Poprzedni temat «» Następny temat
Zadłużenie gminy
Autor Wiadomość
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 21-11-2011, 12:02   

nietopesh napisał/a:
Do Wieliczki idzie kryzys. Miasto musi zacisnąć pasa

Znamienne jest, że krytycznie o zarządzaniu Wieliczką odważa sie pisać Gazeta Krakowska ( http://www.gazetakrakowsk...ryzys,id,t.html ), w przeciwieństwie do przyklakującego Dziennika Polskiego.
 
     
Piotrex 
Mina
Obiezyswiat



Osiedle: wies
Pomógł: 1 raz
Wiek: 96
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 1447
Skąd: Wieliczka i okolice
Wysłany: 21-11-2011, 19:20   

No jak Kraków stracil płynność finansową to Wieliczka tym bardziej bedzie okrojona z pieniedzy, baaa sądze że wszystkcih urzedników teraz bedzie sie wyganiac w celach poszukiwawczych :diabel:
 
     
Ania5 
Szyb


Osiedle: Sienkiewicza
Wiek: 46
Dołączyła: 09 Lut 2011
Posty: 162
Wysłany: 22-11-2011, 07:27   

Marzenia o kinie miał chyba tylko Pan Burmistrz, wszyscy jeżdżą do Multikina oraz do Cinema w Bonarce.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 22-11-2011, 08:36   

Cytat:
Marzenia o kinie miał chyba tylko Pan Burmistrz, wszyscy jeżdżą do Multikina oraz do Cinema w Bonarce.

A gdzie maja jezdzic jak nie ma kina ?
Jeżeliby powstało na 100 % byli by chętni do jego odwiedzania.
_________________
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 22-11-2011, 08:59   

Ale tez slyszalem, ze to kino bylo tylko na przyczepke aby uzyskac dotacje do inwestycji.
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-11-2011, 09:38   

ArturSosin napisał/a:
Ale tez slyszalem, ze to kino bylo tylko na przyczepke aby uzyskac dotacje do inwestycji.

Dokładnie tak, bo na kino dotacji nikt nie da. Na nowe biblioteki pieniądze są ale gmina tez musi sporo wyłożyć (nieco więcej w tym temacie: http://wyborcza.pl/1,1154..._minusie.html), więc w obecnej sytuacji można raczej o tym zapomnieć.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 01-12-2011, 13:09   

Piotr Ptak napisał/a:
Jeśli nie będzie chętnych do spotkania sytuację finansową gminy opiszę w miesięczniku "Życie Wieliczki i Powiatu" - wydanie około 18 listopada.

No właśnie.
Czekałem i czekałem na kolejny numer - i jest, pojawił się 29, przynajmniej wg. Facebooka.
http://www.zyciewieliczki.pl/Zycienr_7_2011.pdf

Szukam i szukam, nijak nie mogę znaleźć zapowiadanego tekstu. Mało tego, nie pojawia się nawet słowo obligacja (w jakiejkolwiek odmianie). Łatwo się domyśleć dlaczego.

Chyba się nie doczekamy.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
nowymieszkaniec
Kopacz


Dołączył: 01 Gru 2011
Posty: 2
Wysłany: 01-12-2011, 15:10   

master7 napisał/a:
Piotr Ptak napisał/a:
Jeśli nie będzie chętnych do spotkania sytuację finansową gminy opiszę w miesięczniku "Życie Wieliczki i Powiatu" - wydanie około 18 listopada.

No właśnie.
Czekałem i czekałem na kolejny numer - i jest, pojawił się 29, przynajmniej wg. Facebooka.
http://www.zyciewieliczki.pl/Zycienr_7_2011.pdf

Szukam i szukam, nijak nie mogę znaleźć zapowiadanego tekstu. Mało tego, nie pojawia się nawet słowo obligacja (w jakiejkolwiek odmianie). Łatwo się domyśleć dlaczego.

Chyba się nie doczekamy.


Trzeba mu przypomnieć :)
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 02-12-2011, 23:46   

nacomito napisał/a:
Na czym Ci bardziej zależy. Na bojkocie, czy prasowym jazgocie?


Uważam, że bojkot, oraz medialne krzyczenie są ze sobą powiązane i okazują dezaprobatę.

nacomito napisał/a:
Bojkot niczego by nie zmienił, gdyż ugrupowanie Kozioła ma większość, która poprze wszystkie jego propozycje. Bez szemrania, bez pytań, bez sprzeciwu.


Gdyby opozycja miała większość, to chyba już nie byłaby opozycją. To oczywiste jest, że władzy nie mają i nie zmienią nic, ale swoją dezaprobatę wyrazić chyba mogą.

nacomito napisał/a:
Do prasowego kociokwiku nie dojdzie, bo któż miałby to uczynić.


Chyba od czegoś ta opozycja jest prawda ?? No chyba, że poczuli się bezsilni i w milczeniu bez wysiłku targania gardła przyjmują nowy stan rzeczy inkasując pieniążki za przespaną sesje. Trzeba pamiętać, że media swoją siłę mają.

nacomito napisał/a:
Radni opozycyjni prosili. Ba! Domagali się rzeczowej, merytorycznej debaty przy udziale finansistów mogących wyłożyć kawę na ławę. Tymczasem najważniejszą w roku uchwałę upchnięto wśród kilkudziesięciu pier'dół. Bez przygotowania, bez dyskusji - ręce w górę!


Temat na 1 strony jak nic. A tu cisza.

nacomito napisał/a:
Zadłużenie gminy jest horrendalne. Trudno jest jednak zrezygnować z kilkakroć wyższego dofinansowania.


