Poprzedni temat «» Następny temat
Judaica - wielicki kirkut, synagogi itp
Autor Wiadomość
T
Kierat konny


Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 331
Wysłany: 27-08-2012, 20:09   

1. W środę, jak co miesiąc, w Magistracie będzie spotkanie Wieliczka-Wieliczanie; tym razem bohaterami są Wieliczanie-Żydzi, Polacy pomagający Żydom w czasie i po wojnie, być może będzie także coś o tych, którzy Żydom zaszkodzili.
2. Jeżeli chodzi o poruszany też w tym temacie problem Muzeum Żup Krakowskich: rzeczywiście korzystanie z ich zasobów nie jest łatwe a do tego bardzo pilnie strzegący Zamku pan ochroniarz zasugerował, że oglądanie dziedzińca wiążę się z koniecznością zakupienia biletu do muzeum - znajoma oglądała nasze miasto w zarysie (brak czasu spowodował, że nie przewidywaliśmy tego dnia zwiedzania ani kopalni, ani zasobów zamku) i była totalnie zaskoczona, bo za darmo wchodzi się nawet na dziedziniec Wawelu, nie mówiąc o dużo mniejszych Niepołomicach.
_________________
Zawsze wyorbrażałem sobie Raj jako bibliotekę; nigdy jako ogród.
Jorge Luis Borges
 
     
kmc 
Kierat konny



Osiedle: Krzyszkowice=>Os. Bogucice
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Cze 2009
Posty: 330
Wysłany: 27-08-2012, 21:42   

Cytat:
Wieliczka: rocznica tragedii Żydów i miasta



Siedemdziesiąt lat temu na wielickim rynku zebrano żydowskich mieszkańców miasta - połowę jego ludności. Zdolnych do pracy wywieziono do obozów, starych i chorych zamordowano w Puszczy Niepołomickiej, reszta trafiła do komór gazowych w Bełżcu.
- Na łąkach w Bogucicach SS wybierało mężczyzn do pracy w niemieckim przemyśle wojennym. Jeden z oficerów wskazał mojego tatę, który pociągnął mnie za rękę. Musiałem wyglądać wyjątkowo zdrowo, bo esesman nie zapytał, ile mam lat. Gdyby wiedział, że byłem czternastolatkiem, pewnie kazałby mi zostać. Tymczasem z Bogucic do Bełżca wysłano moją mamę z całą najbliższą rodziną - wspominał w poniedziałek wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat prof. Uri Shmueli, jeden z czterech żyjących dziś wielickich Żydów, którzy przeszli tamtą selekcję.

W sierpniu 1942 r. naziści zebrali na wielickim rynku Żydów z Wieliczki i okolic, którzy następnie przeszli selekcję na łąkach w Bogucicach. To stamtąd część została zabrana do pracy w niemieckim przemyśle, a pozostali zostali zamordowani w Puszczy Niepołomickiej lub komorach gazowych obozu w Bełżcu. Ci, którzy nie stawili się na rozkaz, byli zabijani w Wieliczce oraz Grabówkach. Tamte wydarzenia upamiętniono wczoraj, odsłaniając na jednej z kamienic stojących w rynku tablicę poświęconą tragedii sprzed siedemdziesięciu lat. - Trudno wyobrazić sobie okrucieństwo, do jakiego tu doszło - mówi Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki. - To byli obywatele naszego miasta. W całej jego siedemsetletniej historii nie wydarzyło się tu nic równie okropnego.


Jeszcze mocniej tamte wydarzenia określa Tadeusz Jakubowicz, prezes krakowskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. - W jednej chwili odeszła połowa mieszkańców tego miasta. Odeszli nie dlatego, że chcieli, ale dlatego, że byli Żydami - przypomina prezes Jakubowicz. - Sierpień powinien kojarzyć się z wakacjami i ładną pogodą. Dla Żydów to jednak bardzo trudny miesiąc, bo właśnie w nim prowadzono systematyczną likwidację naszej społeczności.

Po uroczystościach na rynku uczestnicy uroczystości przejechali na górujący nad Wieliczką stary cmentarz żydowski, gdzie pod pomnikiem poświęconym pamięci tysiąca pomordowanych wieliczan złożyli znicze oraz kamyki, które zgodnie z żydowską tradycją symbolizują nieprzemijającą pamięć o zmarłych.

Więcej... http://krakow.gazeta.pl/k...l#ixzz24mFUypAx



Czy ktoś wie o które to łąki Bogucickie chodzi?
_________________
Panie, strzeż mnie od przyjaciół... Z wrogami jakoś sobie poradzę.
 
