Poprzedni temat «» Następny temat
Światowe Dni Młodzieży 2016 Wieliczka - Brzegi
Autor Wiadomość
greg
Mina


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 1254
Wysłany: 23-12-2014, 08:19   

Cytat:
Światowe Dni Młodzieży są nie lada gratką dla gmin sąsiadujących z Krakowem. Tam mają powstać miasteczka namiotowe dla młodych z całego świata. Poza granicami miasta Watykan szuka także miejsca na całonocne spotkanie z papieżem. W Krakowie nerwów nie ma.

Karimata ma zazwyczaj 180 centymetrów długości i 60 szerokości. Każdy, kto kiedyś spędził na niej noc, wie, że nie jest to najwygodniejsze leże. Jednak młodym nie przeszkadza ani twarde podłoże, ani aura, gdy impreza fajna i wielkiego formatu. Właśnie na karimatach całą noc spędzają młodzi przed spotkaniem z papieżem podczas Światowych Dni Młodzieży. Ten zwyczaj wszedł na stałe do porządku ŚDM. Tak ma też być za dwa lata, gdy przyjdzie czas na Kraków. Właśnie... czy na pewno Kraków?

Przylasek, Łagiewniki

Na spotkanie - według prognoz - może przyjechać 2 mln pielgrzymów. Mówi się nawet o 3 milionach - jeśli uda się sprowadzić młodzież zza wschodniej granicy Polski. Sam Watykan z kolei wyznacza granicę jeszcze wyżej, bo na poziomie 4 milionów. Co prawda taka liczba pielgrzymów jest mało realna, ale Stolicy Apostolskiej chodzi raczej o zaplanowanie powierzchni miejsca głównej celebry - tak by wypełnić rygory bezpieczeństwa. Gdzie takie tabuny ludzi pomieścić? Błonia krakowskie, choć archidiecezja krakowska upierała się długo przy tej lokalizacji, watykańska komisja już w październiku odrzuciła jako za małe.

Skoro nie największa krakowska łąka, to co? Mówiło się o tzw. Błoniach 2.0, czyli okolicach Przylaska Rusieckiego, które miasto chce zagospodarowywać w związku z projektem Nowa Huta Przyszłości. Padały też propozycje terenów wokół Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach. Te jednak okazały się problematyczne ze względu na podłoże (dawne osadniki fabryki sody) i ukształtowanie terenu.

Watykan chce, by spotkanie z papieżem odbyło się na płaskim terenie, świetnie skomunikowanym z centrum Krakowa. Takich terenów nie ma wiele.

Teren po dawnych żwirowniach

Swoją szansę w ograniczeniach Krakowa zobaczyły więc okoliczne gminy, które na wyścigi przedstawiają komitetowi organizacyjnemu ŚDM, krakowskiej kurii, Watykanowi i urzędowi marszałkowskiemu swoje propozycje. Nadarzającą się okazję chce wykorzystać Wieliczka, która miała nadzieję na Euro 2012 w Krakowie. Wtedy skończyło się na niewielkiej grupie kibiców i goszczeniu reprezentacji Włoch.

Teraz powiat wielicki chce się odbić. Stąd propozycja Brzegów i położonych w tamtej okolicy 240 hektarów przeznaczonych na rekreację, ale wciąż niezagospodarowanych (o pomyśle pisał wczoraj "Dziennik Polski"). To teren po dawnych żwirowniach. Do wyrobisk zalanych wodą jeżdżą plażować, pić wódeczkę i topić się mieszkańcy Wieliczki i części Nowej Huty (tej od strony Brzegów). Tamtejsze oczka wodne okupują wędkarze. Latem można tam usłyszeć przeboje umpa-umpa z otwartego na oścież samochodu. Gdyby powiatowi wielickiemu udało się przeforsować pomysł Brzegów na całonocne czuwanie młodzieży, byłby to na pewno spory skok cywilizacyjny dla tych terenów.

Na prywatnym terenie

Problemem pozostaje jednak komunikacja, bo jak dowieźć z Krakowa do Brzegów 2 miliony ludzi? Pociągi dojeżdżają tylko do Wieliczki, a stamtąd trzeba by zorganizować transport autobusami lub po prostu przegonić pielgrzymów okolicznymi drogami.

