Poprzedni temat «» Następny temat
Światowe Dni Młodzieży 2016 Wieliczka - Brzegi
Autor Wiadomość
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
  Wysłany: 06-03-2014, 11:34   Światowe Dni Młodzieży 2016 Wieliczka - Brzegi

Ponieważ jest to temat rozwojowy, uważam że należy otworzyć odrębny wątek.

Wieliczka chce gościć młodych z całego świata
Cytat:
Wydarzenie. Podkrakowskie miasto będzie bazą pobytową dla uczestników Światowych Dni Młodzieży. W 2016 roku przyjadą tu młodzi ludzie z jednej z tzw. grup regionalnych. Uczestnicy religijnego festiwalu mogą odwiedzić także Brzegi. To, że Wieliczka będzie gościć uczestników najbliższych Światowych Dni Młodzieży jest pewne. Pod Kraków przyjadą najprawdopodobniej młodzi mieszkańcy Europy Wschodniej. Według szacunków ma ich być 10–20 tysięcy.

Wieliczkę czeka moc pracy związanej z zapewnieniem noclegów, zaplecza gastronomicznego itp. dla tak dużej liczby osób. Plan zakłada, że miejscem spotkań młodzieży będzie kompleks sportowy na Psiej Górce, a noclegi mają być zorganizowane w szkołach. Latem tego roku Wieliczka ma podpisać porozumienie z Niepołomicami oraz innymi gminami powiatu, dotyczące współpracy przy organizacji religijnego wydarzenia.

Według szacunków na tzw. Tydzień Misyjny, poprzedzający 31. Światowe Dni Młodzieży, do Polski przyjedzie około 300 tys. osób. Na tydzień główny (od 25 lipca do 1 sierpnia 2016) ma przybyć do Krakowa około 700 tys. młodych, a na finał religijnego festiwalu, kiedy Kraków odwiedzi papież – ok. 2 mln osób.

Wśród potencjalnych lokalizacji głównych uroczystości w ramach spotkania młodych wymienia się przede wszystkim krakowskie Błonia. Pojawia się tu jednak – niejako w rezerwie – także kandydatura podwielickich Brzegów, gdzie znajdują się tereny mogące pomieścić setki tysięcy osób. – Potwierdzam, że kardynałowie Stanisław Ryłko i Stanisław Dziwisz byli u nas w tej sprawie. Oglądali tereny w Brzegach - mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Wadą Brzegów jest dość marne połączenie komunikacyjne. Jeśli jednak Wieliczka otrzyma unijną dotacją na budowę infrastruktury w rejonie strefy przemysłowej (sprawa ma rozstrzygnąć się na dniach) powstanie tam nowa droga, która połączy ten obszar z węzłem Rybitwy w Krakowie.
źródło: http://www.dziennikpolski...wiata,id,t.html
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 06-03-2014, 11:40   

Raport Money.pl. Ile będą kosztować Światowe Dni Młodzieży w Krakowie
Cytat:
Na Światowych Dniach Młodzieży można zarobić. Doświadczenie miast-organizatorów poprzednich katolickich imprez wskazuje, że wydatki uczestników nawet trzykrotnie mogą przewyższyć koszty związane z organizacją imprezy. Festiwal organizowany jest średnio co trzy lata. Spośród ostatnich, najbardziej kosztowny, ale też najliczniejszy pod względem liczby pielgrzymów, był tegoroczny w Rio de Janeiro.

Tuż po ogłoszeniu przez Franciszka decyzji o wyborze Krakowa, minister Michał Boni, zadeklarował pomoc w przygotowaniu. Ile rząd zamierza wydać?

- Obecnie trwają analizy. Na ich podstawie opracowane zostaną dalsze działania - odpowiedział Money.pl Artur Koziołek, rzeczniki Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W Episkopacie też usłyszeliśmy, że za wcześnie na jakiekolwiek informacje na temat organizacji imprezy. - Wszyscy z biura Światowych Dni Młodzieży oraz sam kardynał Stanisław Dziwisz są jeszcze w Brazylii, czekamy aż wrócą - powiedziano nam w sekretariacie Episkopatu Polski. Rio nie przebijemy, ale może być jak w Rzymie

Do brazylijskiej metropolii zjechało w tym roku około trzech milionów pielgrzymów. Wydatki na przygotowanie imprezy, brazylijski rząd oszacował (w przeliczeniu) na blisko 500 mln zł. W 2011 roku do Madrytu zjechało 1,5 mln gości, a impreza kosztowała równowartość około 215 mln zł. Trzy lata wcześniej Sydney z tej okazji odwiedziło 400 tys. gości, a na ich przyjęcie wydano 250 mln zł.