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 27-08-2012, 22:10   

Być może te gdzie teraz stoi mardimex
_________________
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 27-08-2012, 22:53   

T napisał/a:
oglądanie dziedzińca wiążę się z koniecznością zakupienia biletu do muzeum


To kolejna granda związana z Zamkiem. Ale co tam, nasz Zamek to nie jakiś tam Wawel, aby sie obcy po dziedzińcu kręcili...
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 27-08-2012, 23:04   

T napisał/a:
będzie spotkanie Wieliczka-Wieliczanie

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce zaprasza na 177 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie”, które rozpocznie się 29 sierpnia (środa) 2012 roku o godz. 16 w sali „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, przy ul. Powstania Warszawskiego 1.

Program spotkania:
- Dariusz Tańcula: Zagłada Żydów w Wieliczce w latach II wojny światowej.
- prof. Uri Shmueli: Jak ocalałem z pogromu wielickich Żydów w 1942 roku.
- Martyna Grądzka: Życie i Zagłada społeczności Żydów wielickich w świetle dokumentów zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej.
- Alicja Małeta: Społeczność żydowska w Wieliczce w świetle wspomnień mieszkańców.
- Marzena Piasecka: Rodzina Piaseckich – pomoc Żydom.
- Piotr Figiela: Dzieje i kultura Żydów krakowskich.
- Wspomnienia Anny Sznur-Oganesov o rodzicach Szymonie i Pauli Sznurach – dyskusję poprowadzi Jadwiga Duda, kierownik Działu Regionalnego wielickiej biblioteki.
- Prezentacja książki „Żydzi Wieliczki i Klasna 1872-2012. Teksty i fotografie” wydanej nakładem wydawnictwa Żyznowski.
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 28-08-2012, 09:57   

http://krakow.gazeta.pl/k...w_i_miasta.html

gazeta.pl napisał/a:
Wieliczka: rocznica tragedii Żydów i miasta

Mateusz Żurawik
Siedemdziesiąt lat temu na wielickim rynku zebrano żydowskich mieszkańców miasta - połowę jego ludności. Zdolnych do pracy wywieziono do obozów, starych i chorych zamordowano w Puszczy Niepołomickiej, reszta trafiła do komór gazowych w Bełżcu.
- Na łąkach w Bogucicach SS wybierało mężczyzn do pracy w niemieckim przemyśle wojennym. Jeden z oficerów wskazał mojego tatę, który pociągnął mnie za rękę. Musiałem wyglądać wyjątkowo zdrowo, bo esesman nie zapytał, ile mam lat. Gdyby wiedział, że byłem czternastolatkiem, pewnie kazałby mi zostać. Tymczasem z Bogucic do Bełżca wysłano moją mamę z całą najbliższą rodziną - wspominał w poniedziałek wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat prof. Uri Shmueli, jeden z czterech żyjących dziś wielickich Żydów, którzy przeszli tamtą selekcję.

W sierpniu 1942 r. naziści zebrali na wielickim rynku Żydów z Wieliczki i okolic, którzy następnie przeszli selekcję na łąkach w Bogucicach. To stamtąd część została zabrana do pracy w niemieckim przemyśle, a pozostali zostali zamordowani w Puszczy Niepołomickiej lub komorach gazowych obozu w Bełżcu. Ci, którzy nie stawili się na rozkaz, byli zabijani w Wieliczce oraz Grabówkach. Tamte wydarzenia upamiętniono wczoraj, odsłaniając na jednej z kamienic stojących w rynku tablicę poświęconą tragedii sprzed siedemdziesięciu lat. - Trudno wyobrazić sobie okrucieństwo, do jakiego tu doszło - mówi Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki. - To byli obywatele naszego miasta. W całej jego siedemsetletniej historii nie wydarzyło się tu nic równie okropnego.

Jeszcze mocniej tamte wydarzenia określa Tadeusz Jakubowicz, prezes krakowskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. - W jednej chwili odeszła połowa mieszkańców tego miasta. Odeszli nie dlatego, że chcieli, ale dlatego, że byli Żydami - przypomina prezes Jakubowicz. - Sierpień powinien kojarzyć się z wakacjami i ładną pogodą. Dla Żydów to jednak bardzo trudny miesiąc, bo właśnie w nim prowadzono systematyczną likwidację naszej społeczności.