Swoje chce też ugrać Rząska (gmina Zabierzów). Z naszych informacji wynika, że na prywatnym terenie ma powstać miasteczko namiotowe dla pielgrzymów. Miejsce ma być udostępnione nieodpłatnie, ale zarobią okoliczni mieszkańcy, którzy postawią na małą gastronomię.

Krakowska kuria zastanawia się też, gdzie ulokować ponad 2,5 tys. niepełnosprawnych, którzy zapowiadają swój przyjazd na ŚDM. Propozycję przyjęcia tej grupy dostały Radwanowice i tamtejsza Fundacja im. Brata Alberta (kieruje nią ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski) oraz ośrodek Dolina Słońca prowadzony przez fundację Anny Dymnej. Jednak obie organizacje są za małe, by podołać takiemu wyzwaniu. Poszukiwania innego miejsca wciąż trwają.

Kraków jak zwykle ma czas

Wszystko wskazuje na to, że Kraków podczas Światowych Dni Młodzieży może okazać się stacją przesiadkową w drodze do Brzegu i Wieliczki. W zasadzie logo ŚDM przestaje być aktualne. Podobnie jak hymn, w którym ostatnio dołożono zwrotki o Krakowie. Co prawda komitet organizacyjny zapewnia, że ostateczne decyzje nie zostały podjęte i brane są pod uwagę także inne lokalizacje, ale jakie - nie wiadomo.

Wiadomo za to, że gminy sąsiadujące z Krakowem chcą włączyć się w organizację ŚDM. Przykład Wieliczki, która dogaduje się z krakowską kurią i Watykanem, może na inne samorządy podziałać tylko mobilizująco. A Kraków? Jak zwykle ma czas.


Cały tekst: http://krakow.gazeta.pl/k...l#ixzz3MhefVwWR
 
     
kiotari 
MinaOsiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 23-12-2014, 10:00   

nacomito napisał/a:
No widzisz, o tym nie pomyślałem. Przez ile tygodni będą ich dowozić?
przemo napisał/a:
Cóż mogę powiedzieć - będzie to chyba największe zbiorowe pranie mózgu w tym 20 leciu
nacomito napisał/a:
Zapomniałem wspomnieć o drogach dojazdowych, ich parametrach i przelotowości.

Wydaje mi się, że trochę przesadzacie. Dla mnie nie jest problemem to, czy się zorganizuje (bo wygląda na to, że decyzja już zapadła) - tylko kto za to płaci i kto będzie miał z tego korzyści (zarówno materialne - jak i te mniej materialne). Jeśli burmistrz w tym całym zamieszaniu potrafi tak się obrócić aby wyrwać (skądkolwiek - budżet centralny, województwo, UE, Watykan, Marsjanie) pieniądze na sensowną infrastrukturę dla tej strefy - to chylę czoła i jestem gotów pisać tu peany na jego cześć. Jeśli zaś to pieniądze gminne pójdą "w błoto" i tylko na to, aby burmistrz miał zasługi na Franciszkańskiej i witraż ze swoją podobizną np. w Watykanie - to pewnie nie pozostanie na nim sucha nitka (przynajmniej na tym forum). Poczekamy - zobaczymy.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
TheNaturat 
ŻupnikDołączył: 02 Lip 2008
Posty: 70
Wysłany: 23-12-2014, 11:11   

Tomek73 napisał/a:

fajne masz wspomnienia z poprzednich SDM. Tylko po co tam byłeś jak gumy i puszki rozrzucałeś.


nic nie musiałem robić, doświadczenia częstochowskie już to pokazały wieloktrotnie :one:
 
     
Kozmicki 
ZawaliskoPomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 23-12-2014, 11:43   

przemo napisał/a:
Czyli mówiąc w skrócie. Na co najmniej 2 lata żadna nowa firma nie powstanie w tym miejscu


Tylko, że wynika z artykułu SDM wymuszą stworzenie infrastruktury - m.in. łacznika do do S7 i odwodnienia. Dość istotne rzeczy dla biznesu. Bez tego pewnie i tak by chętnych do inwestowania nie było.
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 23-12-2014, 11:56   

Cytat:
Dość istotne rzeczy dla biznesu. Bez tego pewnie i tak by chętnych do inwestowania nie było.