Główna część wydatków związana jest z bezpieczeństwem, przygotowaniem logistycznym miejsc, w których odbywają się spotkania i msze oraz z zakwaterowaniem pielgrzymów. W Brazylii, tylko w Rio de Janeiro zmobilizowano ponad 30 tysięcy policjantów i żołnierzy. Do tego trzeba doliczyć tysiące funkcjonariuszy innych służb, na przykład strażaków. Sama główna ceremonia z udziałem Franciszka na plaży Copacabana kosztowała równowartość 2,72 mln zł.

Podczas ostatniej pielgrzymki Benedykta XVI do Polski w 2006 roku, która trwała trzy dni, tylko na zabezpieczenie jej od strony służb mundurowych - policji, wojska i straży pożarnej - z budżetu państwa wydano blisko 25 mln zł. Zmobilizowano ponad 35 tysięcy funkcjonariuszy. Drugie tyle na przygotowanie i obsługę wizyty wyłożyła strona kościelna i poszczególne samorządy.
[...]
więcej: http://ekonomia.opoka.org...w_Krakowie.html
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 06-03-2014, 11:46   

Ale tyle ludzi będzie sikać w krzakach ?
Wtedy może da się zarobić na oborniku po dniach młodzieży :)
_________________
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 06-03-2014, 16:27   

Dziennik Polski napisał/a:
To, że Wieliczka będzie gościć uczestników najbliższych Światowych Dni Młodzieży jest pewne. Pod Kraków przyjadą najprawdopodobniej młodzi mieszkańcy Europy Wschodniej. Według szacunków ma ich być 10–20 tysięcy.

[…] noclegi mają być zorganizowane w szkołach.

Gminy powiatu wielickiego dysponują około 60-70 szkołami podstawowymi i gimnazjami. Chcąc w nich rozlokować 20tys. młodzieży, to wypada ok. 300 osób na szkołę. W jaki sposób ochoczy współorganizator tej imprezy próbuje to zrealizować? Nie żyjemy w siermiężnych czasach budowy komunizmu, gdy w stodole spało 50 osób na sianie, a toaletę zapewniało wiadro wody ze studni i ustronne miejsce w zagajniku. I była radocha.

Impreza ma trwać 2 tygodnie. Oprócz noclegów uczestnikom trzeba zapewnić bezpieczeństwo, wyżywienie, transport, opiekę medyczną… Tego nie zapewnią panie z Kół Gospodyń Wiejskich, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół i Służba Maltańska.

Czy organizator ma zabezpieczone na ten cel środki? A może przewiduje zaciągnięcie długoterminowej pożyczki, bo UE dotować tej imprezy nie będzie?
 
     
Tomek73 
MinaPomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1407
Skąd: Niewielka Wioska
Wysłany: 06-03-2014, 22:24   

nacomito napisał/a:
to wypada ok. 300 osób na szkołę

nacomito napisał/a:
Nie żyjemy w siermiężnych czasach budowy komunizmu, gdy w stodole spało 50 osób na sianie

na sianie moze nie ale na karimatach i spiworach tak. Ludzie którzy jada na takie spotkanie wiedzą ze luksusów nie można sie spodziewać . Norma jest spanie po salach gimnastycznych i lekcyjnych w wielonarodowych grupach . I wierz mi, nikt na takie "luksusy " nie narzeka. Wazniejsze od luksusowego miejsca do spania, jest odpowiednie zorganizowanie transportu i zorganizowanie czasu miedzy noclegami. Wyzywienie też nie jest restauracyjne. Konserwy, puszki i suchary to standard. Często przy tego typu okazjach wojsko wykorzystuje sytuację do przewietrzenia swoich magazynów żywnościowych.
 
 
     
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-12-2014, 12:30   

Dla przypomnienia:

http://wiadomosci.onet.pl...-bloniach/36xhy
Onet.pl napisał/a:
Papieska msza podczas Światowych Dni Młodzieży jednak nie na Błoniach?

Było niemal pewne, iż spotkanie młodych chrześcijan z całego świata z papieżem Franciszkiem w 2016 r. odbędzie się na krakowskich Błoniach. Tymczasem wiele wskazuje na to, że odprawi on mszę św. nie na Błoniach, lecz w Brzegach – informuje “Dziennik Polski”. [...]