Po uroczystościach na rynku uczestnicy uroczystości przejechali na górujący nad Wieliczką stary cmentarz żydowski, gdzie pod pomnikiem poświęconym pamięci tysiąca pomordowanych wieliczan złożyli znicze oraz kamyki, które zgodnie z żydowską tradycją symbolizują nieprzemijającą pamięć o zmarłych.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 28-08-2012, 10:16   

http://www.dziennikpolski...y-sierpien.html

Dziennik Polski napisał/a:
Trudny sierpień

WYDARZENIE. Po obchodach 70. rocznicy zagłady wielickich Żydów pozostaną w mieście trwałe pamiątki

JOLANTA BIAŁEK

- Oni odeszli nie dlatego, że chcieli, ale dlatego, że byli Żydami. Cieszę, że rocznica ta obchodzona jest właśnie w Wieliczce, gdzie w 1942 roku Żydzi stanowili około 40 procent społeczności - powiedział Tadeusz Jakubowicz, prezes Gminy Żydowskiej w Krakowie, podczas wczorajszych uroczystości upamiętniających wydarzenia, które miały miejsce 27 sierpnia 1942 roku.

Dodał: - Sierpień to wakacje, a więc dla wielu osób okres radości. Dla Żydów jest to jednak zawsze czas bardzo trudny.

Właśnie w tym miesiącu przed 70 -ciu laty Wieliczka stałą się scenerią wielkiej tragedii żydowskiej społeczności. Niemcy nakazali Żydom - także z Gdowa, Niepołomic i Dobczyc zgromadzić się w podkrakowskim mieście. Zapowiadano utworzenie tutaj getta. Prawda była inna: miasto zostało otoczone przez Niemców, a około 10 tysięcy Żydów zebrano na łąkach bogucickich, niedaleko miejskiej stacji kolejowej. Stąd większość osób przewieziono do obozu w Bełżcu, sześćset - do obozów pracy przymusowej, a około tysiąca osób starych i chorych przetransportowano ciężarówkami do Puszczy Niepołomickiej, gdzie rozstrzelano ich w lasku zwanym Kozie Górki. Tych Żydów, którzy nie stawili się na łąkach - było ich około tysiąca - Niemcy rozstrzeliwali na ulicach miasta oraz w domach.

Szacuje się, że z sierpniowej zagłady w Wieliczce ocalało ok. 100 osób. Jedną z nich jest emerytowany profesor Uniwersytetu w Tel Awiwie Uri Shmueli, który czasie zagłady wielickich Żydów miał 14 lat. - Podczas selekcji prowadzonej przez SS-manów na łąkach bogucickich wybrano mojego tatę, jako nadającego się do pracy. Tata wziął mnie za rękę i pociągnął za sobą. Wahałem się trochę, ale mama powiedziała do mnie po hebrajsku: "Idź z tatą!". Poszedłem. I dlatego żyję - mówił prof. Shmueli, gość wczorajszej uroczystości.

Rocznicę zagłady wielickich Żydów obchodzono w podkrakowskim mieście po raz pierwszy. Uczestnicy spotkania, wśród których byli m.in. rabin Eliezer Gurary i pierwsza rabinka stale pracująca w Polsce - Tanya Segal oraz Anna Oganesov (córka Poli i Szymona Sznurów, jednej z najbardziej znanych wielickich rodzin żydowskich, mieszkającej w mieście do 1983 roku), a także prof. Aleksander Skotnicki i władze Wieliczki.

Trwałymi pamiątkami po wczorajszych obchodach są tablica upamiętniająca dramat sprzed 70 lat, wmurowana na budynku przy Rynku Górnym 7 (dzisiaj mieści się tam apteka, a kiedyś był tam sklep państwa Sznurów) oraz książka "Żydzi Wieliczki i Klasna 1872-2012. Teksty i fotografie", opracowana przez Urszulę Żyznowską i Anną Krzeczkowską.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł obchody w mieście 70. rocznicy zagłady Żydów nazwał - "pierwszą iskierką zmian". - Chcemy by historia Wieliczki była tworzona nie tylko z wydarzeń współczesnych, ale z pamięcią o dawnych dziejach. Jestem przekonany, że obchody tej rocznicy będą organizowane u nas także w kolejnych latach, a przyjdzie i taka chwila, że będą one odbywać się w synagodze - stwierdził szef Wieliczki.

Dziś wielicka bożnica znajdująca się przy ul. Wiejskiej wygląda jak ruina. Trwają jednak przygotowania do odnowy zabytku. Dokumentacja pozwalająca na rozpoczęcie tam prac konserwatorskich powinna być gotowa tej jesieni. - Na razie w synagodze wykonaliśmy podstawowe prace, między innymi remont dachu oraz wzmocnienie budynku, który był w tak złym stanie, że po prostu "rozchodził się" - powiedział nam Tadeusz Jakubowski.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 28-08-2012, 10:25   

Dziennik Polski napisał/a:
a przyjdzie i taka chwila, że będą one odbywać się w synagodze - stwierdził szef Wieliczki.
 
     
sprox
Mina


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2011
Posty: 1256
Wysłany: 28-08-2012, 11:41   

Wszystkie boznice, ktore ogladalem byly, budynkami, ze tak powiem, niepieknymi.
Ta "nasza", wielicka jest tak piekna, jak gra Gornika Wieliczka. Okolica oblesna.