Zadłużenie jest jakie jest, ale za 4 lata skończy się większość środków unijnych i już nie będzie można wyciągnąć tyle kasy ile aktualnie. Dlatego uważam, że trzeba zasysać ile się da, bo potem już okazji nie będzie. A rzeczy na które nie ma dotacji trzeba będzie zrobić później, bo i tak nic się z tego powodu nie traci. Jak teraz dają kasę na majtkowy róż to trzeba brać, bo jakby na to nie patrzeć lepszy róż majtkowy niż odpadający tynk.
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
asiamala1
Szyb


Dołączył: 08 Lis 2010
Posty: 163
Wysłany: 03-12-2011, 12:20   

Upraszczając jeśli są promocyjne ceny na wyprzedażach zadłużasz się na maksa bo jest super cena na TV LED, kino domowe a po nowym roku samochód tańszy o 7 tyś zł bo mu skoczył roczek????
_________________
Asia
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 03-12-2011, 15:40   

asiamala1 napisał/a:
Upraszczając jeśli są promocyjne ceny na wyprzedażach zadłużasz się na maksa bo jest super cena na TV LED, kino domowe a po nowym roku samochód tańszy o 7 tyś zł bo mu skoczył roczek????


Nie bo przedstawiasz inną sytuację. Wszystkie wspomniane rzeczy z czasem tanieją i dostępne są w ciągłym obrocie tak jak ciągle pojawiają się nowe promocje, dlatego zadłużanie pod korek nie ma w tym przypadku sensu, bo postęp technologiczny pędzi okropnie i za chwilę ten fajny TV będzie G** wart, gdyż będą większe i lepsze modele.

Nie myślisz perspektywicznie i długofalowo.

Lepszym przykładem jest powoli wygaszany program rodzina na swoim.
W tym przypadku owszem zadłużam się pod korek rezygnując z nowego auta, gdyż wiem, że jeśli teraz zakupie dom/mieszkanie, to dostanę dofinansowanie, które jest przyznawane jeszcze przez najbliższy określony czas (niech to będzie 1 rok). Przyjmijmy w tym miejscu hipotetycznie, że rodzina na swoim działa jak dotacje z których korzysta gmina i zwraca nam ok. 50% inwestycji. Przyjmijmy też, że po ok 6 miesiącach otrzymałem zwrot 50% wartości mieszkania. Zostało do końca znów 6 miesięcy. W tej chwili idę do banku i zadłużam się jeszcze bardziej, oraz kupuje kolejne mieszkanie które przeznaczę na wynajem dla ciebie podnosząc tym samym własny miesięczny budżet o czynsz który ty płacisz na moją rzecz, gdyż wolałaś wynajmować, niż zadłużać się pod korek. Twój wybór - lepiej dla mnie. Po roku czasu okazuje się, że za cenę 1 mieszkania zakupiłem 2, a inwestycje jakie poczyniłem przynoszą mi teraz miesięczny dodatkowy dochód. Za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze po roku kupuje nowe auto i mam 2 mieszkania, auto i miesięczny dodatkowy dochód za niższe pieniądze niż gdybym zrobił to w odwrotnej kolejności.

Gdybym wpierw kupił auto, to nie zmieściłbym się w czasie obowiązywania programu rodzina na swoim w związku z czym miałbym jedynie 1 mieszkanie i auto, ale zapłaciłby za nie sporo więcej.

Sytuacja w gminie jest podobna.

Najpierw robione są inwestycje na które są dotacje, bo pozostałe mogą zaczekać.

Oczywiście ważna jest też płynność finansowa, bo niedopuszczalne jest inwestowanie w cokolwiek, jeżeli musimy się zadłużać w celu opłacenia rachunków bieżących.

Takie działanie uważam, za dobre gospodarowanie środkami, nawet jeśli budzi skrajnie negatywne odczucia.
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
prezes 
Komora


Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 25 Lis 2010
Posty: 185
Wysłany: 04-12-2011, 12:20   

Teoria zupełnie inaczej wygląda niż praktyka a szkoda :|

Co do gminy uważam że na takie inwestycje jak kostka brukowa przeznaczona na trakty spacerowe a położona na drogach to nas nie stać.
_________________
PREZES
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 04-12-2011, 12:32   

prezes napisał/a:
Teoria zupełnie inaczej wygląda niż praktyka a szkoda


Jeśli masz na myśli rzeczywiste warunki dla osób prywatnych to masz rację. W praktyce rodzina na swoim nie ma dofinansowania 50% na zakup mieszkania w przeciwieństwie do gminy która do orlików chociażby dostała zwrot 50% poniesionych kosztów.

Na basen i centrum Solne Miasto też kasa była z dofinansowania, a teraz w RMF i RMF MAXX chodzą reklamy promujące Solne Miasto jako centrum konferencyjne z zapleczem sportowym i basenem, ulokowane przy pięknie zadbanym Parku Mickiewicza.

Czyli zgodnie z teorią jesteśmy na etapie poszukiwania lokatorów do naszego mieszkania ;)
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
asiamala1
Szyb


Dołączył: 08 Lis 2010
Posty: 163
Wysłany: 04-12-2011, 15:40   

Nie zrozum mnie źle, ale nie mając pewnych pieniędzy za rok czy np 3 lata zadłużać się na taką skalę uważam za pomyłkę i brak wyobraźni. Rozumiem bardzo prawdopodobne jest że będzie martwił się ktoś inny niż obecny Burmistrz, ale umiaru rozwagi !
_________________
Asia
 
     
olekparasol 
Poprzecznia
Olek


Wiek: 44
Dołączył: 25 Lis 2010
Posty: 124
Wysłany: 04-12-2011, 18:52   

Chyba masz rację, martwić będą się inni
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 16