Oraz artykuł z Dziennika
http://www.dziennikpolski...rzegi,id,t.html
Dziennik Polski napisał/a:
Nie Błonia, ale wielickie Brzegi

Grażyna Starzak

Religia. Gdy w Krakowie dyskutowano, czy główne spotkanie z papieżem uczestników Światowych Dni Młodzieży nie mogłoby się odbyć na Błoniach albo na Białych Morzach koło Łagiewnik, władze Wieliczki przygotowały dla Watykanu bardzo konkurencyjny plan B.

[...]

Tymczasem wiele wskazuje na to, że Franciszek odprawi mszę św. nie na Błoniach, lecz w Brzegach. Według naszych nieoficjalnych informacji hierarchowie Stolicy Apostolskiej z kilku proponowanych im miejsc wybrali właśnie tę niewielką wieś w gminie Wieliczka.

[...]


O ile to nie jest taki świąteczny fake...
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Madafaker 
MinaDołączył: 05 Cze 2007
Posty: 1716
Skąd: Małopolska Rulez !!
Wysłany: 22-12-2014, 18:39   

Kardynał Dziwisz oficjalnie potwierdził informację o wieczornej mszy podczas ŚDM w m. Brzegi...
_________________
Od 0 do 18 cm w 5.5 sekundy :-)
 
 
     
TheNaturat 
ŻupnikDołączył: 02 Lip 2008
Posty: 70
Wysłany: 22-12-2014, 19:28   

ciekawe czy budżet uwzględnia recycling masowo porozrzucanych puszek po piwie i wyrobach z gumy :diabel2:
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 22-12-2014, 21:08   

Cóż mogę powiedzieć - będzie to chyba największe zbiorowe pranie mózgu w tym 20 leciu :(
_________________
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 22-12-2014, 21:53   

Aby całe to dwumilionowe towarzystwo dowieźć potrzebnych będzie 40 000 autokarów 50-osobowych. Spory "plac manewrowy" wybudować musi gmina. Tym razem nie obejdzie się bez projektu i zezwolenia.

W myśl przepisów autokar potrzebuje 4x10 m miejsca postojowego i 1/2x4x16 m jezdni manewrowej, co stanowi 72 m2. Dla 40 000 autokarów potrzeba więc 288 ha (2,88 km2) powierzchni utwardzonej.

Można wybrać inny wariant. Pieszo, rowerami, tratwami, konno… Ale co tam, nie moje zmartwienie, nie moje klapy do orderów. Ale, ale... moje, nasze pieniądze. Na to się nie godzę!
 
     
Tomek73 
MinaPomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1407
Skąd: Niewielka Wioska
Wysłany: 23-12-2014, 00:00   

TheNaturat napisał/a:
masowo porozrzucanych puszek po piwie i wyrobach z gumy :diabel2:

fajne masz wspomnienia z poprzednich SDM. Tylko po co tam byłeś jak gumy i puszki rozrzucałeś.
nacomito napisał/a:
Dla 40 000 autokarów potrzeba więc 288 ha (2,88 km2) powierzchni utwardzonej.

Tylko po co te wszystkie autokary maja tam parkować? Dowożą, zawracają i jadą po nastepnych chetnych. Przy takich imprezach autokary parkują w innych rejonach. na miejsce dowozi transport zbiorowy. Poza tym w poblizu jest kolej, a pociagi są bardziej pojemne.
 
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 23-12-2014, 00:48   

Tomek73 napisał/a:
na miejsce dowozi transport zbiorowy. Poza tym w poblizu jest kolej, a pociagi są bardziej pojemne.
No widzisz, o tym nie pomyślałem. Przez ile tygodni będą ich dowozić?

Tomek73 napisał/a:
po co
Dobre pytanie. :)

Zapomniałem wspomnieć o drogach dojazdowych, ich parametrach i przelotowości.
 