Remont tego cos stworzy taka sama atrakcje turystyczna, jaka jest dorodny pomnik na wzgorzu miedzy Wieliczka a Biezanowem.
Pomnik upamietniajacy miejsce, gdzie Austriacy zatrzymali Rosjan w ich ofensywie. Nie ma Austriakow, nie ma Rosjan...
_________________
Unión Europea nos trae por la calle de amargura.
European Union brings us down the street of bitterness.
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 28-08-2012, 11:44   

sprox napisał/a:
niepieknymi
No coz, te inwestycje nie przynosza zysku swoim wyznawcom ;)
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 28-08-2012, 11:48   

sprox napisał/a:
Wszystkie boznice, ktore ogladalem byly, budynkami, ze tak powiem, niepieknymi.
Ta "nasza", wielicka jest tak piekna, jak gra Gornika Wieliczka. Okolica oblesna.

Częściowo masz rację. synagoga i kirkut są na uboczu miasta. Trudniej upilnować przed wandalizmem.
W innych miejscowościach bywa, że tego typu obiekty są w centrach miejscowości.

Ale jest pytanie czy lepiej nie robić nic i czekać aż zniknie z powierzchni ziemi - wtedy pozostaje jednak niesmak
Czy może coś z tym robić - wtedy jest problem wspomniany powyżej.

Z moich obserwacji wynika jednak, iż jeśli się o coś w miarę dba i o jego otoczenie to skala wandalizmu jest mimo wszystko, mniejsza... taka mentalność...
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 28-08-2012, 13:20   

solniak napisał/a:
Cytat:
z przyszłego przewodnika:
"wielicka synagoga w latach 20XX-20XX została gruntownie odbudowana i od 20XX roku przeznaczona na XXXX, który znajduje się w niej do dnia dzisiejszego."

Ale by do tego doszło, nie można zacierać śladów po niej.


przemo napisał/a:

Hahha
Tak prędzej będzie, w Wieliczce w roku 20xx oddano arenę lekkoatletyczna, a obok niej zbudowano tor formuły pierwszej.
Myślisz, że ktoś na Wiejska w Wieliczce przeniesie dom kultury ?


Życie szybko przyniosło odpowiedź...
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 28-08-2012, 16:19   

solniak napisał/a:
Życie szybko przyniosło odpowiedź...

Ani to odpowiedź, ani życie:
Dziennik Polski napisał/a:

a przyjdzie i taka chwila, że będą one odbywać się w synagodze - stwierdził szef Wieliczki.

Od słów do czynów droga daleka, a przed ich autorem jeszcze wiele niespełnionych obietnic, wiele boisk i fontann do realizacji, zaś życie jest krótkie, kasa pusta, a kredyty długie. Ale każdy głos wyborczy się liczy.
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 30-08-2012, 15:14   

ArturSosin napisał/a:
Jako, ze w kazdej plotce jest ziarno prawdy, moze ktos majacy wiedze sie ustosunkuje. Zaslyszane: w boznicy byl jakis czas magazyn Polamu. Dziwnym zbiegiem okolicznosci splonal podczas inwentaryzacji, ktora nijak nie mogla sie zgodzic.

Polam wykorzystywał bożnicę na magazyn, wybuchł w nim pożar, lecz przyczyn, niuansów i skutków nie znam.
 
     
raphalsky 
Mina



Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 1129
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 30-08-2012, 15:32   

master7 napisał/a:
sprox napisał/a:
Wszystkie boznice, ktore ogladalem byly, budynkami, ze tak powiem, niepieknymi.
Ta "nasza", wielicka jest tak piekna, jak gra Gornika Wieliczka. Okolica oblesna.

Częściowo masz rację. synagoga i kirkut są na uboczu miasta. Trudniej upilnować przed wandalizmem.
W innych miejscowościach bywa, że tego typu obiekty są w centrach miejscowości.

Ale jest pytanie czy lepiej nie robić nic i czekać aż zniknie z powierzchni ziemi - wtedy pozostaje jednak niesmak
Czy może coś z tym robić - wtedy jest problem wspomniany powyżej.

Z moich obserwacji wynika jednak, iż jeśli się o coś w miarę dba i o jego otoczenie to skala wandalizmu jest mimo wszystko, mniejsza... taka mentalność...


A czy owe ruiny synagogi oraz działka na której się mieszczą są własnością gminy żydowskiej czy też gminy Wieliczki?
_________________
Przy okazji uprzejmie informuję, że wbrew temu co twierdzą użytkownicy przemo, nacomito i kszpakik nie jestem Burmistrzem Wieliczki.

Pozdrawiam,
raphalsky
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 17