadomosci.onet.pl...-wiadomosc.html

Jakby ktoś miał wątpliwości, że sprawa nie dotyczy Wieliczki, to dziś zrobiłem te zdjecia z granicy Mietniowa/Chorągwicy, około 4 kilometry od Wieliczki. W Wieliczce dziś według moich informacji nie było w ogóle słońca, a już te 4 kilometry dalej i 200 metrów wyżej, cały dzień było słonecznie (choć nie bezchmurnie, rano Tatry były widoczne).





_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
anulka_karenina
Gwarek


Dołączył: 09 Lis 2011
Posty: 17
Wysłany: 25-11-2011, 19:12   

A co proponujesz w zwiazku z ta sprawa ?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 16