Czyli wprost można napisać, że łącznik powstaje na ŚDM nie dla biznesu.
Co z tego łącznika, jak 2 lata będą wstrzymane inwestycje. W rok hali nie zbudujesz i nie wyposażysz co daje nam najwcześniej start nowych miejsc pracy na przełomie 2017/2018. Na co komu ta strefa wtedy , skoro populacja jest coraz mniej liczna. Będziemy ściągać Ukraińców ?

Możesz to zachwalać jak chesz, ale jest to czyste włażenie do doopy klerowi za nasze pieniądze :)
To będzie kolejna tak udana inwestycja jak na Psiej Arenie :)
_________________
 
     
Kozmicki 
ZawaliskoPomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 23-12-2014, 12:20   

przemo napisał/a:
Co z tego łącznika, jak 2 lata będą wstrzymane inwestycje. W rok hali nie zbudujesz i nie wyposażysz co daje nam najwcześniej start nowych miejsc pracy na przełomie 2017/2018. Na co komu ta strefa wtedy , skoro populacja jest coraz mniej liczna. Będziemy ściągać Ukraińców ?


A bez łącznika myślisz, że ktoś by zainwestował w halę? Wiesz jaki tam jest dojazd teraz...
Tirem nie dojedziesz. Do tego teren z wysokim poziomem wód gruntowych, błotnisty.

przemo napisał/a:
Możesz to zachwalać jak chesz, ale jest to czyste włażenie do doopy klerowi za nasze pieniądze :) To będzie kolejna tak udana inwestycja jak na Psiej Arenie :)


Nie mam nic przeciwko samej imprezie. Co do kasy to gmina nie może do tego dokładać. Ale jeśli w ramach SDM uda się wyciągnąć kasę na infrastrukturę konieczną dla strefy (łącznik i odwodnienie) to uważam, że gra jest warta świeczki.
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 23-12-2014, 13:23   

Cytat:
A bez łącznika myślisz, że ktoś by zainwestował w halę?

Po raz 4 piszę, że łącznik ma powstać w 2015, czyli nadal 2 lata bez inwestycji rozumiesz to ?
Cytat:
Wiesz jaki tam jest dojazd teraz...
Tirem nie dojedziesz. Do tego teren z wysokim poziomem wód gruntowych, błotnisty.

Ja nie wybierałem tego terenu na inwestycyjny, ale jako inwestor nie zainwestowałbym tam grosza, zbyt duże ryzyko klęsk żywiołowych.
Cytat:
Nie mam nic przeciwko samej imprezie.

Ja również pod warunkiem, że moje pieniądze na to nie pójdą. Skoro kościół chce organizować takie spędy to niech płaci za nie sam.
Cytat:
Ale jeśli w ramach SDM uda się wyciągnąć kasę na infrastrukturę konieczną dla strefy (łącznik i odwodnienie) to uważam, że gra jest warta świeczki.

Myślę, że Majchrowski już leci i rezerwuje kasę na fanaberię Artura K. :)
_________________
 
     
marcinkk
Poprzecznia


Dołączył: 11 Wrz 2012
Posty: 134
Skąd: Węgrzce Wielkie
Wysłany: 23-12-2014, 14:24   

Nie wiem po co ta dyskusja strefy przecież nie zrobią w rok dwa na to trzeba lat. Niepołomicka dalej się rozwija. Strefa zalewowa jest i będzie tak samo ja w samym Krakowie zagrożenie powodzią jest było i będzie http://img153.imageshack....zplusdzieln.jpg
Tereny wokół są rozwijane i będą bo jest to dosyć atrakcyjny teren dla przyszłych i obecnych inwestorów, bliskość Krakowa Droga S7 czy też A4. Gdyby mieli nie inwestować Kraków nie budował by spalarni w takim miejscu. Elektrociepłownia w Krakowie też jest w strefie zalewowej i stoi. Obecnie klimat mamy jaki mamy wszystkiego można się już bać
Uważam że jeśli gmina coś na tym ugra to trzeba się cieszyć a nie tylko narzekać.
Mnie ciekawi czy w związku z ŚDM ( jeśli to się potwierdzi ) czy PKP coś będzie mogła przyspieszyć z remontem na przyszłą SKA
 
     
Kozmicki 
ZawaliskoPomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 23-12-2014, 14:28   

przemo napisał/a:
Cytat:
A bez łącznika myślisz, że ktoś by zainwestował w halę?