     
marcinkk
Poprzecznia


Dołączył: 11 Wrz 2012
Posty: 134
Skąd: Węgrzce Wielkie
Wysłany: 23-12-2014, 07:25   Religia. Podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku uwaga skupi się na mającej niespełna 600 mieszkańców podwielickiej wiosce – wynika z nieoficjalnych informacji. – Potwierdzam, że kardynałowie Stanisław Ryłko i Stanisław Dziwisz byli u nas w tej sprawie. Oglądali tereny w Brzegach. Wygląda na to, że im się podobało – mówił „Dziennikowi Polskiemu” burmistrz Wieliczki Artur Kozioł wiosną tego roku, gdy pojawiły się pierwsze informacje, że wśród potencjalnych lokalizacji uroczystości w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016 wymieniana jest malutka wieś położona na granicy Wieliczki i krakowskich Rybitw. Brzegi mają zaledwie 558 mie­szkańców, ale w tej wiosce – oraz w sąsiednich Kokotowie i Wę­­grzcach Wielkich – znajduje się to, czego brakuje Krakowowi: rozległe, niezabudowane tereny mogące pomieścić według szacunków nawet 5 mln osób. Informacja, że to Brzegi będą w 2016 roku scenerią głównych wydarzeń ŚDM, jest ciągle nieoficjalna, ale gdy zapytaliśmy wczoraj w wielickim magistracie o planowane miejsca wizyt papieża Franciszka podczas religijnego festiwalu, usłyszeliśmy: – Krakowskie Błonia i Centrum Jana Pawła II w Ła­giewnikach oraz nasze Brzegi. Te trzy miejsca są pewne. Dyskusja trwa jeszcze tylko na temat tego, gdzie co będzie się odbywać. Do goszczenia uczestników ŚDM Wieliczka przygotowywała się od lata 2013 roku. Przedstawiciele organizatorów wizytowali Brzegi i okolice wielokrotnie. Niedawno władze Wieliczki przedstawiły im dość szczegółową koncepcję zagospodarowania na ten cel w sumie 254 hektarów terenu określanego jako Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej. Według projektu zaplecze oraz ołtarz, przy którym zostanie odprawione główne nabożeństwo ŚDM, zajmą obszar na granicy Brzegów i Koko­towa, należący do krakowskiej firmy 7r Lo­gistic. – Jej prezes zadeklarował, że na potrzeby Dni Młodzieży udostępni na sześć miesięcy działki i obiekty o łącznej powierzchni 17 tys. mkw. – mówi burmistrz Wieliczki. I wylicza, dlaczego Brzegi zostały wzięte pod uwagę jako miejsce organizacji głównych uroczystości religijnych. – Ten obszar znajduje się w pobliżu dwóch dróg: na Warszawę i na Przemyśl. Blisko stąd do węzła na Rybitwach, gdzie jest duży parking. Niedługo powstanie tam nowa droga. Dzisiaj wadą Brzegów znajdujących się niespełna 20 km od centrum Krakowa jest słabe połączenie komunikacyjne (drogowe, bo jeśli chodzi o pociągi, wiedzie tam, przez Kokotów, linia kolejowa Kraków – Tarnów), ale w styczniu 2015 roku rozpocznie się budowa ok. trzykilometrowego „łącznika” pomiędzy drogą w Brzegach a węzłem Christo Botewa. Wieliczka, która wykona ok. 1,5-kilo­­metrowy odcinek nowej trasy (do granicy z Krakowem), ogłosiła już przetarg na tę inwestycję, a Kraków planuje rozpocząć podobną procedurę w najbliższym czasie. Nowy trakt ma być gotowy mniej więcej za rok. W następnych miesiącach w Brzegach powstanie także profesjonalny system odwodnienia. Jego budową zajmie się powołana w ostatnich dniach Wielicka Spółka Wodna. Inwestycja będzie dotowana z UE. Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej to obszar, o którego odrolnienie gmina starała się bezskutecznie przez ponad pięć lat (zgoda na zmianę statusu gruntów nadeszła dopiero w tym roku). Sprawa, która latami była ogromnym problemem, ostatecznie przyniesie Wieliczce korzyści. – Gdyby nie brak odrol­nienia, nie byłoby tam pustych pól potrzebnych na ŚDM, ale zakłady przemysłowe. A w takiej scenerii nie mielibyśmy co liczyć na wizytę papieża – usłyszeliśmy wczoraj w wielickim urzędzie

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski...pieza,id,t.html
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 23-12-2014, 07:55   

Czyli mówiąc w skrócie. Na co najmniej 2 lata żadna nowa firma nie powstanie w tym miejscu - GRATULACJE PANIE BURMISTRZU !
_________________
 
     
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 23-12-2014, 07:55   

Tomek73 napisał/a:
Tylko po co te wszystkie autokary maja tam parkować? Dowożą, zawracają i jadą po nastepnych chetnych. Przy takich imprezach autokary parkują w innych rejonach. na miejsce dowozi transport zbiorowy. Poza tym w poblizu jest kolej, a pociagi są bardziej pojemne.

Jeśli poczytać relacje uczestników poprzednich edycji to normą jest przejście tych 19 km oc centrum Krakowa na nogach, poza tym jak już Tomek73, napisał wahadłowo MPK + Kolej... nie przesadzajcie
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 11