Po raz 4 piszę, że łącznik ma powstać w 2015, czyli nadal 2 lata bez inwestycji rozumiesz to ?


Jak rozumiem gmina nie znalazła dotąd środków na budowę łącznika. Bez niego strefa to fikcja czyli inwestycja jest z gatunku koniecznych. Dopiero SDM dał impuls i stworzył szansę. Cena za to: 2 lata opóźnienia. Taki deal. :)


przemo napisał/a:
Cytat:
Ale jeśli w ramach SDM uda się wyciągnąć kasę na infrastrukturę konieczną dla strefy (łącznik i odwodnienie) to uważam, że gra jest warta świeczki.

Myślę, że Majchrowski już leci i rezerwuje kasę na fanaberię Artura K. :)


Ano, zobaczymy. ;)
 
     
greg
Mina


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 1254
Wysłany: 23-12-2014, 14:55   

Kozmicki napisał/a:
Ano, zobaczymy

spokojnie, spokojnie
myślicie, że ktoś na świecie będzie mówił Brzegi, może trochę Wieliczka, a generalnie to wszyscy będą mówili, że pielgrzymi przylecieli do Krakowa, przyjechali pociągiem do Krakowa, dojechali samochodami A4, S7, itd. do Krakowa a potem udali się do Brzegów koło Wieliczki.
może się mylę - ale chyba przesadzamy (lokalnie) z megalomanią. Tylko, że teraz to możemy już sobie "pogwizdać"
 
     
Kozmicki 
ZawaliskoPomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 23-12-2014, 15:38   

greg napisał/a:
przesadzamy (lokalnie) z megalomanią. Tylko, że teraz to możemy już sobie "pogwizdać"


Tak jakby... całkiem nie na temat piszesz. :D
Było o kasie a nie o kompleksach.
 
     
pablo 
MinaOsiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 25-12-2014, 10:36   

marcinkk - nie ma takiej mapki dla Wieliczki?
Nieźle, przy powodzi 1000lecia wszystko od Wisły do torów pkp pod wodą.
 
     
marcinkk
Poprzecznia


Dołączył: 11 Wrz 2012
Posty: 134
Skąd: Węgrzce Wielkie
Wysłany: 25-12-2014, 15:47   

Oj nie ma ale tak jak widać na powyższej mapie w razie powodzi 1000 lecia cały środek Krakowa pod wodą http://planowanie.um.krak...ndex.php?ID=104
 
     
greg
Mina


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 1254
Wysłany: 25-12-2014, 17:57   

te plany miały być już nieatktualne od roku. Od grudnia 2013 RZGW miało opublikować nowe, ale miały błędy - wejdą dopiero w 2016. Tereny zalewowe są tam dużo mniejsze.
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 15-02-2015, 00:38   

Światowe Dni Młodzieży. Wieliczka utarła Krakowowi nosa
Małgorzata Skowrońska, Bartłomiej Kuraś napisał/a:

[…] nawet przy niewielkim deszczu pielgrzymi mogą brodzić w wodzie i odpędzać się od komarów.

[…] - Nasz propozycja spodobała się w Watykanie. Jesteśmy przygotowani na wszelkie okoliczności, nie tylko na miliony pielgrzymów, ale też niemiłe niespodzianki - mówi Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

[…] Te "niemiłe niespodzianki" to deszcz i komary. Teren w Brzegach jest podmokły, rowy melioracyjne dawno zarosły. Wystarczy niewielki deszcz, by zielone, sielskie miejsce z resztkami zdziczałych sadów zamieniło się w bagnisko. - Robiłem ekspertyzę hydrologiczną dla firmy, która chciała się tam ulokować. Odradziłem, bo bez poważnych inwestycji na odwodnienie pływaliby w błocie nawet przy nikłych opadach, a co dopiero przy deszczowym lecie, a takie się przecież zdarzają w naszym kraju - mówi "Gazecie Wyborczej" hydrolog (chce pozostać anonimowy).

[…] Gdyby lipiec okazał się mokry, burmistrz zapowiada odkomarzanie. Twierdzi też, że do końca tego roku zostaną przeprowadzone konieczne prace melioracyjne, które osuszą teren.
Cały tekst: http://krakow.gazeta.pl/k...l#ixzz3RlRGBPHN
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 18